Budapest Bábszínház: a főváros népszerű játszóhelye

Kultpol

Meczner János (fotó) 1994-óta igazgatója, művészeti vezetője a Budapest Bábszínháznak. A most 58 éves Meczner a hetvenes években a Győri Kisfaludy Színház főrendezője volt, majd a Népszínház rendezőjeként a Várszínházban - Bessenyei Ferenccel a főszerepben - sikerrel állította színpadra Hauptman: Naplemente előtt című drámáját.
Később érdeklődése a fiatal színházba járók felé fordult, részt vett és vesz a gyermekszínjátszás nemzetközi rendezvényein és annak szervezeti munkájában. 1989-1994-ig az akkor egyedüliként gyermekeknek szóló darabokat játszó Arany János Színház igazgatója volt.
Meczner János a Budapesti Bábszínház művészeti vezetőjeként továbbviszi azt a több évtizedes múltra visszatekintő munkát, amelyet elődei - többek között a korábbi igazgató vezetésével, Szilágyi Dezsővel - az európai hírű magyar bábszínjátszási kultúrában elértek. A magyar bábszínjátszás elsősorban azért híres a világban, mert a népi hagyományokra épülő, vásári bábszínjátszást éppúgy magas szinten tudja művelni, mint a modern, élő színészekkel elegyített dramatikus megjelenítést. Az elmúlt évtizedek során számos nemzetközi elismerésben is részesült a társulat.

Meczner János az idei évaddal kapcsolatban elmondta: az első bemutató november 3-án este lesz, Az óriáscsecsemő címmel felnőtteknek készült művet adják elő. Vajda Gergely (fotó), a kiváló és igen népszerű fiatal muzsikus kamaraoperája énekesekre, hangszerekre, beszélőkre és bábokra íródott Déry Tibor színműve alapján. A mű rendezője a minap Vámos László-díjjal kitüntetett Kovalik Balázs.
Az Óriáscsemő alapkérdése: mi az élet és a halál értelme. A születése pillanatától járó, értő, beszélő, önmagát élet és halál urának tudó Óriáscsecsemőt születése után pár órával már a cirkuszban mutogatják, s ő az, aki játékból ölni is képes. A bemutató érdekessége, hogy az egyik énekes szerepére Falusi Mariannt kérte fel a rendező.

November 17-én lesz a következő bemutató, a János vitéz. A bábjátékot Petőfi Sándor elbeszélő költeménye nyomán Szilágyi Dezső írta. A zeneszerző András Béla, a báb- és díszlettervező Koós Iván, a rendező pedig Urbán Gyula.
Az évad második felében mutatják be a népszerű meseíró, Bálint Ágnes Futrinka utca című művének nem a tv-sorozatból ismert, hanem a Bábszínház számára készült változatát Darvas Ferenc zenéjével, Balogh Géza rendezésében.

Bizonyára minden korosztály érdeklődésére számot tarthat a Noé bárkája címmel előadott bibliai történet, amely az animációs film és a bábszínjátszók együttes játékával kíván egyidejűleg tudatot formálni és élményt szerezni. Az előadás rendezője Kovács Géza lesz. Már folynak a dramaturgiai előkészületek Babits Mihály Barackvirág című meséjének bábszínpadra történő adaptációjához is.

Kapcsolódó link:
Budapest Bábszínház

Kapcsolódó cikk:
Psota! Vámos! - Gálaest a Madách Színházban