A forradalom nem kerti party

Színpad

Nemzetközi kortárs művészeti kiállítás az 1956-os magyar forradalom ötvenedik évfordulójára

Trafó Galéria

2006. október 26. ? november 26.
Kiállításmegnyitó: 2006. október 26. (Cs) 19h

Résztvevő művészek: Nick Crowe, Igor Grubić, Sanja Iveković, Kis Varsó, Adrian Paci, Nils Norman, Michael Blum
Szervezők: Trafó Galéria, MIRIAD Manchester Metropolitan University
Kurátorok: Maja and Reuben Fowkes
Helyszínek és dátumok: Trafó Galéria, október 26. (CS) ? november 26. (V);
Holden Gallery, MMU Manchester, 2007. január-február

?Revolution is not a garden party?? (Mao Ce-tung)

A magyarországi forradalom ötven év elteltével is komoly jelentőséggel bír a kortárs kultúra és politika számára. Ez volt az első fontosabb közfelkelés Kelet-Európában a szovjet uralom és a kommunista rendszer ellen, és mint ilyen, nélkülözhetetlen előfutára a Prágai Tavasznak, a Lengyel Szolidaritásnak, és végül az 1989-es Bársonyos Forradalomnak.

Egy kortárs művészeti kiállítás kiváló eszköz a megemlékezésre és ezzel egyidőben a jelen politikai problémáinak áttekintésére. A művészeti és politikai szabadság követelésén keresztül 1956-ban a művészek aktív szerepet vállaltak a forradalomban. Ma a művészek munkáikon keresztül egyre több, a hivatalos politika által marginalizált témát és gondolatot fogalmaznak meg, sokan foglalkoznak a kollektív emlékezet és a közösségi szimbólumok kutatásával is. Egyre erősebbnek tűnik a politikai és társadalmi igazságosság témái felé való elkötelezettség, és új igényként megjelent a Hidegháború örökségének művészeti megközelítése is. Az igazság a forradalommal kapcsolatban (is) része a történelmet újraíró és megfogalmazó élő folyamatnak, amelyben a művészet is szerepet játszik.

A kiállításra meghívott művészek munkái egyes forradalmi küzdelmek komplex történetét kutatják, a forradalom helyét a populáris kultúrában, a köztéri emlékművek szerepét a forradalom emlékének megőrzésében és eltorzításában, a forradalmi viselkedés rituáléit és a forradalom egyéni megélésének élményét.

A kiállítást egy eseménysorozat kíséri, többek között egy nemzetközi szeminárium a Közép-Európai Egyetemen 2006. november 10-én Art and Documentary címmel. A részleteket a kiállítás weboldalán, a www.translocal.org/revolution címen lehet majd olvasni.

The exhibition 'Revolution is not a Garden Party' is a tribute to the revolutionary spirit of the Hungarian Uprising and considers the resonances of social and political revolution in contemporary art. In 1956, artists were deeply involved in the revolution through demands for artistic and political freedom. Today, contemporary art deals with the complex histories of specific revolutionary struggles, the place of revolution in popular culture, the role of public monuments in preserving and distorting memories of revolution, the rituals of revolutionary behaviour, and the individual experience of revolution. The truth about revolution is part of a contested history, a living process of rewriting and interpretation, in which art takes a decisive part.

Támogatók:
NKA, NKÖM, Képző- és Iparművészeti Lektorátus, European Cultural Foundation, Croatian Ministry of Culture, Manchester Metropolitan University