Herczku Ágnesé a csodálatosan tündöklő hang

Színpad

Herczku Ágnes nevét még csak a szűk szakma és a népzene-világzene szűk közönsége ismeri. Most viszont az Arany és kék szavakkal című CD-jével, pestiesen szólva, nagyot dobott. Minden reménye megvan arra, hogy belopja magát a jó, tiszta muzsikát hallgatók széles táborának szívébe. (Titkon azt kívánom Herczku Ágnesnek, jöjjön el hozzá egy becsületes és hozzáértő médiamarketinges, és indítsa el azon az úton, amelyet kivételes énekhangja alapján megérdemel.)
Míves kivitelű, elegáns könyvecske rejti a CD-t, amelynek borítójáról egy húszas éveiben járó, tiszta tekintetű, hosszú fekete hajú, fotogén női arc néz velünk szembe egy mezőről, néhány szál pipacs kíséretében. Maga a fotó fekete-fehér, csak a pipacsok mélyvörösek. Rafináltan egyszerű, titkokat rejtegető a felvétel, talán épp ezért magával ragadó. Belül Herczku Ágnes vallomása olvasható:
"A lemezem nemcsak a szerelemről szól, de elsősorban arról. Ezért esett a választásom Dsida versére, mint a magyar népköltészet énekelt gyöngyszemeinek méltó írott párjára. Ezek a dalok kendőzetlen vallomások a szerelem minden gyötrelméről és gyönyöréről, olyanok, amiket az ember legszívesebben magában énekelne. Most mégis útjukra bocsátom őket, mert mindaz, amit eleddig csak megénekeltem, személyes élményként fogalmazódott meg bennem."
Bár nem minden előzmény nélküli a bemutatkozása, de valójában ez az első szóló lemeze, amely ha valakit egyszer is megérintett, az ismételten meg szeretné hallgatni. A hangjáról - amely kifejezetten szép és iskolázott - a szakemberek is csak felsőfokon nyilatkoznak. Mióta énekel hivatásszerűen?

Sátoraljaújhelyen nőttem fel, ahol hobbi szinten énekeltem-táncoltam. Hivatásszerűen valójában csak 1998-tól énekelek.
A Honvéd együttesben táncoltam, és a Honvéd együttes folk zenekarával, a Hegedős együttessel énekeltem. Sokat köszönhetek Rossa László népzenekutatónak, zeneszerzőnek és Novák Ferencnek, igen bensőséges kapcsolatban dolgoztunk, és sokat tanultam tőlük. 2002 augusztusától a Hegedős együttes 1997 óta fennálló formációja új nevet választott: Fonó zenekar lett, azóta is természetesen együtt muzsikálnak.
Ugyanakkor régóta hívtak már az Állami Népi Együttesbe csak énekesnek. Most éppen próbálok az új produkcióban, a Szerelemtáncban, melynek február 5-én lesz a bemutatója.

Ön igen eredeti módon énekel, de tisztában van azzal, hogy ezt csak kevesen értékelik?

Azzal, hogy a népzene és a world music mellett köteleztem el magam, tudomásul kellett vennem, hogy ezek nem népszerű műfajok, mindkettő tipikusan rétegzene. Én azért csinálom, mert ezt szeretem.
Itthon akik ezt a zenét szívesen hallgatják, már ismernek, külföldön pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvendünk. A jelentősebb koncertjeink a Fonó zenekarral Párizsban, Rómában, Berlinben, Nürnbergben, Siegmaringenben zajlottak a magyar év, illetve rádiós koncertek kapcsán. A "world music-vonalat" Vasvári Pál, Bornai Tibor, Nikola Parov, Borbély Mihály neve fémjelzi eddigi munkáimban.

Lesz folytatás?

Megjelent a Fonó zenekar új lemeze Mixtura cultivalis címmel, tavasszal pedig egy új, Nikola Parovval készült album kerül a boltokba, valamint egy zenei különlegesség: a Quartet B lemeze Herbie Mann-nel.