HÁZIMOZI VI. 23. - 29.

Egyéb

" Nélkülem lemaradna róla "

Nagyon sok televíziós csatorna csatlakozott a drogellenes hét eseményeihez és a HÁZIMOZI ajánlósorai is igyekeznek minél több programot ajánlani ebből a rendkívüli kínálatból.

Hétfő : Francia Romeó címen vetítik az eredetileg Békaherceg címmel készült angol - egyáltalán nem mese- - filmet, amely Párizsban, a hatvanas években játszódik, és egy angol lány kalandjairól szól, aki tanulni jön a Sorbonne-ra, természetesen szerelmes lesz, és megtalálja a maga " békahercegét ". / Duna : 20. 00 /.


Francia Rómeó
Két klasszikus festő életének sorsfordító pillanataival is szembesülhetünk, méghozzá két remek játékfilmen. A XVII. században élt a híres flamand festő, Johannes Vermeer egyik jeles képének születése adja a keretet a Megfestett sors című filmhez, amelyben olyan nagyszerű színésznők játsszák a főbb szerepeket, mint Ellen Burstyn és Glenn Close. / Hallmark : 19.30 /
A másik halhatatlan festő Henri de Toulouse-Lautrec, aki több Moulin Rouge filmben mellékszereplő volt. Most főszereplőként átélhetjük a testben beteg, nyomorék, de lélekben szárnyaló művész legtermékenyebb alkotói korszakának fordulatos eseményeit, és megismerhetjük a párizsi Montmartre művészvilágának kavargó pillanatait. / MTV1 : 23.00 /.

Tiszta románc
A kábitószerellenes hét két kisfilmmel kezdődik. Mindkettő friss alkotás. A Tiszta románc a drog rabságában vergődő fiatal pár reménytelen története, az Afta pedig egy " elszabadult " fiatalember egyetlen napját mutatja be Mundruczó Kornél rendezésében / Duna : 22.45 /.


Afta

Kedd : Denzel Washington és Meg Ryan főszereplésével készült 1996-ban egy különös film, amelynek színhelye az öbölháború pokla, ahol még az is előfordulhat, hogy egy amerikai ezredes egy éjszakai tankcsata kellős közepén tűzparancsot ad ki saját katonái ellen. Így aztán aktakukacot csinálnak belőle, és szerencséjére kinyomozhatja egy hősi halott katonalány igazi történetét. Bármennyire is furcsa, de ez a film, a Bátrak igazsága, erősen rokona Kurosava halhalatlan A vihar kapujában című remekművének./ RTL klub : 20.05 /.
A hatvanas évek egyik legeredetibb magyar filmje volt a Gyerekbetegségek, Kardos Ferenc és Rózsa János közös rendezésében. A remek gyerekszereplők mellett két parádés szerepben láthatjuk Halász Jutkát ás Patkós Irmát . / Duna : 20.00 /.


Gyerekbetegségek
Dosztojevszkij ezen a héten házszerzője lett a tévécsatornáknak. A Turner Classic csatornán A Karamazov testvérek amerikai változatát láthatjuk az angol színházi zseni Richard Brook rendezésében zseniális szereposztásban, a három fívér : Yul Brynner,Lee J. Cobb és William Shatner. / 21.00-természetesen angolul /.
Folytatódik a Bestseller sorozat, ezúttal ugyan kicsit olcsóbb változatot kapunk, mert Helen Fielding vall a Bridget Jones naplójának születéséről, de hát kétségtelen, hogy többen olvasták, különösen nálunk, mint a sorozat előző szerzőjét John Updike-ot/ MTV1 : 22.30 /.

Bridget Jones naplója
A mai drogellenes dokumentumfilm heroinfüggő fiatalokról szól In vivo heroin címmel Barlay Tamás és Tölgyessy Ágnes rendezésében. Történetük nem csak taszító, hanem riasztó is, elsősorban azzal, hogy kendőzetlenül mutatja be a valóságot, amelyről nem mindig veszünk szívesen tudomást. / Duna : 22.55 / .

Szerda : Negyven évvel a híres Taylor-Burton Cleopatra után elkészítették az egyiptomi királynő történetének újabb változatát Timothy Daltonnal és Lonor Varelával a két főszerepben / ki a csuda hallotta már ez utóbbi nevet /, mindenesetre ez már önmagában kitöltheti két este programját, merthogy a háromórás tévéfilmet ma és holnap vetítik. / Hallmark : 19.30 mind a két este /.


