(MTI) - A Magyar Állami Operaház kormánybiztosa beszámolt arról, hogy idén 100 millió forintot költhetnek a beruházás előkészítésére, így jövőre 1,7 milliárd forint marad. Ezt még kiegészíti majd a februárra tervezett, jótékonysági árveréssel összekötött Erkel-estélyből befolyó pénz. Ókovács Szilveszter elárulta: Héja Domonkos megbízott főzeneigazgatóval már az Erkel Színház műsortervének kidolgozásával foglalkoznak.
Az operaház által gondozott beruházásról szólva Mozsár István, az Erkel-projekt irányításával megbízott ügyvezető igazgató elmondta, hogy a felújításhoz ki kell üríteni az Erkel Színház tereit. Mint rámutatott, az épületben négyszázezer jelmezt is őriznek, amelyek egy részét muzeális célokra megtartják, néhány kiemelkedő darabot felkínálnak árverésre, nagyobb részét pedig megvételre ajánlják fel a magyarországi színházaknak. Biztosan jut készlet a Zeneakadémia opera tanszakának, de más oktatási intézmények is kaphatnak a kosztümökből - fűzte hozzá.
Az ügyvezető megerősítette, hogy a felújításra szánt összegből elsősorban a színpadnyílás mögötti terület korszerűsítését akarják megoldani, gépesítik a kézi díszlethúzókat, forgószínpad beépítését is tervezik és komfortosítják az öltözőket. Hozzátette, hogy számos műszaki kérdés vár megoldásra, ezért az első feladat az átgondolt, szakmai alapokon nyugvó tervezés. Kiemelte, hogy bár a pénzügyi keret egyelőre nem bővíthető, számítva arra, hogy lesznek jobb, forrásokban gazdagabb idők, csak olyan alapmegoldásokat - úgynevezett modulokat - választanak, amelyekre később zökkenőmentesen "ráépíthetők" a legkorszerűbb technikák is.
Az Erkel Színház, amelynek 100. születésnapjára a csütörtöki eseményen tortát is szegtek, 2007-es bezárásáig Budapest legnagyobb befogadóképességű színháza volt csaknem kétezer ülőhellyel. A Komor Marcell, Márkus Géza és Jakab Dezső által tervezett, szecessziós stílusú épület 1911. december 8-án nyílt meg.
A Népopera, majd Városi Színház néven játszó teátrum előbb magánszínház volt. A házhoz fűződik a Wagner-életmű bemutatása és az 1914. január 1-jei Parsifal előadás. Wagner rendelkezése értelmében addig csak Bayreuthban hangozhatott el a mű, a Zöld Dombon kívül először a Népoperában szólalt meg. A Városi Színház (1917-től) műsorrendje vegyes és változó volt, 1940 és 1945 között befogadó intézményként funkcionált. 1951-ben került operaházi irányítás alá, 1953-tól nevezik hivatalosan Erkel Színháznak.