Karácsonyi és óévbúcsúztató muzsika mindenkinek

Színpad

Cecilia Bartoli, napjaink legkiválóbb koloratúrszopránja karácsonyra egy gyönyörű Salieri-albummal lepte meg rajongóit. A tavalyi nagyszerű Gluck-CD-je után most ritkaságokat énekel Antonio Salieri (1750-1825) operáiból.
Az album 13 számából 11 első lemezfelvétel. Fischer Ádám dirigálásával a Felvilágosodás Korának Zenekara kíséri Bartolit, aki megint csak gyönyörűen énekel. Az album füzetének részletes tanulmánya megpróbál igazságot szolgáltatni Salierinek, aki Mozart zsenialitása mellett "csak" tökéletes mesterember volt. (Universal - DECCA)
Bartók Béla remeke, A Kékszakállú herceg vára most a Budapesti Fesztiválzenekarral, Fischer Iván vezényletével, Komlósi Ildikó és Polgár László előadásában valódi szenzáció. (A felvétel csak hibrid SACD-formátumban jelent meg, ami a hagyományos CD-játszón is jobb hangminőséget biztosít.) Fischer Iván és zenekara maximálisan adja vissza a bartóki muzsika lényegét, az opera expresszionista jellegét. Komlósi és Polgár tökéletes átéléssel énekel, miközben felvillantja Judit és Kékszakállú pszichológiai drámáját. (Universal - Philips.)

David Daniels korunk egyik legjelentősebb kontratenorja, aki nemcsak fantasztikus hangi adottságokkal rendelkezik, hanem egy XXI. századi macsó is, ugyanakkor szerény, megnyerő egyéniség. A világ kontratenorjai között ma ő a Jolly Joker - bármit rá lehet bízni.
Az elmúlt években kiadója, a Virgin Classics sorra jelentette meg különlegességnek számító felvételeit, azokat az albumokat, melyeken Gluck, Händel, Mozart operái mellett Britten művei (The Canticles) és Vivaldi Stabat Materje is felcsendül. Az idén karácsonyra David Daniels a kitűnő gitárművész, Graig Ogden kíséretében többek között Bach, Bellini, Martini, Dowland, Berstein Shibet dalait adja elő. A Quiet Thing címmel megjelentetett albumot azoknak is érdemes meghallgatniuk, akik a barokk muzsikát kevésbé kedvelik. (EMI - Virgin Classics)