Kleopátra
Horváth Károlynak hívták Charlie-t, amikor Bacsó Péter remek bűnügyi filmjében, a Fejlövésben eljátszotta a férfi főszerepet Kovács Kati mellett. Az egész történet nem más, mint egy öngyilkosságba menekülő fiatal pár megtörtént esetének rekonstruálása igen kifinomult lélektani eszközökkel és nagy megértéssel a magyar ifjúságnak arról a részéről, akik az ebben az időben igencsak megvetett belső emigrációba menekülő tagjai voltak a szocializmus építésének. / Filmmúzeum: 20. 00 /.

Fejlövés
A héten több filmet is vetítenek abból az alkalomból, hogy 100 esztendővel ezelőtt született a Big Brother kitalálója és megalkotója. Ki volt George Orwell ?- teszik fel a kérdést a mai kerekasztal-beszélgetés elején, és biztos vagyok benne, hogy többet beszélnek majd a valóságshowk-ról, mint mondjuk remek spanyol polgárháborús haditudósításairól. Úgyhogy nekem elhihetik, a kérdésre a válasz : ő volt a huszadik század közepének egyik legjobb újságírója. / Duna : 22.15 /.
1944. december 15-én London és Párizs között egy repülőúton eltűnt a könnyűzene történetének egyik legnagyobb alakja. A Glenn Miller utolsó útja című dokumentumfilm sem fogja végleg megoldani a rejtélyt, de legalább talán megismerkedünk néhány eddig feltáratlan részlettel . / Spectrum : 23.00 /.

Csütörtök : Sidney Poitier és Henry Belafonte, az amerikai film két fekete sztárjának egyetlen közös filmje, az előbbi első rendezése: Buck és a prédikátor. Remek western, kitűnő zenével, kicsit korán van, de utána jól jöhet a délutáni szunyókálás. / TV2 : 12.35 /. Este folytatódik a vadonatúj Cleopátra a Hallmark csatornán. / 19.30 /.
Minden idők legjobb magyar krimije, a Dögkeselyű. Cserhalmi György egy vagány sofőr, akitől ellopják a tárcáját, ő meg először csak a pénzét akarja visszaszerezni, de aztán hatalmas kollektív bosszút áll, vesztére. András Ferenc rendező a magyar filmeknél szokatlan tempóban valóságos mélylélektani tanulmány keretében mutatja be, hogy hogyan csinál egy meglopott vagányból az önmagából kivetkőzött társadalom lépésről lépésre hivatásos bűnözőt. Egy epizódszerepben percekre felbukkan a háború előtti magyar filmgyártás " nagyasszonya ", Perczel Zita is.
/ Filmmúzeum : 20.00 /.


Dögkeselyű
A Drogellenes Üzenet felolvasása után a kábítószer-ellenes világnapon portrét láthatnak egy pszichiáterről, aki valamikor maga is drogfogyasztó volt, de aztán áttelepülve a Vajdaságból segíteni kezdte azokat az embereket, akik hozzá hasonlóan elhatározták, hogy leszoknak az önpusztításról : A tigrisszeliditő. / Duna : 20.05 /.

Az utolsó belövés
Minden idők egyik legjobb kábszeres amerikai játékfilmje : Az utolsó belövés. Főhősei egy beatzenekar tagjai - élükön a konzseniális Tim Roth - akik vállalkoznak egy elvonókúrára. Persze nem is sejtik, hogy ilyenkor jön a neheze: a bürokrácia. A Trainspotting elődje / MTV1 : 23.00 /.


Trainspotting

Péntek : Már l946-ban életrajzi filmet lehetett készíteni minden idők egyik legnépszerűbb amerikai könnyűzenei énekeséről, Bing Crosbyról, akinek bársonyos hangja a Fehér karácsony című dallal minden évben bebarangolta a világot. Crosby remek színész is volt, legalább száz filmet csinált, így aztán az Út Hollywoodba egy kicsit maga a zenés film története. / Filmmúzeum : 18.30 /.
Televízióban még sohasem vetítették Fábri Zoltán Requiem című filmjét, amely, mint minden Fábri mű, egyszerre realista és parabola. Az ötvenes évek elején játszódó történet erősen üzen a forgatás időszakának / 1981 / aktuális ügyeiről is, és a női főszerepben bemutatja egy később a Szomszédok tévésorozatban tartós sikert arató fiatal színésznőt, Frajt Editet / Filmmúzeum : 20.00 /.
A drogellenes hét mai aranybányája az M2, ahol előbb láthatunk egy portréfilmet egy cigány származású szociális munkásról Magánhimnusz címmel, majd következik az ismert elalvás előtti társasjáték : Fekete - fehér, igen - nem, egy új magyar kisjátékfilm, amely aprólékosan bemutatja a hazai drogcsempészés és -elosztás sajátos technológiáját és szorgalmas iparosait, majd a téma egy hosszabb stúdióbeszélgetéssel fejeződik be a Zárórában. / 21.10 - 23.40 /
Antonioni Nagyításának amerikai változata, azonos címmel. Nem kisebb rendező, mint Brian Di Palme próbálja meg utánozni az olasz mestert. A különbség csak annyi, hogy itt nem egy fotó, hanem egy autóbaleset hangfelvételei vezetnek el egy politikai összeesküvés titkaihoz. A színészek / John Travolta, Nancy Allen, John Lithgow / már önmagukban felhívják a figyelmet a nálunk alig ismert krimire. / Duna : 22.15 /. Aki pedig jobban szereti a Nőstényördögöket, az kapcsoljon át az RTL Klubra, ahol egy parádés vígjátékban megtapasztalhatja, hogy a Biblia tévedett, az ördögök mindig nőneműek voltak, Meryl Streep pedig valószínűleg a teremtés legvonzóbb ördöge, akivel bárki szívesen randevúzna. / 22.10 /.

