Első, Portré című CD-je 1995-ben jelent meg a Decca gondozásában. Egy gyönyörű szemű, csodaszép, erotikus kisugárzású nő nézett velünk szembe a borítóról, s aztán amikor sorban hallgattuk a CD-ről az általa megszólaltatott Mozart-áriákat, hangja is magával ragadott bennünket. A zene és a költészet közös varázslatának örülhettünk, amikor a Metastasio és Goldoni szövegeire írt Schubert-dalokat énekelte.
Cecilia Bartoli olasz csodagyerekként kezdett el énekelni, majd Mozart-áriákat énekelve debütált operaénekesként. Kezdetben legnagyobb sikereit Rossini-operákban (Hamupipőke, A sevillai borbély, A török Itáliában) aratta. Készített albumot Schiff Andrással is, amelyen többek között Schubert-dalokat énekelt. A hozzánk eljutott videofelvételek és a Mezzo (Muzzik) tévécsatorna tanúsága szerint nemcsak bájával, az érett nő kifinomultságával, hanem elsősorban páratlan játékintelligenciájával bűvöl el. Nem fél a groteszk humortól sem, és a játék kedvéért mer csúnyácskának is látszani; legutóbb Bryn Terfellel, a világhírű basszbaritonnal adott a Mezzón egy felejthetetlen koncertet. Bartoli hangszíne az évek során folytonosan gazdagodott, technikája, előadói stílusa egyre inkább kiteljesedett. Az utóbbi tizenhárom esztendőben igen sok lemezt adott ki, melyek mind-mind etalonnak számítanak, különösen a ritkaságok felvételei. A Rinaldót, Händel ritkán játszott, lemezre is csak néhányszor rögzített operáját David Danielsszel két évvel ezelőtt jelentette meg a Decca kiadó. 1991 és 2001 nagy karácsonyi szenzációja volt két kiadvány is: színes képekkel teli, míves könyvecskébe rejtették a fényes korongokat, melyeken Bartoli Vivaldi- és Gluck-áriákat énekelt.
Bartoli most megjelent legújabb CD-je Áriák és Duettek címmel eddigi pályájának összegzése. Válogatást kapunk a közel 15 teljes operafelvételből, a kórusművekből s a különböző antológiákból. A pályatársak legnagyobbjai közreműködnek a lemezen: a már említett Daniels és Terfel mellett Pavarotti is énekel. A kísérő zenekarok között olyan nagyszerű együttesek vannak, mint például a Bécsi Filharmonikusok és az Academy of Ancient Music. Aki még nem ismerte volna Bartolit, e lemez hallatán biztosan beleszeret és felkutatja korábbi felvételeit. Sokan mondják: aki egyszer meghallgatta Cecilia Bartolit, nem menekül hangja rabságától.
|