2004. május 5-6-án a budapesti Katona József Színházban vendégszerepel a prágai Cinoherní klub
A Činoherní klubról
Lassan negyven éves a csehek egyik legnépszerűbb színháza, a Činoherní klub, melyet 1965-ben, Prága belvárosában alapított Ladislav Smoček rendező és Jaroslav Vostrý dramaturg. Mindketten olyan színházi műhely megteremtéséről álmodtak, amely művészeti programjával eltér a kor hagyományaitól és erkölcsi elvárásaitól. A nyitó előadás Ladislav Smoček ?A piknik? című darabja volt, melyet a szerző maga állított színpadra.
A társulat zömét Jan Kačera rendező hozta magával az osztravái Peter Bezruč Színházból. A tehetséges csapatnak köszönhetően a Činoherní klub már a kezdetekben a kiválasztottak közé tartozott és nagy népszerűségnek örvendett. Színészei a 60-as évek igazi ?sztárjai? voltak, és szerepet kaptak a cseh újhullám legjobb filmjeiben. A rendezők nem a látványos színpadi képekre fektették a hangsúlyt, hanem a színészekre. Rendezéseikkel a színész egyéniségét és az alkotómunka folyamatát erősítették. Arra törekedtek, hogy a színház valóban a ?színészek háza? legyen. Rendeztek itt olyan filmrendezők, mint Jiří Menzel, Evald Schorm és Jiří Krejčík. A színház repertoárját mindenkor a kortárs cseh darabok és az orosz klasszikus művek határozták meg: Smoček-Štech-Vostrá, valamint Csehov-Gogol-Dosztojevszkij.
A 70-es évek elején a színház vezető személyiségei politikai okok miatt távozásra kényszerültek. Az ezt követő időszakban hosszabb művészi válság következett. A helyzet csak a hetvenes évek végén változott meg, amikor Jiří Daňek lett a színház új művészeti vezetője, akinek tevékenysége alatt olyan előadások születtek, melyek a színház számára ismét meghozták a várt népszerűséget. Ezekben az években a Činoherní klub sikerrel vendégszerepelt számos nemzetközi fesztiválon Finnországban, Jugoszláviában, Kanadában, Spanyolországban, valamint vendégeskedett Franciaországban, Magyarországon, a Szovjetunióban. Abban az időben a színház színvonalát két rendező személyisége határozta meg: Ladislav Smoček és Ivo Krobot, valamint a két vendégrendező: Jiří Menzel és Vladimír Strnisko is. Legnépszerűbb előadások közé tartozott: E. O´Neill: Utazás az éjszakába, Ö. von Horváth: Mesél a bécsi erdő, Gogol: Játékosok, Csehov: Ivanov, Hrabal: Gyöngéd barbárok, valamint az Őfelsége pincére voltam.
Az 1989. novemberi események után a színházba visszatért Jaroslav Vostrý, aki a társulat igazgatója lett. A rendszerváltást követő években a Činoherní klub visszatért eredeti művészeti programjához, amely az alkotói szabadságra és a felszabadult színészi munkára, az örök klasszikus témák újraértelmezésére fektette a hangsúlyt.
1999-ben a Činoherního klubnak új igazgatója lett - a színház egykori dramaturgja - Vladimír Procházka személyében, aki megpróbálta visszaadni színházának az elődje, Vladimír Strnisko által vezetett színház elvesztett értékeit. A színházban továbbra is rendez Ladislav Smoček és Ivo Krobot. A fiatalabb rendezői korosztályt Martin Čičvák és Ondřej Sokol képviseli. Procházka érdeme, hogy a színház két egymást követő évadban (2002, 2003) Csehország legjobb színháza lett, melyet a cseh kritikusok a tekintélyes Alfréd Radok-díjjal jutalmaztak.
A színház Martin McDonagh:OSIŘELÝ ZÁPAD (The Lonesome West)(Az elhagyatott Nyugat)Rendezte: Ondřej Sokol és Luigi Chiarelli:MASKA A TVÁŘ (Arc és álarc) Rendezte: Ladislav Smoček darabjával vendégszerepel Budapesten.