Szombat : A sajnálatosan elfelejtett Sarkadi Imre legjobb drámájának filmváltozata Makk károly rendezésében, a főszerepben Pálos György, aki a hatvanas évek legfoglalkoztatottabb vígszínházi vezető színésze volt, mellesleg az egyetlen, aki eljátszhatta a teljes Faustot. Itt oldalán Páger Antallal és a tévedésből kiválasztott Törőcsik Marival a magyar film legszebb korszakát idézi. A cím sok szempontból szimbolikus : Elveszett paradicsom / Filmmúzeum : 20.00 /.


Elveszett paradicsom
A magyar mozikat elkerülte Morgan Freeman és Ashley Judd közös krimije, A gyűjtő, amelyben nyolc gyönyörű nő, akár egy lepkegyűjtemény, sorsa forog kockán, meg egy rendőrtiszt presztízse, és még az is kiderül, hogy szadista gyilkosságok nélkül is lehet izgalmas krimit csinálni. / MTV1 : 21.00 /.

A gyüjtő

Németh László kétségtelenül a múlt század magyar irodalmának egyik legjelentősebb alakja volt, a lírát kivéve szinte minden műfajban. Drámái / Galilei, Az áruló, A két Bolyai, Az utazás / és regényei / Iszony, Égető Eszter, / korosztályom nagy irodalmi élményei voltak, és ma is hihetetlen , hogy egy-egy előadás után képesek voltunk hajnalig vitatkozni róluk. Mellesleg az Iszony Hintsch György rendezésében, Drahota Andrea és Kállai Ferenc nagyszerű alakításával máig is a legjobb filmadaptációk egyike. Az m2 sugároz róla portréfilmet a Századfordító magyarok sorozatban / 21.45 /.
A 100 éve született George Orwell életének történetével ismeretet meg egy kétszer egyórás angol dokumentumfilm, amely ugyan húsz esztendővel ezelőtt készült, de autentikus, pontos és érdekfeszítő.
/ Duna : 22.10 /.

Vasárnap : Folytatódik az Orwell-portré, amelyből megtudhatjuk, hogyan jött rá az újságíró Orwell, még a spanyol polgárháború tudósítójaként, hogy tulajdonképpen a tények takarják el az igazságot. A portré után levetítik az életmű legfontosabb darabját, amely ugyan eredetileg az l984-ben játszódó távoli világ utópiája, de valójában minden idők legpontosabb rajza a mindenkori diktatúrák természetrajzáról. Főszerepben John Hurt / Elefántember, Éjszakai expressz/, aki ezzel világásztár lett és Richard Burton, aki maga a Nagy Testvér / Duna : 19.25 és 20.25 /.
Ez az este az irodalmi adaptációké : Karinthy Ferenc botrányt kavaró kisregényéből, Gyertek el hozzám vacsorára, / 1983 / Fábri Zoltán készített egy jóval szelídebb filmváltozatot a szocialista apparátus helyi kiskirályainak korrupcióiról. Női főszerepben a filmen ritkán látható Piros Ildikó, partnere Bujtor István és még néhány nagyágyú : Kállai Ferenc, Mádi Szabó Gábor, Inke László, és Haumann Péter / Filmmúzeum : 20.00 /.


Gyertek el hozzám vacsorára
A héten a második Dosztojevszkij filmadaptáció a Bűn és bűnhődés, amelynek különleges érdekessége, hogy szinte teljes egészében Budapesten, főleg a Várban forgatták, Raszkolnyikov szerepében Patrick Dempsey, a vizsgálóbíró pedig Ben Kinsley, aki egyebek között arról híres, hogy ő az egyetlen színész, aki szinte egyidőben eljátszhatta Gandhit / Oscar-díj / és Lenint, nem Lengyelországban, hanem Svájcban. / Hallmark : 21.00 /.

Bűn és bűnhőd
s

Wisinger István