Bunbury - Bemutató a József Attila Színházban

Színpad

Oscar Wilde szellemessége ebben utolérhetetlen. Talán azért is játsszák műveit nálunk olyan ritkán, mert a rendezők nem tudnak megbirkózni ezzel a rendkívüli lendületet kívánó dialógushalmazzal.
A mostani bemutató rendezője, Koltai Róbert (fotó) ugyan e téren állja a sarat, de a színház mégsem bízhatott eléggé a több mint százéves darabban, mert zenét íratott hozzá Darvas Ferenccel.
Ha valamire nincs szüksége Oscar Wilde-nek, akkor azok a zenei betétek, amelyek megállítják a darab ritmusát, visszafogják a szereplők szellemi párviadalát.
Nem is szólva arról, hogy Nádasdy Ádám dalszövegei mennyire alatta maradnak az eredeti mű humorának: túk maiak és szájbarágóak.

Majsai - Nyilas Tünde, Schnell Ádám, Rancsó Dezső és Ulmann Mónika Majsai - Nyilas Tünde és Pogány Judit
Ha megpróbálunk eltekinteni ettől a zavaró körülménytől, akkor végülis egy pergő, humoros előadást látunk, amelynek szereplőit Koltai Róbert profi módon mozgatja.

Ulmann Mónika, Rancsó Dezső és Majsai - Nyilas Tünde
A főszereplőt, a kicsit Wilde-re emlékeztető angol dandyt Schnell Ádám játssza igazi szellemességgel. Ő találja ki a "bunburyzni" fogalmát, amely nem más, minthogy az ember egy nemlétező személyre hivatkozva kirúghasson a hámból, és elmenekülhessen az unalmas londoni társaságból. Barátja, az önmagát Szilárdnak kiadó másik dandy, aki viszont nem ért egyet a bunburyzéssel: Rancsó Dezső. A lányok közül az a kicsit groteszk, elidegenítő stílus az igazi, amit Majsai-Nyilas Tünde tud, ellentétben Ullmann Mónika operettjátékával..

Kocsis Judit és Újréti László
Az előadás legjobbja kétségtelenül a Lady Bracknellt játszó Pogány Judit: igazi angol társasági hölgy, aki csak közhelyekben és házhelyekben tud gondolkodni. Életének központi kérdése a társasági ültetés sorrendje. Pogány Judit minden gesztusa, egész megjelenése telitalálat, nem beszélve, hogy a szerző az ő szájába adja a legjobb mondatokat. Bár ebben a darabban még az inas is poéneket mond: őt Juhász György személyesíti meg. Egy-egy karakterszerepben jó volt Kocsis Judit és Újréti László.
Horgas Péter díszletében egy igazi angol szalont látunk, Szakács Györgyi ruhái pedig a századelőt idézik.

Theater.hu fotó - Ilovszky Béla