A dráma útjára csalogat a Káva

Színpad

Százfeketemegyer átlagos magyar falu. Van itt minden, ami az élethez kell: templom, kocsma, vegyesbolt, temető. A munka az kevés, de váratlan és érdekes eseményekben nincs hiány. Élnek itt fiatalok, öregek, magyarok és cigányok, együtt. És most itt vannak ezek a tévések is - Sereglei András Így történt című rendezése elsősorban azt boncolgatja, hogy milyen változást tud előidézni a média egy kisközösség életében.
 

kavakulturalismuhely_tarsulat_crop.jpg
A Káva Kulturális Műhely társulata

A másik előadás a Molnár Ferenc Liliom című színdarabja nyomán, Gyombolai Gábor rendezésében színre vitt A csalogató. A klasszikus darab mai előadásának varázsa a mánfai szereplők személyiségében rejlik - állítják, akik részesei voltak a próbafolyamatnak.

 
Dráma Drom - A dráma útja című programjában - elsősorban Baranya megyei - roma fiatalok közösségeivel dolgozik együtt a budapesti Káva Kulturális Műhely. A Dráma Drom a drámapedagógia, a diákszínjátszás, a színházi nevelés és az együttnevelés pedagógiájának eszköztárát használja annak érdekében, hogy a részt vevő fiatalok önértékelésében, önbecsülésében, problémamegoldó képességében pozitív attitűdváltozás következzen be.
 

collegiummartineum__manfa.jpg
A mánfai Collegium Martineum

A programot 2001-ben indította útjára kísérleti jelleggel a Káva. Mára nemzetközileg elismert modellprogrammá vált, amit a Világbank 2003-ban meghívott Washingtonba, és beválogatta a világ 200 legjobb projektje közé. A program első befogadója és jelenleg is fő bázisa az 1996-ban alapított mánfai Collegium Martineum. Ma mintegy 40 olyan cigány fiatal lakik itt, aki Baranya megye valamelyik középiskolájába járn. Többségük első generációs értelmiségi, és tovább szeretne tanulni a felsőoktatásban.