Évadnyitó a Pesti Magyar Színházban

Színpad

Egy perces néma főhajtással emlékeztek a társulat két közelmúltban elhunyt művészére, Majláth Mária és Horváth József színművészekre.

Iglódi István igazgató-főrendező köszöntötte a társulatot, elmondta, úgy tűnik elfogadottá vált a színház népszínházi arculata, amely sokféle műfajban, magas színvonalon létrehozott előadásokat jelent, az igényes szórakoztatásra és az elmélyült művészi munkára egyaránt lehetőséget teremt.. Igen nagy szó, hogy a színháznak nincs adóssága.

A Nagyszínpadon októberben mutatja be a színház a Windsori víg nők című Shakespeare komédiát Pinczés István rendezésében, novemberben pedig Mrozek világhírű műve, a Tangó kerül bemutatásra, Csiszár Imre irányításával. Decemberben az Andersen című mesejátékot, és az Orfeusz az alvilágban című színészekre írt operettet fogjuk bemutatni, - A néma revolverek városa című anti -western pedig tavasszal kerül közönség elé. (Ez utóbbi előadások rendezője Iglódi István lesz.) A Sinkovits Imre Színpadon először a Szentendrei Theátrummal közös pordukciónk, A tudós nők kerül bemutatásra októberben, novemberben pedig Yasmina Reza: Egy élet háromszor című színművét rendezi Guelmino Sándor, aki ezzel a munkájával mutatkozik be színházunkban. Végül ismertette azt az örömteli tényt, hogy a társulat művészei közül senki nem szerződött el, s hogy a színház tagja lett színiakadémiai tanulmányai végezetével Szauter Dominika.

Ezek után köszöntötték a közelmúltban születésnapjukat ünneplő Iszóf Vilmos, Mihályi Győző és Tóth Éva színművészeket, a hosszú betegségéből felépült Bereczky Erzsébetet, vezető dramaturgunkat, és színház gazdasági igazgató helyettesét, Dr. Soukup Erszébetet, akinek 25 éves áldozatos, magas színvonalú munkáját jubileumi gyűrű átadásával ismerte el a színház vezetősége. Végül szűnni nem akaró tapssal ünnepeltük a pályafutását 60 éve kezdő nagy művészünket, Raksányi Gellértet, aki nagy örömünkre és derültségünkre, fel is elevenítette pályakezdése egy-egy epizódját

A társulati ülésen adták át, a Szendrő József-Díjat.

Először Pinczés István ismertette a díjat létrehozó Koncz Művészeti Galéria vezetőjének művészetpártoló, újkori mecénási tevékenységét, aki a Debrecenben 1989-óta működő Kortárs Galéria tárlatai mellett számos bemutatkozási lehetőséget teremtett külföldi képzőművészeti eseményeken New York-tól Tokióig magyar festőknek, grafikusoknak, kerámikusoknak, szobrászoknak egyaránt, s aki képzőművészeti tevékenysége mellett őszinte híve és pártolója a színházművészetnek is. Továbbá a díj alapításának körülményeiről szólva megemlítette, hogy Szendrő József pályájának során több alkalommal is a régi Nemzeti Színház társulatának tagja volt. Végül megismerhettük magát, a nagylelkű színházbarátot Koncz Sándort, aki először meleg szavakkal méltatta Szendrő József munkásságát, akinek 90. születésnapján emlékét megőrzendő alapította a róla elnevezett kitüntetést. A díjat személyesen Koncz Sándor adta át a Magyar Színház társulatának titkos szavazatai alapján a boldog nyertesnek, Tóth Sándor színművésznek.