Fullajtár Andrea újra a színpadon

Színpad

Euripidész Médeiáját Kr. e. 431-ben mutatták be Athénban. A görög tragédiák közül ez fejtette ki a legnagyobb hatást a drámatörténetben, ennek témáját dolgozták fel a legtöbbször. Euripidész sok darabjának középpontjában áll a pusztító női szenvedély. A szerelemtől, féltékenységtől gyötört asszonyszív foglalkoztatja. A dráma- és színháztörténetben szintén nagy szerepet játszó Phaidra mellet, a legdöbbenetesebb nőalakja éppen a férje hűtlenségét nemcsak vetélytársának, hanem gyermekeiknek a megölésével is megbosszuló Médeia értelmét legyőző indulatával, belső meghasonlottságával és harcával, szörnyű cseleivel, sárkányfogatával, amelyen démonikusan elszáll.

Egy görög tragédia történeti szellemű megidézésének a színházban nincsen értelme. Különösen nem egy olyan tragédia esetében, amelynek problémája ma is forró és véresen érvényes. A Médeiában Euripidész hatalmas feszültségeket és vulkanikus erőket kötött meg a klasszikus tragédia formájával. Ez a forma, és különösen a klasszikus nyelvi stílus, az antik retorika ma már némileg eltávolítja, lehűti a darab elementáris voltát. Ezért célszerűnek látszott az Euripidész-szöveg menetét követve, de kötetlenebb formában és mai nyelven újrafogalmazni a drámát, s ezt a mai magyar költők egyik legkiválóbbja, Rakovszky Zsuzsa tette meg, nagy empátiával, modern költőiséggel.

Egy színházi bemutató mindig kockázatos kísérlet egy görög tragédiáé kiváltképpen az. Zsámbéki Gábor rendezése, a címszereplő, Fullajtár Andrea és a produkció minden alkotójának és résztvevőjének munkája remélhetőleg igazolni fogja: Euripidész sok ma alkotó színműírónál is inkább kortársunk.

Euripidész
Médeia

Első előadás: 2004. december 17., péntek 19:00
Bemutató: 2004. december 19., vasárnap 19:00

Médeia Fullajtár Andrea
Iason Máté Gábor
Kreon Bezerédi Zoltán
Dajka Szirtes Ági
Nevelő Szacsvay László
Aigeus Elek Ferenc
1. nő Bodnár Erika
2. nő Pelsőczy Réka
3. nő Tóth Anita
Hírnök Hajduk Károly
Gyerekek Aranyi Csaba,
Szilágyi István / Rammer Alex

Díszlet Khell Csörsz m.v.
Jelmez Szakács Györgyi m.v.
Zeneszerző Dargay Marcell m.v.
Dramaturg Fodor Géza, Ungár Júlia
Rendezőasszisztens Tiwald György
Rendező Zsámbéki Gábor