Egy kellőképpen lepusztult mulatóban vagyunk, valahol Kelet-Európában, ami a színpadon a tánc nyelvén megelevenedik.
Ez a táncmű valójában egy női passió. Középpontjában olyan nők állnak, akik önszántukból vagy kényszerből ebben a mulatóban dolgoznak, és akik önszántukból vagy kényszerből itt megfordulnak. Nők, akik ebben a minket körül vevő feudális, macsó társadalomban élnek, és akik a férfiuralom alávetettjei. Elrablott női sorsokról, és a női őserő elpusztíthatatlanságáról szól a Hattyúk tava-Mulató.
Csajkovszkij balettjének eredeti dramaturgiája egy klasszikus történet "mozdul meg" a kortárs tánc nyelvén.
Krámer György(fotó), koreográfus-rendező:
"A kiszolgáltatottság, különösen a nők kiszolgáltatottsága az, ami megindít, és arra késztet, hogy keressem a módját annak, hogy erről saját(tánc)nyelvemen beszéljek. Hogy miért?
Azért, mert az emberi kiszolgáltatottság a mai korunknak is égető stigmája, a női kiszolgáltatottság pedig csak az egyik, de nagyon fájó sebe ennek a levakarhatatlan bőrbetegségnek, amely még 21. századi ember arcát is elcsúfítja.
A rabságban tartott és szabadságukat elnyerő hattyúk történetéről szól Csajkovszkij balettje. Ennek dramaturgiája és zenéje képezi azoknak az alapmotívumoknak sorát, amelyet mi itt és most értelmezünk és átértelmezünk, alakítunk és átalakítunk.
A főhős: a lány, akit nevezzünk Odette-nek. De sokan vannak még rajta kívül is hattyúk ezen a tájékon, néha még összemosódnak a szerepek a színpadon, akárcsak az életben.
És van Hercegünk is. Nem is egy. Meg vannak macsók, akik kereskednek a lányokkal, akik kukkolják a műsort, persze ezek vannak többen, és ezekkel is találkozhatunk errefelé bárhol.
Hattyúk Tava Mulató - hely, ahol nem csupán szimbolikus értelemben, hanem valóságosan is vagyunk: lepusztult, kelet-európai, észak-magyarországi bár?"
Táncolják:
ÉRSEK JUDIT
FEKETE VIKTÓRIA
JÓZSA GABRIELLA
KÜRTI ZITA
LŐRINCZ KRISZTINA
ANNA MAGUSIN
SZÉKELY VIKTÓRIA
ERDŐDI ZSOLT
FŰZI ATTILA
GÁL LÓRÁNT
LUKÁCS ÁDÁM
ÚJHELYI ISTVÁN
KOZMA ATTILA
KRÁMER GYÖRGY
Díszlet-jelmez: ZEKE EDIT
Zenei munkatársak: LENDVAI PÉTER - SZAKÁCS SÁRA
Koreográfus-rendező:
KRÁMER GYÖRGY
Harangozó-díjas
Fotó: Éder Vera