Évadkezdés New YorkbanAvagy a Pécsi Harmadik Színház 2002/2003

Kultpol

Egy kamaradarab esetében szokatlan, ha az előadás megéri a 100 alkalmat, ez fog történni Spiró György Kvartettjével, miután visszatér a társulat a tengerentúlról. Az előadás sorsa érdekes, egyik szereplője Márton András, Amerikából hazatért hazánkfiát alakít, most azok fogják megtekintetni az előadást, akikről részben szól, Márton jelenleg a New Yorkban létesült Magyar Intézet igazgatója.
Azért is érdekes az előadás sorsa - mondta Vincze János - mert a magyar rendszerváltásról alkotott kép az országhatáron túl is érdekes. A finnek saját életükre ismertek, a vidékről városba költözésre voltak képesek asszociálni, Erdélyben értették az alaphelyzetet - a hazatérő emigráns hálálkodni akar az egykori megmentőjének, aki itthon maradt - az Amerikába emigráltak szervezetei eltérően ítélik meg Spiró művét, úgyhogy, nem biztos az eddigi egyértelmű siker.
Jelenetek... ...Spiró Kvartettjéből
A Pécsi Harmadik Színház idei három új bemutatója: Örkény István Macskajáték, Hay János: Herner Ferike faterja, és Thuróczy Katalin - Papp Zoltán: A kesze-kusza varázsló pálcája.
Vincze János igazgató több éve készül már az Örkény darab bemutatására, szokásához híven változtatott a darabon, csupán egyetlen férfiszerepet hagyott meg, a többit kihúzta.

Orbánnét Vári Éva, Gizát Torday Teri alakítja még. Vincze elmondta, hogy mindig szívesen vállalkozik kortárs szerzők darabjainak bemutatására. Amikor először rendezett Örkényt, még kortárs volt, ahogy Pilinszky is kortársnak számított, Kornis még ma is az, ahogy a tavalyi évadban Egressy Zoltán jelentette a kortárs vonalat, úgy az idén Hay János.
Vincze a POSZT Felolvasószínházában már rendezte a Herner Ferike faterját, a közönség örömére.

A Pécsi Harmadik Színház befogadó színház, főleg nem üzleti alapon, hanem egy bizonyos színházi értékrend alapján válogatnak a kőszínházi és az alternatív előadások közül.
Ebben az évadban a Krétakör Liliomát (fotó), a Közép Európai Táncszínház Barbárok című előadását, a Pannon Várszínház két produkcióját: a Bolerót és a Föltámadás szomorúságát. A Vaginamonológok is repertoáron marad.

A teártum önkormányzati támogatásból, pályázati (Soros Alapítvány, Kortárs Művészeti Programok) és minisztériumi pénzekből működik. Ugyanakkor színházi produkciókon túl mozi is üzemel a külvárosi épületben (Művész Örökmozgó), mely főleg kortárs filmek bemutatására szakosodott. Az idei évad kortárszenei részét Vidovszky László és Weber Kristóf zeneszerző műveiből állítják össze.

Fotó: Ilovszky Béla (Theater online)