Kétszázmillióval csökkent a színház költségvetése

Színpad

A tavalyi 2005-ös 1 milliárd 511 millióról 1 milliárd 305 millió forintra csökkent a Szegedi Nemzeti Színház idei költségvetése. 206 millió forinttal kevesebb pénzből kell tehát gazdálkodnia a teátrumnak.

- Az önkormányzati és az állami támogatások után a színházak eddig nem igényelhették vissza az áfát, de most megváltozott a törvényi szabályozás, így ebben az évben már megtehetik. Ezért jelentős bevételnövekedésre számíthatnak a visszaigénylésnek köszönhetően, ugyanakkor az áfára fordított kiadások kisebbek lesznek, hiszen időközben csökkentek az áfakulcsok - mondja Szentgyörgyi Pál gazdasági alpolgármester, aki azt is hozzáteszi: a szegedi teátrum tavaly rendkívüli beruházási támogatásként 175 millió forintot kapott az NKÖM-től. Az idei költségvetésben ezzel már nem számolhatnak, ráadásul megszűnt a minisztérium úgynevezett forint-fillér támogatása is, így összességében csökkent az állam által biztosított pénz. - Az igényeltnél ugyan kisebb költségvetést kapott a teátrum, de nincs szó megszorításról, csupán figyelembe vettük az említett tényezőket. Mindez nem hiszem, hogy veszélyeztetné a színház működését.

 
- Körülbelül a 2003-as költségvetésnek megfelelő szinten finanszírozzák idén a színházat. Mérhetetlen fegyelemre lesz ahhoz szükség, hogy kijöjjünk ebből a pénzből. Át kell gondolnunk a következő évad műsortervét - hangsúlyozza Sándor Tünde, a teátrum gazdasági igazgatója, aki szerint jegyáremeléssel biztosan nem tudják pótolni a kieső összeget. Mivel az a cél, hogy minél több nézőjük legyen, nem emelhetik meg lényegesen a belépők árát, mert akkor elveszíthetnék a közönség egy részét.

- A következő szezonban kevesebbet tudunk majd vállalni, mint ebben az évadban. Nem tudjuk azt a tempót ígéri, amit szerettem volna. Ez jelentős visszalépés. Mivel kevesebb bemutatóval számolhatunk majd, legsikeresebb produkcióinkat, a Hegedűs a háztetőnt, a Szindbádot, az Anconai szerelmeseket, a Dulszka asszony erkölcsét tovább kell játszanunk, fel kell újítanunk. Ezek a befektetéseink, kisegítik a repertoárunkat, a bérleti rendszeren kívül kínálhatjuk őket - mondja Székhelyi József színidirektor, aki úgy véli, a mostani évadra tervezett bemutatókat maradéktalanul megtartják, inkább a naptári év végét, azaz az őszi időszakot érinti a költségvetés csökkenése. Létszámleépítésre nem gondolnak, hiszen a két játszóhelyhez így is kicsi a gárda. A társulat tervezett jelentősebb bővítésére nem lesz lehetőség. A nagyszínházban a nyárra tervezett felújítási munkálatokat - például a színpadi padlózat, a függöny cseréjét - nem halasztják el.

Forrás: http://www.delmagyar.hu/cikk.php?id=76cid=117761