A Frida című film zenéje Oscar-díjat nyert

Színpad

A film Frida Kahlo, a művészetében, politikai meggyőződésében és szexuális erkölcseiben forradalmi nézeteket valló mexikói festőnő megalkuvások nélküli, provokatív életének krónikája.
Ki volt Frida Kahlo? 1925 szeptemberében a 18 éves Frida Kahlo baleset következtében súlyos sérüléseket szenvedett. A több hónapos kórházi kezelés során új kifejezésformára talált: festeni kezdett. Mikor Frida végre ismét talpra állt, felkereste az akkor már híres Diego Riverát, hogy hozzáértő kritikát kérjen a képeiről.
Saját bevallásuk szerint ez a találkozás mindkettőjük életében meghatározó pillanat volt. Diego bátorítása rendkívül sokat jelentett Frida művészi fejlődése szempontjából, de a férfi nemsokára sokkal mélyebb és személyesebb hatást is gyakorolt rá.
1929 augusztusában összeházasodtak, s elkezdődött két kivételes egyéniség szenvedélyes élete, melyben szerepet kapott a mexikói elnöktől menedékjogot nyert Trockij is, akit Fridához szerelmi viszony is fűzött. Ebben az időben látogatott el hozzájuk André Breton, aki csodálattal adózott Frida munkáinak, és megígérte, hogy egyengetni fogja útját Párizsban és New Yorkban.
Frida 1939 januárjában utazott a francia fővárosba. A Louvre-ban kiállították egyik képét - ez volt az első festmény latin-amerikai művésztől, mely helyet kapott a világhírű múzeumban.
Az 1980-as évek közepéig Frida Kahlo neve Mexikó határain kívül gyakorlatilag ismeretlen volt, ma azonban az egyik legkeresettebb festő, alkotásai rendre megdöntik a nemzetközi aukciók rekordjait.
Frida a nyilvános énjét egyrészt politikai és kulturális állásfoglalássá, másrészt hagyományos indián ruhákból, ékszerekből és hajviseletekből álló műalkotássá alakította.
Fájdalma, szenvedése, megszállottsága és szerelme pedig számtalan emlékezetes és megrázó kép festésére ihlette.

Frida és Diego kétszer házasodtak össze, és egészen kivételes életet éltek együtt, melyben mindent megosztottak egymással: politikai nézeteiket és a művészet szeretetét éppúgy, mint azt a meggyőződést, hogy fontos, amit csinálnak.
Osztoztak a szeretőiken is, és egészen szokatlan életstílust követtek, mely a korban egyszerre volt sokkoló és provokatív. Akadnak, akiket még ma is sokkol ez a kapcsolat.
A nyitott házasság és Frida biszexualitása - nem is szólva féltékenységük közös tárgyáról - csak még figyelemreméltóbbá teszik hosszú szövetségüket és egymás iránt tanúsított lelkesedésüket.
A Fridát alakító Salma Hayek (aki egyben a film producere is) Latin-Amerika egyik legnagyobb tévésztárja volt, amikor Hollywoodba költözött. Ma színésznőként és producerként egyaránt sikereket tudhat maga mögött. A lenyűgöző szerelmi történetben Diego Riverát megformáló Alfred Molina egyenrangú társa Hayeknek.
A film látványvilága különleges: Taymor és Prieto fényes, erőteljes színekkel festették meg Frida világát, ezt a hatást úgy érték el, hogy nem tompították az éles napfényt, és hagyták érvényesülni Mexikó vibráló színeit.

A film fontos "szereplője" Elliot Goldenthal zenéje, melyben akusztikusgitár-szólók, romantikus dallamok és tempós, folklorisztikus témák váltják egymást. Goldentahl ezért a munkájáért Oscar-díjat kapott a "legjobb filmzeneszerző" kategóriában. A soundtracken olyan ismert énekesek is szerepelnek, mint a brazil Caetano Velsa és Lila Downs, akik Goldenthal egyik duettjét éneklik.
"Sok dal valamiképpen kapcsolatban áll azokkal a dolgokkal, melyeket Frida szeretett, és valószínűleg ismerte is ezeket a számokat - vallja Goldenthal. - A raquo;La Brujalaquo; például Diego egyik kedvence volt, ezt Salma Hayek énekli. Chavela Vargast, a legendás Costa Rica-i énekesnőt Frida és Diego is szerették, főleg őszintesége, erotikája és hitelessége miatt, melyet Mexikó zenéjébe hozott - mondotta Goldenthal. - Hálásak voltunk neki, amiért élőben elénekelt egy dalt a filmben."
A film zenéjét a Deutsche Grammophon jelentette meg, és a bemutatóval egy időben az Universal Music forgalmazza nálunk is.