|
Asztalizene |
Az ünnepi műsorfolyam a Magyar dráma napjának előestéjén indul: szeptember 20-án, hétfőn 21.10-kor Térey János nagysikerű színdarabját, az Asztalizenét láthatják a Duna Televízió nézői a budapesti Radnóti Színház Bagossy László rendezte előadásában. ?A dráma háttereként a XXI. század első évtizedének kissé kaotikus közepét képzelem el, amelynek utcai eseményeiből jóformán semmit (hiszen mégiscsak szélvédett helyen, Budán, a Németvölgyben vagyunk), szorongó-kiábrándult atmoszférájából egy villanásnyinál azért jóval többet kíván megjeleníteni a darab.(?) Igyekszem átmenteni valamit a híres Márai-féle kijelentés, a ?Budán lakni világnézet" mai értelméből, azaz részleges kiüresedéséből, és friss tartalmakkal való feltöltődéséből; vagyis a morális válság Magyarországának közérzetéből, korhangulatából." ? vallotta a szerző a darabról, amelynek szereplői egy étteremben találkoznak. Csupa fiatal, sikeres vagy kevésbé sikeres ember: barátok és ellenfelek, szeretők és megcsalt feleségek, törzsvendégek és váratlan látogatók. Nem történik semmi említésre méltó: legfeljebb valaki megcsal valakit, valaki hazudik a barátjának, valakiről kiderül, hogy gyereket vár és valaki örökre szakít valakivel. A szarvasgomba, a kaviáros fügesaláta, a marinált lazac és a bélszín-carpaccio mellé legfeljebb csak egy kis borfolt kerül a damasztabroszra.
Szeptember 21-én, kedden 19.30-kor újabb különlegesség várja a Duna Televízió nézőit. Jankovics Marcell Kossuth-díjas rajzfilmrendező 2009-ben fejezte be közel három évtizede elkezdett monumentális műve, Madách Imre klasszikusa, Az ember tragédiája utolsó, londoni színét, amelynek címe Ó, Fortuna! ?Azért is hagytam a végére a londoni színt, mert ez a legfárasztóbb, legköltségesebb, ugyanakkor a legizgalmasabb rész is egyben.(?) Szerettem volna többet megtudni a saját jelenemről, mely számomra Magyarország ? úgymond ? szabad országgá válásával kezdődik. Madách jelene a vadkapitalizmus volt, és mi is annak a ?remake?-jében élünk, tehát nagyon is aktuális az, amit a londoni színben látunk.? ? nyilatkozta legutolsó művéről az animáció nagymestere. A remekmű zenéjét a többszörösen díjazott Sáry László szerezte.
A Magyar dráma napjának estéjén 20.30-tól nézőink Sütő András Egy lócsiszár virágvasárnapját láthatják Ács János rendezésében, a Győri Nemzeti Színház előadásában. Az erdélyi író a 70-es években írta rendszerbíráló darabját, amely hatalmas vihart kavart a korabeli Romániában. A tizenhatodik század dereka táján élt a Havel partján egy Kolhaas Mihály nevű lócsiszár, aki a maga korában a legjóravalóbb emberek közé tartozott. Gazdasága volt egy faluban, amely még most is az ő nevét viseli, s itt nyugton éldegélt mesterségéből; a gyermeket, akivel felesége megajándékozta, istenfélelemben nevelte szorgalomra és tisztességre; egy sem akadt szomszédai között, aki ne élvezte volna jótékonyságát vagy igazságszeretetét; egyszóval, a világnak áldania kellett volna emlékezetét, ha egyik erénye nem hatalmasodik el fölötte. Kolhaas mértéktelenül hisz a fennálló rend törvényeiben, megbékélésre törekszik, nem akar mást, csak gazdálkodni, kereskedni, hisz a józan ész győzelmében és keresi a jogok és törvények érvényesítésének útját. Végül mindebben csalódik?
22.45-kor a Kikötő Extra című műsorunkban Sütő András színművéről beszélgetnek Szakolczay Lajos irodalomtörténésszel, aki látta az első magyarországi és kolozsvári bemutatót, és figyelemmel követte a továbbiakban is a Sütő-adaptációkat, valamint Sebők Klára színművésszel, aki Lisbeth szerepét alakította a kolozsvári előadáson, amelyet 10 éven át játszott a színház. Visszaidézik a darab kaposvári bemutatóját Zsámbéki Gábor rendezésében. A Győri Nemzeti Színház előadása kapcsán pedig Ács János rendező és Horváth Lajos Ottó színművész lesz a vendég, aki az előadásban Nagelschmidt szerepét alakította.
A Kikötő Extra második részében Térey János drámaíróval, az Asztalizene szerzőjével a korunk ábrázolásának szegmenseiről, a dráma kötött formájú nyelvezetéről, a színpadi adaptációról beszélgetnek. Vendég lesz még Csányi Sándor, aki Győzőt, a White Boksz étterem tulajdonosát alakítja a darabban.