Hangverseny a Fáklyában

Színpad

Az eredetileg is klubháznak épült Fáklya Klub épülete 1912-es átadása óta mindig kulturális célt szolgált. Mint a Magyar Vasúti és Hajózási Klub egyesület klubháza a polgári kulturális önszerveződés egyik szép példája volt.

A kulturális intézmény 36 éve működik folyamatosa Fáklya Klub néven, állami és önkormányzati támogatás nélkül. A jelenleg is oktatási-kulturális profillal működő klubház fennmaradását részben annak köszönheti, hogy valamennyi korábbi oktatási és kulturális tagozatát (Arany János nyelviskola, Bartók Kórus, Pedagógus Képzőművész Stúdió, Parlando Pedagógus Kamarazenekar) képes volt megőrizni, szemléletét állandóan megújítani.

Így az elmúlt néhány év során többek között olyan oktatási-kulturális értékekkel gazdagodott a Fáklya Klub, mint a Danubia Ifjúsági Szimfónikus Zenekar, a Monteverdi Kórus, a Phoenix Kórus, az Etüd Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, a Continuo Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, a Gyermekház Általános Iskola és Gimnázium és a Rece-Fice délszláv-bolgár-görög táncház.

A Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar 10 évvel ezelőtt alakult. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola frissen végzett hallgatóiból álló zenekar szellemi atyja Héja Domonkos (fotó), aki a Magyar Televízió 9. Nemzetközi Karmesterversenyének győztese volt. A zenész családból származó fiatalember kitüntetéssel diplomázott ütős és karmester szakon. Azzal a céllal hozta létre az ifjú tehetségekből álló Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekart, hogy az itthon ritkán játszott szerzőket megismertesse a magyar közönséggel, és a fiatalokkal is megkedveltesse a komolyzenét.
Magyarország legfiatalabbjaként számon tartott zenekara - csakúgy, mint művészeti vezetője és karmestere - ifjú kora ellenére már komoly sikereket tudhat maga mögött. Saját bérletsorozatukon kívül számos megtisztelő meghívásnak tesznek eleget. Az ő muzsikájuk üdvözölte a Szent Koronát a Parlamentbe érkezésekor. Rendszeresen játszanak a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, többször léptek fel a gödöllői kastélyban, koncertet adtak a Zempléni napokon, a Nagycenki Fesztiválon.
Szerepeltek a Saarland Fesztiválon Kocsis Zoltán vezényletével, valamint a Valenciai Nemzetközi Fesztiválon.
2000-ben St. Gallenban és a zürichi Tonhallenban léptek fel svájci kórusok közreműködésével. A Young Euro Classic fesztivál keretében nagy sikert arattak a patinás berlini Konzerthausban. Ők adták elő 2000-ben Liszt Esztergomi miséjét a Vatikánban II. János Pál pápa tiszteletére. A millenniumi koncertet 7000 fős közönség hallgatta a Szent Péter Bazilika előtt. 2001-ben felléptek Zágrábban, a Ludwigsburgi Fesztiválon és a franciaországi magyar kulturális hónapok eseményein.

Január 31-én és február 1-én Mozart Idomeneo című balettzenéjét, Albrechtsberger B-dúr harsonaversenyét és Beethoven 4. szimfóniáját játssza a zenekar. A harsonaverseny szólistája az a Káip Róbert lesz, aki Ewald Brass nevű rézfúvós kvintettjével 2002-ben Liszt-díjat kapott.