A Hungarotonnál nincs recesszió

Színpad

Az internet és a CD-írók térhódítása alapjaiban rázta meg a világ nagy lemezkiadóit; elsősorban a komolyzene területén egyre kevesebb újdonság jelenik meg, az új operadívák és tenorok alig kapnak CD-n bemutatkozási lehetőséget.
Szerencsére a Hungaroton továbbra is értékmentő, értékteremtő, kultúraközvetítő szerepet tölt be, s kiadványainak száma az idén sem csökkent. Saját kezükbe vették a kereskedelmet, s minden reményük megvan a forgalom növekedésére - hangsúlyozta Hollós Máté ügyvezető igazgató.
Szabadi Vilmos Szefcsik Zsolt
A Hungaroton már készül a nagy nemzetközi seregszemlére, a MIDEM-re, melyen közös standjuk is lesz a Budapest Music Centerrel és a Fonó Records Kft-vel. Kocsis Zoltán és Eötvös Péter személyesen képviseli a MIDEM-en Magyarországot.
A standot az előzetes tervek szerint a kulturális tárca vezetője, Hiller István is meglátogatja majd. Most a kiadó néhány újdonságáról számolunk be, melyek a karácsonyi ajándékozásban is szerephez juthatnak.

Az Erdődy kamarazenekar új lemezét, Ignaz Pleyel (1757-1831) Hegedűversenyét és Szerenádját Szefcsik Zsolt, a zenekar vezetője mutatta be.
Az elsősorban XVIII-XIX. századi, magyar vonatkozású zeneművek kutatását, előadását céljául kitűző Erdődy kamarazenekar tevékenysége nyomán az utóbbi években számos sikeres CD látott napvilágot a Hungaroton Classic kiadásában. Így például Michael Haydn Szent Teréz miséjének felvétele (2000-ben) vagy Hummel D-dúr miséjének felvétele, amely 2001-ben nyerte el a Le Monde de la Musique "CHOC" elismerő címét. Az együttes 2002-ben jelentette meg Pleyel összes csellóversenyét Szabó Péter szólójával.
A Szefcsik Zsolt hegedűművész által vezetett zenekar 2002-ben elnyerte a Gramofon című szaklap kritikusai által odaítélt Magyar Klasszikus Díjat. Az együttes új CD-jén Pleyel Hegedűversenye és Szerenádja Szabadi Vilmos és Szabó Péter érzelmes és virtuóz szólójával hangzik fel. A felvétel világpremiernek számít, ami egyben azt is jelenti, hogy a ritka kiadvány iránt külföldről is várható érdeklődés.

Szintén világpremier a Hungaroton másik kiadványa is, amelyen Dohnányi Ernő (1877-1960) Fisz-moll zongoranégyesét, a C-moll zongoraötöst, valamint a Nászindulót Kassai István (piano) és az Auer vonósnégyes játszotta CD-re.
A Hungarotonnak igen nagy érdeme van abban, hogy a nálunk oly sokáig háttérbe szorított Dohnányi műveit folyamatosan megjelenteti. (A tényekhez tartozik, hogy az Amerikában elhunyt Dohnányi szerzeményeit a nagy multinacionális kiadók, mint például a Hyperion, a Chandos, a Koch Schwann Musica Mundi már az 1980-as évek végén sorra kiadták.) "Magam sem tudtam volna jobban megírni" - e szavakkal jellemezte Johannes Brahms Dohnányi első opuszát, a C-moll zongoraötöst, és ezzel az útravalóval a legilletékesebb személy indította el a magyar ifjút magasba ívelő pályáján.
Az 1991-ben alakult Auer Vonósnégyes és Kassai István zongoraművész Dohnányi pozitív életfilozófiájának "hangot adva" őszinte "zenei rácsodálkozással", szinte mozarti természetességgel jelenítik meg a műveket. Akik valamennyire ismerik Dohnányi híres műveit, például a Hegedűversenyt (opus 27) vagy az Amerikai Rapszódiát (opus 47), most a felfedezés örömével hallgatják Dohnányi új CD-jét.
Hubay Jenő (1858-1937) zeneszerzői életművének szisztematikus elemzésével és kompozícióinak közreadásával sokáig adós maradt a hazai zenetudomány és lemezkiadás. A Hungaroton 1997-ben jelentette meg az első Hubay-CD-t, amikor is a Hegedű-zongora műveket Szecsődi Ferenc (hegedű) és Kassai István (zongora) adta elő, s a lemez a reveláció erejével hatott.
Az évek során újabb és újabb Hubay-művekkel ismerkedtünk meg, s immár a Hegedű-zongora művek hatodik darabját hallgathatjuk. Szecsődi Ferenc és Kassai István előadása most is magával ragadó. A mintegy húsz darabot tartalmazó albumon az egyik legérdekesebb a Lengyel dal (Op.6. No.2.) amely magában foglalja Hubay zenéjének lényegét.
Az Egri Pertis Duó megalakulásában több szerencsés véletlen játszott közre, kezdve azzal, hogy tagjai - Egri Mónika és Pertis Attila - ugyanabba a gimnáziumi osztályba kerültek a Zeneművészeti Szakközépiskolában, majd közös volt a tanáruk a bécsi Zeneművészeti Főiskolán is.
A zongora tanszak koncertszakán második diplomájukat és az ezzel járó Magister artium címet 1994/95-ben szerezték meg. A duó az elmúlt évek során rengeteget turnézott külföldön, és számos díjat nyert, így 2002-ben művészi munkájuk elismeréseként Liszt Ferenc-díjban részesültek.
A Hungaroton eddig öt CD-jüket jelentette meg, amelyeket jelentős közönség- és kritikai visszhang kísért. Legújabb, Brahms és barátai címmel megjelent albumukon 2 zongorára és 4 kézre írt műveket és átiratokat hallgathatunk. A duó fékezhetetlenül tomboló játéka a briliáns pianisztikus megoldásokkal igencsak különleges zenei élmény.

Fotó: Peti Péter