A hatvanéves Ascher Tamás tervekről, bemutatókról, utazásokról

Színpad

 Ascher Tamás

(MTI) - "Novemberben mutattuk be Gorkij Barbárok című színművét a budapesti Katona József Színházban, februárban a Jógyerekek képeskönyvét a Művészetek Palotájában, majd az Örkény Színházban, és a kettő között Ausztráliában jártunk az Ivanovval a Sidney Festivalon" - számolt be legutóbbi munkáiról Ascher Tamás. A brit Tiger Lillies sokk-operája alapján készült, a horrorisztikus elemeket nem kevés humorral ötvöző Jógyerekek képeskönyvét kedvezően fogadta mind a közönség, mind a kritika. "A sikert valószínűleg a különlegességének köszönheti az előadás" - vélekedett a rendező.

 
Mint elmondta, a darab alapjául szolgáló mű Heinrich Hoffmann német orvos Struwwelpetere, egy XIX. századi nevelési-oktatási versfüzér. "Ennek a Tiger Lillies által megzenésített változata képezi a színházi előadás tárgyát: az angol társulat a versfüzér köré írt jeleneteket, amelyeket mi meglehetősen erős változtatásokkal dolgoztunk át Parti Nagy Lajossal. Az eredmény egy furcsa képződmény lett zenével, különös párbeszédekkel, amelyek semmiképpen sem a hagyományos színház képzetét keltik. Az egészben nagyon erős az irónia és a groteszk. Életerős és vidám, de csípős előadásnak szántuk" - szólt legfrissebb rendezéséről.
 
Elmondása szerint szívesen állít színpadra zenés műveket: "sok-sok éven át voltam a kaposvári színház rendezője, ahol - mint egy rendes vidéki teátrumban - kötelező feladatnak számított az évi több zenés darab, így már fiatalon megtanultam, hogy operettet, zenés vígjátékot is tudni kell jól csinálni. Mivel már nagyon ritka vendég vagyok Kaposváron, erős nosztalgiám van a színpadi zene és akár a populárisabb zenés színpadi műfajok iránt is" - árulta el.
 
Ascher Tamás Katona József színházbeli Ivanov-rendezése az utóbbi évek egyik legtöbbet utazó hazai előadása lett, a társulat az elmúlt két-három esztendőben tizenöt helyen vendégszerepelt a Csehov-darabbal szerte a világban. "Természetesen ilyenkor én is elkísérem az előadást, hiszen minden alkalommal más körülmények közé kerülünk. Hogy ehhez a színpadi játék ritmusa megfelelő legyen, azt mindig újra kell teremteni, döntéseket kell hozni. Ezek nekem nagyon jó lehetőségek a darab továbbfejlesztésére".
 
Mint hozzátette, a távoli túrák miatt a társulat ebben az esztendőben nagyon keveset tudja játszani Budapesten Csehov színművét: az ausztrál vendégszereplés után Pármában, majd a nyár elején New Yorkban adják elő a darabot. "Ahhoz képest, hogy eleinte egy kis értetlenség, fitymálás fogadta az Ivanovot, mostanában igazi nagy örömünnepek az itthoni előadások. Talán éppen azért, mert ennyi munkát fektettünk bele a bemutató óta" - jegyezte meg a rendező. Hozzátette, hogy külföldön sokat játszott előadásai - korábban például a Három nővér és a Platonov - azért tudnak annyit fejlődni, mert a vendégjátékok miatt rengeteget próba van bennük.
 
"Amióta rektor lettem a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, sokkal kevesebbet tudok külföldön dolgozni" - tért ki más jellegű feladataira Ascher Tamás. Az intézményvezetői szerep küzdelmesebb, más világlátás, más habitus és más ember kell hozzá. "Délelőtt próbálok, este nézem az előadásaimat, és délután rektorkodom" - sorolta.
 
Elmondása szerint a bolognai rendszerre átállás rengeteg bürokratikus feladattal járó, hatalmas munka az egyetem életében, amelynek kívülről mégis kevés a látszata. "Nem ettől függ az sem, hogy aztán a vizsgaelőadás jó lesz-e, hogy az adott színészosztály tagjainak elég státuszt kínálnak-e fel a színházak, vagy hogy a filmes osztályban végez-e olyan növendék, mint Mátyássy Áron, aki most nyert fődíjat diplomafilmjével a szemlén" - tette hozzá.
 
Az intézményt két és fél éve vezető rendező beszámolt arról, hogy az egyetemen hamarosan elindul egy olyan látványtervező master szak, amelynek két szakiránya van: egy színházi és egy filmes-digitális. "Ez teljesen új dolog lesz, de ma már a színházi és filmes dramaturg szakunk is egészen új elvek szerint működik. Most startol a rendező szakon a koreográfus-fizikai színházi szakirány, amelyet Ladányi Andrea és Horváth Csaba eszméi alapján, utóbbi vezetésével indítunk el" - mondta Ascher Tamás.
 
Legfrissebb munkájáról szólva a rendező elmondta, hogy a napokban kezdte el Katona József Színházban Knut Hamsun Éhség című regényének színpadra írt változatát rendezni. "Az elmúlt hónapokban Forgách Andrással dolgoztunk ezen a művön, egy nagyon izgalmas átiratot készített, amelyet ezekben a napokban kezdtem el a Kamrában megcsinálni Hajduk Károly főszereplésével. A bemutató április végén lesz" - számolt be a készülő darabról.