(MTI) - Az államtitkár felidézte Gobbi Hilda alakját, akinek a színházművészet oly sokat köszönhet, aki 65 éves korában hosszú életre vágyott, mert úgy vélte, sok még a dolga. A haláláig tartó időben elvégezte a feladatát, figyelt az öregekre és a fiatal színészekre, létrehozta ezt a díjat is a legjobb mellékszereplőknek - hangsúlyozta Schneider Márta.
Csikos Sándor a szakmai kuratórium nevében köszöntötte pályatársait: "Megőriztétek a színpad iráni alázatot és a tehetségeteket. A tehetséget pedig ápolni kell, különben semmivé foszlik."
Az elismerések átadásakor Szabó István, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatóhelyettese adott rövid áttekintést a díjazottak pályájáról.
Koós Olga 1949 és 2006 között 154 bemutatóban játszott, ami azt jelenti, hogy szezononként majdnem három új produkció részese volt. Dolgozott Szegeden, Budapesten, Győrben, Pécsett, Miskolcon, Szolnokon - itt 47 premier fűződik hozzá -, majd visszakerült Budapestre. Rendezte őt Ács János, Jurij Ljubimov, Székely Gábor, de karrierje elején fellépett a magyar színház nagyjai, Hont Ferenc és Németh Antal rendezésében is.
Kun Vilmos is dolgozott az Ascher Tamás, Babarczy László, Gothár Péter képviselte nemzedékkel, de Ljubimovval is. 1955 és 2009 között 181 bemutatóban szerepelt. Győrben kezdte a pályáját, itt Koós Olgával egy színpadon lehetett. Tagja volt a kaposvári színháznak, majd Budapesten folytatta pályafutását.
Császár Gyöngyi, a szolnoki Szigligeti Színház tagja 1978-tól van a pályán, 126 premierjét sok neves rendezővel, például Csiszár Imrével, Csizmadia Tiborral, Iglódi Istvánnal és Zsótér Sándorral teljesítette. Budapesten kezdett, de játszott Szegeden és Zalaegerszegen, 1986 óta tagja a szolnoki együttesnek.
Wellmann György 1982-ben települt át Erdélyből Debrecenbe, elölről kellett kezdenie a karrierjét, így "csak 82" bemutató szereplője lehetett. 1986-ban szerződött Zalaegerszegre. Többek között Alföldi Róbert, Bagó Bertalan, Bereményi Géza irányította munkáját, amelynek most már javarésze köti a dunántúli városhoz.