Sümegi Eszter, a Magyar Állami Operaház egyik vezető szopránénekese Love, Blood Fire (Szerelem, vér és tűz) címmel repertoárjának legszebb darabjait énekelte CD-re. A lemez címe telitalálat: Verdi, Puccini, Catalani és Wagner operáinak drámai hősnőit Sümegi Eszter mély átéléssel, belső tűzzel, szenvedéllyel kelti életre. A Pavarotti énekverseny 1992-es győztese nemcsak hangjával, de megjelenésével is elkápráztatja a dalszínházak közönségét.
Az album fotóin nem a nálunk megszokott, decens operaénekes, hanem egy médiasztár, egy igazi díva mutatkozik meg. Szinetár Miklós, az Operaház főigazgatója írja az albumot ajánlva: "...csillag Sümegi Eszter. Úgy gondolom, hogy akik meghallgatják ezt az összeállítást, jobban fogják magukat érezni a világban." (Convention Budapest Classic)
Házy Erzsébet a II. világháború utáni évtizedek magyarországi operajátszásának kimagasló egyénisége, a színpad szerelmese, a dalszínház körülrajongott primadonnája volt. Ötvenhárom éves korában, 1982-ben hunyt el, de csillogó hangját rádió-, televízió- és lemezfelvételek tucatjai őrzik.
Kivételes játékintelligenciájával, szépséges lényével a nosztalgiafilmek vetítésekor ma is találkozhatunk. Rá valóban illik az a megállapítás, hogy rosszkor és rossz helyre született. Amennyiben lehetősége lett volna, minden bizonnyal európai sztár válhatott volna belőle. A Hungaroton valódi karácsonyi ajándéknak szánta a Great Hungarian Voices sorozatban megjelentetett portrélemezét, melyen leghíresebb szerepeiből ad elő egy csokorral. Mozart, Smetana, Csajkovszkij, Puccini, Kodály és Weil hősnőit drámai átéléssel, a rá jellemző könnyedséggel, szépségesen énekli. (Hungaroton Records)
Cassandra Wilson a legfiatalabb nemzedék varázslatos hangú énekesnője, aki kicsit countrys, kicsit bluesos, kicsit jazzes számokat ad elő Glamoured címmel megjelent albumán. A Mississippi partján, Jacksonban született énekes szülővárosában kezdte el az albumát készíteni, majd New Yorkban fejezte be Fabrizotti Sotti olasz gitárossal, zeneszerzővel. Cassandra Wilosonnak erős, törhetetlen hangja erotikus töltésű.
A róla készült fotók tanúsága szerint is egész lényéből árad az elfojtott szexualitás: éneklés közben kacér, kihívó, csábító. Ugyanakkor mély drámai erő is lakozik benne; az album első száma, a Fragile a két évvel ezelőtti terrortámadás áldozatai előtt tiszteleg. (EMI)
Dianne Reeves A Little Moonlight, azaz Egy kis holdfény címmel megjelent albuma kifejezetten meghitt, téli estékre való, amikor minden egyéb szándék nélkül lágyan kedvesünk mellé bújunk, s vagy beszélgetünk, vagy olvasgatunk. Többségében kellemes, romantikus, jazzes stílusú számokat énekel a fiatal, egzotikus Dianne Reeves.
Kicsit fátyolos, mégis erőteljes hangja Ella Fitzgeraldra emlékeztető, de nehéz lenne hasonlóan nagy ívű pályát jósolni neki is. Az albumon közreműködő zenészek közül kiemelkedik Brandon Ross gitárjátéka, aki érdekesen ötvözi a klasszikus zene és a jazz elemeit. (EMI)
Borbély Mihály szaxofonos, a hazai kortárs jazz egyik meghatározó zenésze most zenekarának, a Quartet B-nek második albumát Üveghegy címmel jelentette meg. "Még az üveghegyen is túl... - kedvenc meséim visszatérő fordulata mindig kíváncsivá tett: mi is lehet az üveghegyen túl? - írja az album belső borítóján Sebestyén Márta, majd így folytatja: - Dobogó szívvel figyelni az eseményeket, felszedegetni az útközben elhullajtott aranyalmát, csengő barackot, gyönyörködni a csodasíp ezüsthangjában A Quartet B új albumának hallgatása közben bárki átélheti mindazt - csak kösse fel azt a vascipőt - s induljon el az Üveghegyre...!"
Borbély Mihály, a legendás Vujicsics együttes egykori tagja szerzőként egybeolvasztja a balkáni dialektusokat a szving és a bebop jazz világával, a szaxofon hangját pedig kiegészíti klarinéttal, tilinkóval és tárogatóval. Zenészkollégái, György Mihály (gitár, buzuki), Horváth Balázs (bőgő), Sárvári Kovács Zsolt (dob, ütőhangszerek), Lukács Miklós (cimbalom), Farkas Zoltán "Batyu" (tánc) egyenrangú alkotótársak. (Fonó Records)
Bea címmel jelentette meg a 33 Records Tisza Bea énekesnő majdnem szerzői lemezét (tizenegy számból nyolc saját szerzeménye, de a többit is angol vagy francia nyelvű szövegíróként jegyzi). A borítóról egy régi festők képeire emlékeztető, tiszta tekintetű madonna-arc néz velünk szembe. Aztán amikor felhangzik a zene, kicsit meglepődünk: a magyar énekesnő angolul énekel jazzt. Hangja érdekes, szépen szól, őszinte érzelmeket tükröz.
Mint hírlik, Tisza Bea 2003 februárjában vette magának a bátorságot, hogy magyar énekes létére London egyik legrangosabb jazzklubjában, a 606 Klubban angolul énekelt. Beát és zenésztársait is meglepte a siker. A kiváló zongorista, Nagy János, a két gitáros, Kormos János és Lukács Péter, a szaxofonos Ben Castle, a fuvolás Steve Rubie, a bőgős Arnie Somogyi és a dobos Winston Cliford emlékezetes, remek debütáló albumot készített a Tom Tom Stúdióban. (33 Records)