Kamaraszínházi bemutató Zalaegerszegen

Színpad


mindenjotelling_zalaegerszeg_hevesiszinhaz_schnelladam_besencziarpadd__vg20101109012.jpg
Schnell Ádám és Besenczi Árpád

(MTI) - A norvég forgatókönyvíró jól játszható, izgalmas, átélhető, megható emberi történetet írt a színpadra - mondta Besenczi Árpád az MTI-nek. Elárulta, hogy az előadás szokatlan módon kezdődik el, amitől a nézők talán egy kicsit zavarba is jönnek: az üres színpadon két riadt figurát lehet látni, egy, magas, vékony értelmiségi férfit, akinek a könyvek és az ideák jelentik az életet, és egy tömzsi alakot, aki az élvhajhászást, az evést és a nőket tartja fontosnak.
    A történetből lassan kiderül, hogy nemrég szabadultak ki egy elmegyógyintézetből és új lehetőséget kaptak az életre. Nem dühöngő őrültek ők, hanem olyan betegek, akik egy gyerekkori trauma miatt kerültek az intézetbe. Miután gyógyulttá nyilvánították őket, segítséget, lakást kaptak az új élethez.
    Mikor kikerülnek az intézet falai közül, a "burokból", ahol gondoskodtak róluk, rájuk zúdul a valóság. Kiderül, hogy milyen nehéz lemenni az utcára, milyen nehéz bevásárolni, felvenni a telefont, idegenekkel kommunikálni. Furcsa élethelyzetek adódnak, amelyeket meg kell oldani - hangsúlyozta Besenczi Árpád, hozzáfűzve, hogy a kamaraszínházi előadás kiváló lehetőséget jelent a színészi játékra. Nem lehet "hazudni", mert a közönség közvetlen közelről látja a színész gesztusait, arcjátékát, valódi könnyeit.

    A darab rendezője, Sztarenki Pál szerint a két szereplő élettörténete azt mutatja meg, hogy mennyire szükségük van az embereknek egymásra, mert csak így tudnak kikászálódni azokból az élethelyzetekből, amelyekbe véletlenül, szándékosan vagy éppen a sors miatt belekeveredtek. Az életben egészen kicsi játszmákat kell csak megnyerni, és ha finomabb életminőségben kezdünk el élni, jobban odafigyelünk a másikra, akkor erre van lehetőség - fűzte hozzá.  
    A Minden jót Elling című színművet Sztarenki Pál 2008 februárjában a József Attila Színházban is megrendezte: a főszerepeket a budapesti előadáson is Besenczi Árpád és Schnell Ádám játszotta. Mint fogalmazott, Zalaegerszegen azért tűzték ismét műsorra a darabot, mert minden közönségnek ugyanazokat az értékeket sugalmazza, megmutatja, hogy mennyire fontos a barátság, az egymásrautaltság, egymás tisztelete és megbecsülése.
    A zalaegerszegi előadáson Besenczi Árpád és Schnell Ádám mellett a további szerepekben Kovács Olgát, Bellus Attilát és Pete Zsuzsannát láthatja a közönség.