Királyi lantosok

Színpad

#8220; Ahogy kívánod, úgy szól a lant, és ahogy kívánod, úgy hallgatják azt a lelkek. Mikor egy jó zenész fölveszi hangszerét, és ujjaival a húrokat érinti, néhány akkordot megpenget, melyek átlebegnek az éteren, megérintve az emberek szívét...

A lantok fejlődésének történetét az ókortól követhetjük nyomon. Rövid nyakú legkorábbi változata az ókori Kínából való a Kr.e. 1500-as évekből, mely először Japánba került át, majd az arab kereskedők közvetítésével jutott a Közel-Keletre.
A lant és játéktechnikája a Közel-Keletről terjedt el a VIII. századtól fokozatosan Európában az arabok spanyolországi megszállása és a keresztesháborúk idején.
Az európai lant a kora-középkorban még 4 dupla húrral rendelkezett. Elsősorban együttes játékban használták.

A gödöllői Királyi Palotában számos színes programmal várják a családokat és a karácsonyt. Kiemelkedőek ezek közül a hétvégente megrendezett délutáni és esti hangversenyek, ahol a hagyományos zeneszerszámok mellett találhatnak igazán különlegeset is.

Karácsonyi díszben a Gödöllői Királyi Kastély bejárata
A vendégváró hölgyek Gyönyörű iparművészeti figurák vásárolhatók
A jászol lakói A Kastély hátsó fertálya
December 8-án délután Kónya István mutatott be a zeneirodalom jó néhány mesterétől lantműveket. A barokklant lágy hangjai, a szép csendes muzsika szüneteiben érdekes történeteket hallhatott a közönség királyokról és lantosaikról, a hangszer virtuózairól, akik rendszerint saját szerzeményeikkel jeleskedtek a nemes udvarokban.
A művész játék közben
Pompás karácsonyfa áll a Díszteremben
Fotó: Szikszay Szilvia