Bazi nagy görög lagzi - A másság elfogadása

Egyéb

"Két féle ember van: a görög és mindenki más, akik görögök szeretnének lenni." - mondja Toula apja, az Amerikában élő görög családfő. Annak ellenére (vagy épp amiatt), hogy el kellett hagyniuk országukat a háború miatt, Gus és családja maximálisan görögök maradtak új hazájukban is. Olyannyira, hogy a ház leginkább a panteonra emlékeztet, a kertben görög szobrok másolatai, a garázsajtón pedig egy hatalmas görög zászló díszeleg. A görög férfiak feladata az életben a hagyományok ápolása és a család (látszólagos) irányítása. A görög nők feladata, hogy főzzenek éjjel-nappal, hozzámenjenek egy görög férfihoz és görög gyerekeket szüljenek (és titokban a háttérből irányítsák a családot).

Toula (Gus egyik lánya) valahogy sose értette ezt a rendszert, és sose bírt megfelelni az elvárásoknak. Már harminc éves és még mindig hajadon, hiába unszolja a család, hogy menjen férjhez, ő inkább csöndben figyeli testvérei családjának gyarapodását és várja a nagy őt. Elhanyagolja külsejét, így nem csoda, hogy nem igazán szúr szemet a férfiaknak. A hatalmas család burokként veszi őt körül, egyszerre védi és elszigeteli a külvilágtól. Aztán egy napon elhatározza, hogy kitör a családi étterem börtönéből, és végre azzal foglalkozik, amit szeret. Elkezd számítógépes tanfolyamra járni, új állást is szerez anyja és a család nőrokonainak összefogásával. Aztán feltűnik az áhított férfi is, aki beleszeret a különleges nőbe és mindenre kész, hogy örökre együtt maradjanak. Még a több tucatnyi rokon elviselésére és a görög családba való beilleszkedés embert próbáló feladatára is, még akkor is, ha az apa hallani sem akar arról, hogy lánya egy xeno-val (nem göröggel) járjon.

A Bazi nagy görög lagzi a tavalyi év egyik nagy meglepetése, hiszen minimális költségekkel készült, mégis világsikert aratott. A film keletkezésének története maga is mesébe illő. A főszereplő forgatókönyvíró Nia Vardalos komikusként lépett fel és adta elő egyszemélyes estjét saját családjáról és élményeiről egy szórakozóhelyen, ahol jelen volt a nézők közt Tom Hanks felesége is. A sztár nejének annyira megtetszett a történet, hogy elhatározta, megfilmesítik azt. A humorista saját maga játssza a film főszerepét is, méghozzá igen jól, hiszen az elbűvölően csúnyácskának is titulálható nő legalább nem illik az unalmas hollywoodi beskatulyázott szereplők közé, hanem új, friss színt hoz a film világába azzal, hogy nem felel meg a tökéletes női ideálnak, hanem egy átlagos külsejű, a nézőkhöz közelebb álló és hitelesebb nőt mutat be. Ez az őszinteség a film egyik legnagyobb erénye, másrészt a férfiakat és nőket egyaránt megértő, de csipkelődve, kigúnyoló humorával emelkedik az átlagfilmek fölé.
Nagyszerűek a szereplők, Noa Vardalos lehengerlően jól játszik és partnere a Miért éppen Alaszka rádiósaként megismert John Corbett is megdobogtatja a női nézők szívét. A sikertörténet még nem ért véget, hiszen a film jó esélyekkel indul a Golden Globe és egyéb fesztiválokon, és már aláírták a szerződést, mely szerint tévésorozatot készítenek a lökött család mindennapjairól.
A kultúrák kölcsönhatásáról és a különbségekről szóló filmek nagyon népszerűek szerte a világon, gondoljunk csak a Kelet az kelet vagy a Csavard be, mint Beckham című filmekre. Úgy tűnik, hogy a mozilátogatók vagy fölöttébb optimisták, vagy javíthatatlan álmodozók, mert ragaszkodnak ahhoz, hogy igen is lehet különböző hagyományokkal és szokásokkal rendelkező embereknek békésen, szeretetben élni.