?Kár, hogy nem nagyobb a teátrom, úgymint amelyben alig találhatott helyet a békivánkozott hazafiaknak és hazaleányoknak fele része? ? jelentette a Magyar Hírmondó az A? Filozófus ősbemutató másnapján; a 345 forint 45 krajcáros rekordbevétel is a tudósítót igazolta. Pontyi szerepét ekkor Kelemen László, a magyar nyelvű színjátszás megteremtője játszotta. Bessenyei György legsikeresebb és minden bizonnyal legjobban sikerült műve 1777-ben jelent meg Pesten. Szerelmi bonyodalmaiban francia mintákat követ, de a magyar művelődési állapotokat bírálja. A vígjáték műfaja ez idő tájt gyorsan terjedt, és gyors térhódítása könnyen érthető: az ősi, nevettetve javító szándék találkozott itt a közönség szórakozásigényével. Ebbe a sorba jól illeszkedett az egyetlen eredeti siker, Bessenyei György A filozófus című darabja, a magyar hivatásos színészet első ősbemutatója 1792. június 4-én.
Pontyi szerepét 2011-ben, éppen kétszáz évvel a szerző halála után, a Katona társulatának legújabb tagja, Ötvös András játszhatja el, szerelmének tárgyát pedig Tenki Réka személyesíti meg. További szerepekben Fullajtár Andrea, Pálmai Anna, Kocsis Gergely, Mészáros Béla és Dankó István lesznek láthatók.
Október 7-én a Kamrában lesz A mi osztályunk című produkció bemutatója, melyet Máté Gábor állít színpadra.
A lengyel Słobodzianek egy iskolai osztály diákjainak sorsát követi: tíz lengyel és zsidó diák személyes elbeszélésének és megrendítő visszaemlékezésének tükrében mutatja be hazája részvételét a XX. század borzalmaiban, 1925-től napjainkig. A felhőtlen gyermekkor küszöbén kitör a világháború, az osztályt először a bolsevik diktatúra, később a fasiszta terror, majd ismét a kommunista önkény szakítja ketté.
Az autentikus események részleteit felhasználó darab nem csupán a XX. századi komplikált lengyel-zsidó-német-orosz kapcsolatok elé kíván tükröt állítani, ám egyetemes üzenetet hordoz az emberek közötti megértés ? és megértés szándékának ? hiányáról, illetve arról a történelmi folyamatról, midőn az ártatlan tréfák, felelőtlen kijelentések és jelentéktelennek tűnő konfliktusok észrevétlenül egymás iránti nyílt színi gyűlöletté alakulnak át.
Játsszák: Haumann Péter, Bán János, Pelsőczy Réka, Bodnár Erika, Szacsvay László, Ujlaki Dénes, Rajkai Zoltán és Takátsy Péter.