Kinyitja a határokat a Határtalan színház

Színpad

A kulturális fővárosi címet elnyerő pécsi pályázat, a Határtalan város alapgondolata adta az ihletet Vincze Jánosnak, a Pécsi Harmadik Színház igazgatójának, aki a szöveg egyik alapkövére, a Déli kulturális övezet koncepciójára fűzte fel programját. A terv megvalósítását megkönnyítette, hogy a Harmadik Színház az elmúlt évek-évtizedek során már gyümölcsöző kapcsolatot alakított ki több kitűnő határon túli színházi műhellyel. A program keretében az eredeti elképzelés szerint évente két-két társulat látogatott volna el Pécsre, a vendégjátékok pedig egy-egy kiemelt produkció köré szerveződtek volna. A kezdeti sikerek hatására a megvalósítás végül messze felülmúlta a terveket.
 
2008-ban elsőként a romániai Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata látogatott el Pécsre, amelynek mindjárt öt produkcióját láthatta a pécsi közönség. Szintén 2008-ban mutatkozott be a pécsi nézőknek az egyetlen magyar nyelvű ukrajnai társulat, a Vidnyánszky Attila művészeti vezetésével működő Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház, majd a délvidéki Magyarkanizsa világhírű szülötte, Nagy József koreográfus hozta el SHO - BO - GEN - ZO című produkcióját. A vendégelőadás termékeny együttműködést indított el: a következő évben a Harmadik Színház társulata lépett fel Magyarkanizsán. Az év végén az Újvidéki Színház vendégjátékát láthatták a pécsiek.
 
sepsiszentgyorgyitamasiaronszinhaz_acsoda.jpg
 Pálffy Tibor és Váta Loránd A csodában
 
2009-ben egy-egy újabb előadással az újvidéki, a szatmárnémeti és a beregszászi társulat, illetve az Aradi Kamaraszínház kapott meghívást. Komoly közönségsikert aratott a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Bocsárdi László rendezte A csoda című előadása, mely később a POSZT-on is több díjat besöpört.
 
A Harmadik Színház a magyarkanizsai után az aradi és a beregszászi színházzal is gyümölcsöző cserekapcsolatot épített ki. Ibusár megállóhely című előadásuk aradi meghívását ősszel egy közös produkciói: Matei Visniec Lovak az ablakban című drámájának bemutatója követte - az egyik legjelentősebb kortárs román drámaíró darabját legközelebb február 21-én láthatja a Harmadik Színházban.
 
gyilkossagaszekesegyhazban.jpg
Trill Zsolt és Tóth László a Gyilkosság a székesegyházban előadásában
 
A Vallási kultúra éve keretében augusztusban mutatták be (az "Egy mindenkit visz" égisze alatt) három színház: a beregszászi, a debreceni és a Harmadik összefogásával T. S. Eliot drámai költeményét, a Gyilkosság a székesegyházban címűt. A Vidnyánszky Attila rendezte előadás főszerepét Trill Zsolt alakította.
 
2010-ben a Kassai Thália Színház Cyrano de Bergerac és Szerelem, ó! című előadásaival folytatódott a Határtalan város - Határtalan színház című sorozat, márciusban pedig a Szabadkai Népszínház, a szintén szabadkai Kosztolányi Dezső Színház és a Ni-i Népszínház vendégjátékára kerül majd sor.
 
A kulturális fővárosi év őszén egy "minifesztivállal" ér a tervek szerint a csúcsra a programsorozat, amely a mai romániai színházkultúráról és annak magyar vonatkozásairól kíván átfogó képet nyújtani a hazai közönségnek a kolozsvári, a bukaresti, a sepsiszentgyörgyi és az aradi színházak román és magyar nyelvű előadásainak meghívásával. Az év során összességében nyolc színház 15 előadása révén ismerkedhetnek meg a nézők Szlovákia, Szerbia és Románia színházművészetével.
 
Korábban: