Elképzelések a színházi struktúráról - konferenciasorozat a Merlinben

Színpad

(MTI) - A konferenciasorozat első eseménye az a rendezvény volt, amelyet a Magyar Színházi Társaság és a Befogadó Színházak Társulása (BESZT) szervezésében április 5-én tartottak a színházi struktúra átalakításáról.
    A szervezők tervei szerint az érdeklődők a tanácskozásokon meghívott vendégek előadásában ismerhetnek meg egy-egy struktúramodellt, és beszélgethetnek az elhangzottakról.
    A csütörtöki konferencián Lukáts Andor színész-rendező, Léner Péter, a József Attila Színház igazgatója, Harsányi Sulyom László, a tatabányai Jászai Mari Színház igazgatója, Bálint András, a Radnóti Színház igazgatója és Szabó György, a Trafó Kortárs Művészetek Háza igazgatója tart előadást.
    Hiller István oktatási és kulturális miniszter a színházigazgatókkal folytatott tavaly novemberi egyeztetésen a struktúraátalakítás, a finanszírozás, az ifjúság és a közönség, a képzés, az igazgatói kinevezések rendje, valamint a munkajog témájában kezdeményezett párbeszédet a szakmával.
    A színházi törvény előkészítéséhez kért szakértői anyagokat a szakma képviselői január végéig eljuttatták a szaktárcához.
    A múlt héten, csütörtökön színházigazgatókkal és kulturális szakemberekkel is egyeztetett Horváth Csaba főpolgármester-helyettes. A kulturális ügyekkel is foglalkozó szocialista politikus az MTI-nek akkor elmondta: jelenleg bizonyosnak tűnik, hogy a kultúrára fordítható önkormányzati, állami források nem bővíthetők, ezért a világszerte alkalmazott megoldásra, a mecénások magántőkéjének bevonására van szükség. Kifejtette, hogy a Budapesten működő önkormányzati, állami és magánkézben lévő kőszínházak, valamint a mintegy kétszáz egyéb játszási hely finanszírozásával, hosszú távú stratégiájával összefüggő kérdéseket az év végéig szeretnék tisztázni.
    A főpolgármester-helyettes szerint a hosszabb időt igénylő színházi törvény megalkotásáig is szükség van egy olyan, több évre szóló szerződésre, amely rögzítené a színházi támogatások lehetséges mértékét.
    Hiller István a Politikatörténeti Alapítvány múlt pénteki rendezvényén úgy fogalmazott: "nem az vezet, hogy őszre legyen színháztörvény, az vezet, hogy a színházi életre jó törvény legyen. És szerintem nagyon sok vita lesz még" - mondta, hozzátéve ugyanakkor, hogy ettől nem kell tartani.