Ifjúsági koncertek a Vigadóban

Színpad

A sorozat kétszeresen is ifjúsági egyrészt, mert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Tanárképző Intézetének Szimfonikus Zenekarában csupa olyan fiatal muzsikus lép fel, akikből később zenekari tagok lesznek. Új művészeti vezetőjük ettől a tanévtől Záborszky Kálmán, aki eddig a Szent István Zeneiskola igazgatója volt.
Ifjúsági azért is, mert fiatal közönségnek szól, velük akarja megszerettetni a zenét. Ezért a műsorközlő, Solymosi Tari Emőke zenetörténész mindig valami érdekességgel is szolgál a megszólaló műről és szerzőjéről.

A mostani koncert itthon ritkán játszott zenei csemegékkel nyitott a huszadik századból: két angol és egy magyar művel. Ez utóbbi Kókai Rezső Hegedűversenye volt, amely Kiss András hegedűművész közreműködésével szólalt meg.
A zenekart Antal Mátyás vezényelte. Kókai 1952-ben keletkezett műve a hazai népdalkincsből táplálkozik, sajátosan magyar hangzásvilágú, akárcsak tíz évvel korábbi műve, az István király című opera, amelyet a millennium évében éppen a Szent István Zeneiskola mutatott be a Tihanyi Ünnepi Játékokon. Záborszky Kálmánnak ugyanis régi vesszőparipája Kókai Rezső munkássága, minden tőle telhetőt elkövet, hogy ezt a méltatlanul elfeledett zeneszerzőt visszahozza a zenei köztudatba.

Kókai Rezső Kiss András

Ralph Vaughan Williams is népdalgyűjtőként kezdte hazájában, Angliában, de ugyanakkor a barokk zenei kincs is vonzotta. Most bemutatott műve ilyen variáció: Fantázia egy Thomas Tallis-témára, amely 1910-ben született, nem sokkal azután, hogy az angol zeneszerző Párizsba ment tanulni Ravelhez.
A másik angol zeneszerző ismertebb: Benjamin Britten, akinek operáit, köztük a Peter Grimest ma is műsoron tartja operaházunk. Érdekes módon, ő is egy variációs témát választott Változatok és fúga egy Purcell-témára című művében, amely kifejezetten egy angol ifjúsági oktatófilmhez íródott 1946-ban.

Antal Mátyás Benjamin Britten

Ez film, ahogy maga a mű is a zenekari hangszereket mutatja be a narrátor kísérőszövegével és a Purcell-motívum variálásával: külön-külön a fafúvósokat, a rézfúvósokat, a vonósokat, az ütősöket, végül a teljes zenekar szólaltatja meg a bravúros zenei játékot.
A legfiatalabb közönség ezt a darabot fogadta a leghálásabban, amellyel megtanulhatta a hangszerek nevét és hangzását, hallhatta, hogyan szól az oboa, a tuba vagy a ritkán használt kasztanyetta. A hangversenysorozat első része - a következő decemberben 22-én lesz -, elérte célját: szórakoztatva tanítani a gyerekeket.