HALMAI GÁBORNÉ

Kultpol

l956-ban, Győrben született egy Felvidékről áttelepült család harmadik gyermekeként. Szülei egyszerű emberek voltak, de tisztességgel nevelték gyerekeiket. "Természetes intellegenciájuk, a könyvek iránti szeretetük, pozitív attitűdjük az emberekhez és a világ dolgaihoz mindhármunk előtt máig példa." - jellemzi a családi légkört a képviselőasszony. Férje Halmai Gábor üzemmérnök, magasépítész. Fiaik tanulnak, Gergely 24 éves, egyetemista, angol-magyar szakra jár a Veszprémi Egyetemen, Balázs 19 éves, főiskolás, angol- kommunikáció szakot végez a Kodolányi János Főiskolán, Székesfehérváron.

Végzettségek: Közgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskola - Győr, népművelés-matematika-biológia tanári szak - Pécsi Tanárképző Főiskola, környezetvédelmi 1 éves tanártovábbképzés - ELTE, művelődési és felnőttképzési menedzser - Debreceni Egyetem.
Szakmai pályafutására nem mondható, hogy ugrálás az élet egyik területéről a másikra. Egyetlen munkahely, a Babits Mihály Művelődési Ház és Gyermekek Háza adott feladatokat számára Szekszárdon 1979-2002-ig, azaz napjainkig. Több munkaterületen - felnőttképzés, közösségfejlesztés, ismeretterjesztés, kiadványok gondozása - dolgozott, először beosztottként, majd a természet- és környezetvédelmi oktatóbázis vezetőjeként, 1983-tól igazgatóként.
Ezzel párhuzamosan tanított hátrányos helyzetű gyermekeket a Bezerédi Pál Általános Iskolában, művelődésszervező hallgatóknak voltam gyakorlatvezetője a Pécsi Egyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Intézetének kihelyezett képzésén, oktatta a Pécsi Egyetem Illyés Gyula Pedagógiai Főiskola szociális-munkás hallgatóit.

Személyes érdeklődése természetes módon nyílik ki az utazás, a természetvédelem, a kerékpározás felé. Mind szoros kapcsolatban állnak egy alapelvvel, amit így fogalmaz meg Halmainé: "Az sem véletlen (mivel ilyen tanítóm is akadt), hogy a kultúra természetes részeként értelmezem a természet- és környezetkultúrát, tudom, hogy ezekhez való viszonyulásunk kihat az emberekkel való kapcsolatokra, s ez fordítva is igaz." Az olvasás kiegészíti a nyugalomra törekvő ember életét.
Az érdeklődő, másokra mindig figyelő ember önként adódó reakciója volt, hogy már a nyolcvanas évek közepétől (először szakmai megfontolásból, később saját örömére, épülésére) kiemelt szerepet kapott életében a civil társadalom, az egyesületi élet. Ezt a területet sok-sok személyes tapasztalattal a háta mögött 2000-ben Skóciában is tanulmányozhatta az önkormányzatok és a civil szféra kapcsolata című projekt keretében.

Közéleti tevékenysége: 1998-2002 önkormányzati képviselő; Megyei Jogú Városok Kulturális Bizottságának tagja; 2002-től országgyűlési képviselő - pártonkívüli, MSZP támogatással. A 2002. évi, őszi önkormányzati választásokon ringbe száll a polgármesteri székért

Civil szervezeti tagságai, tisztségei: Művelődési és Szabadidős Intézmények és Szervezetek Tolnatáji Szövetsége - elnök; Kultúraközvetítők Társasága 2002-ig - elnökségi tag; Kulturális Központok Országos Szövetsége - elnökségi tag; Tolna Megyei Természetvédelmi Alapítvány - kuratóriumi tag; Szekszárd Színházi Kultúrájáért Alapítvány - titkár; Kábítószerügyi Egyeztető Fórum Szekszárd - elnök; Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület - tag; Természet és Környezetvédő Tanárok Egyesülete - tag; Lakható Szekszárdért Egyesület - tag

Tevékenységét, szakmai munkásságát Bessenyei György-díjjal és a Gyermekekért Emlékplakett kitüntetéssel ismerték el.
"Meg lehet kérdezni, hogy mitől sztár egy olyan ember, akinek legfontosabb jellemzője az, hogy kíváncsi, hogy közösségi lény, hogy akar és tud segíteni az embereknek a közösségi technikák átadásával, a közösségi és kulturális élmények erejével, a tehetségek menedzselésével." - írja a képviselőasszony. Igen, meg lehet kérdezni: a kérdésben a válasz!