Augusto Boal: "a színház teremtett minket"

Színpad

(MTI) - "Nem tudatosul bennünk, de az emberi kapcsolatok színházi mintákat követnek: a tér használata, a testbeszéd, a szavak megválasztása, a hanghordozás, a gondolatok és érzelmek ütközése, vagyis mindaz, amit a színházban bemutatunk, és saját életünkben is megélünk, azt sugallja: a színház teremtett minket!" - olvasható a brazil drámaíró világnapi üzenetében. Augusto Boal arra is felhívja a figyelmet: "művészetünk arra tanít, hogy nyitottan fogadjuk be a mindennapi élet előadásait, melyekben egyformán vagyunk színészek és nézők, s elmosódik a színpad meg a zsöllye közti határ. Valamennyien művészek vagyunk: a színház arra tanít, hogy meglássuk azt, ami nyilvánvaló, de már annyira hozzászoktunk, hogy észre sem vesszük. A megszokott láthatatlanná válik, és épp azért hozunk létre előadásokat, hogy megvilágítsuk mindennapi életünk színpadát".
 

augustoboal_byindymediaie.jpg
Augusto Boal
 
Az 1931-ben született Augusto Boal 1956 és 1971 között Sao Paulóban a Teatro ARENA igazgatója volt. Mivel a színház a maga eszközeivel harcolt az 1968 után bekövetkezett diktatúra ellen, 1971-ben Augusto Boalt letartóztatták, megkínozták és száműzetésbe kényszerült. 1979-ben Párizsban telepedett le, de közben rendezett Németországban és Ausztriában is. 1986-ban hazatért, jelenleg az általa létrehozott Centro do Teatro do Oprimido do Rio de Janeiro (a Rio de Janeiró-i Elnyomottak Színháza) munkáját irányítja.
 
A színházi világnapon a fővárosi AKKU-ban egész nap programokkal, köztük előadásokkal várják az érdeklődőket, majd este a Vígszínházban tartandó hagyományos gálaesten adják át a Hevesi Sándor-díjat, amely a Nemzetközi Színházi Intézet Magyar Központja, az oktatási és kulturális tárca és a Fővárosi Önkormányzat közös elismerése. A díjat olyan személyiségek kaphatják meg, akik tevékenységükkel jelentősen elősegítették a magyar színházművészet nemzetközi megismertetését. A gálaesten átadják a MASZK Országos Színészegyesület kitüntetéseit, a Gobbi Hilda-életműdíjat és a pályakezdőknek odaítélhető Soós Imre-díjat is.
 
Ugyancsak a színházi világnapi ünnepségen adják át a Mensáros László-díjat, amelyet a művész emlékét őrző alapítvány 1994-ben hozott létre a kiemelkedő előadóművészi munka elismerésére; valamint a Vámos László-díjat, amelyet az 1996-ban elhunyt Kossuth-díjas rendező emlékére Psota Irén, a nemzet színésze alapított. Most másodszor a Szabadtéri Színpadok Szövetsége is odaítéli az Amfiteátrum-díjat a színházi világnap alkalmából.