Magyar Állami Operaházban 2004. november 22-én In memoriam Ruha István estet rendeznek a Budapesti Vonósok Kamarazenekar Alapítványa rendezésében
Az est fővédnöke Hiller István kulturális miniszter NKÖM. Védnökök:Petrovics Emil főzeneigazgató, Magyar Állami Operaház, Bálint Pataki József elnök, Határon Túli Magyarok Hivatala, Bán Teodóra igazgató, Szabad Tér Színház Kht., Dr.Semjén Zsolt alelnök, Az Országgyűlés Emberi Jogi, Kisebbségi és Vallásügyi Bizottsága
Az est keretében Ruha István emlékére és szellemében a határon túli hegedűsöket támogató alapítvány megalakulását jelentik be.
Az alapítvány azzal a céllal jön létre, hogy a határon túli régiók (Felvidék, Kárpátalja, Erdély és Vajdaság) hegedűsei számára lehetőséget nyújtson a magyar zenei életbe való bekapcsolódásra.
Az alapítvány tervei között szerepel egy évente megrendezésre kerülő koncert, melyen a határon túli hegedűsök bemutatkozhatnak, és összemérhetik tudásukat az alapítvány kuratóriuma előtt. A nemzetközi hírű hegedűművészekből, zenészekből álló kuratórium elé kerülő hegedűsöket az adott régiók megbízott művészei választják ki, a kuratórium döntése alapján pedig az arra legérdemesebbnek ítélt zenész megkapná az alapítvány alaptőkéjének kamatait. Az alapítvány célja továbbá a támogatott művészek fellépési lehetőségekhez juttatása, ezzel is segítve őket pályájuk alakulásában. Az alapítvány elnöki tisztét ifj. Ruha István tölti be.
(Ruha István hegedűművész, kamaramuzsikus, tanár. Nagykárolyban (Románia) született 1931. Augusztus 17-én. Tanulmányait a kolozsvári Konzervatóriumban Balogh Ferenc növendékeként végezte. 1949 és 1957 között a Kolozsvári Magyar Opera hangversenymestere volt, 1957/58-ban a Kolozsvári Filharmonikusok első hegedűse, 1958-tól szólistája. 1958-ban harmadik lett a moszkvai Csajkovszkij-versenyen, ugyanebben az évben első helyezést ért el a bukaresti Enescu-versenyen. 1959-ben második díjat szerzett a párizsi Jacques Thibaud Marguerite Long versenyen. 1964-ben megalapította a Napoca Vonósnégyest. 1963-tól 2003-ban történt nyugdíjba vonulásáig a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián tanított, 2003-ban az intézmény konzulens professzorává nevezték ki. Virtuozitását hosszú és sikeres művészpályája során mind Romániában, mind Magyarországon számtalan hangversenyen ünnepelték; hanglemezfelvételek sokaságát készítette. A Kiváló Művész kitüntetés birtokosa volt. Életének 74. évében, 2004. Szeptember 28-án hunyt el.)
Az est műsora:
J.S. Bach: d-moll kettősversen
Ágoston András hegedűművész /Németország/, Bánfalvi Béla (Liszt-díjas) a Budapesti Vonósok Kamarazenekar koncertmestere, Budapesti Vonósok Kamarazenekar (Bartók-Pásztory díjas együttes)
J. Haydn: C-dúr hegedűverseny
Ágoston András - Budapesti Vonósok Kamarazenekar
W. A. Mozart: Esz-dúr Szimfónia Concertante K.364
Ágoston András hegedű, Gábor Ferenc brácsa /Németország/ Budapesti Vonósok Kamarazenekara
Műsorvezető: Mécs Károly színművész
Az est szólistái:
Ágoston András hegedűművész 1947. március 17-én született Kolozsvárott. A kolozsvári Zeneművészeti Főiskolán, Ruha István osztályában szerzett diplomát 1972-ben. Ezt követően a Főiskola tanára, 1990-től professzora. 1991-től a "Philharmonia Hungarica" első karmestere a zenekar megszűnéséig. Emellett szólistaként fellép Európa szinte minden országában, az Egyesült Államokban, Japánban, Kínában. 1999-ben Magyarországot képviseli Belgiumban az "Europalián". Gyermekkorától résztvevője a nemzetközi Fesztiváloknak és hegedűversenyeknek. 1968-1972 között díjazottja a lipcsei Bach-versenyeknek, a moszkvai Csajkovszkij és a bukaresti Enescu versenynek. 1971-ben Sionban a Varga Tibor-, és 1972-ben Bécsben a Nemzetközi Hegedűverseny legjobbjaként ismerik el. Rendszeresen szerepel a fertődi Haydn Fesztiválon. Több alkalommal tartott mesterkurzusokat Budapesten, Miskolcon és Fertődön. Szólistatevékenységét számos rádió- televízió és lemezfelvétel dokumentálja.
Gábor Ferenc brácsaművész és karmester Sepsiszentgyörgyön született. Iskoláit Kolozsvárott végezte Ruha István és Rónai Borbála tanítványaként, majd Izraelbe való áttelepülése után a tel-avivi zeneakadémián szerzett művészdiplomát. Egyetemi tanulmányai alatt megalapította a Gertler-vonósnégyest, amellyel világszerte koncertezett és népszerű kamarazene-fesztivált hozott létre az izraeli Zychron Yaakov-ban. 1986-1994 között az Izraeli Filharmonikus Zenekar tagja.
Jelenleg a Berlini Szimfonikus Zenekar brácsa szólamvezetője. Szólistaként is több zenekarral fellép világszerte: Izraelben, Svájcban, Németországban, Magyarországon, stb.
Az utóbbi években karmesterként lép fel a legtöbbet: vezényel Németországban, Costa Ricában és Izraelben. Kortárszenei együttesekkel is előszeretettel dolgozik, többek között saját berlini társulatával, a Simfonietta 92-vel és az Új Magyar Zene- Együttessel (UMZE). Betanító karnagyként Steven Sloane,
Peskó Zoltán és Eötvös Péter keze alatt is dolgozott többek közt a Stuttgarti Rádió zenekaránál és a Berlini Filharmonikusoknál.