Krencsey Marianne kézlenyomata a Csillagok Falán

Kultpol

Az Erzsébet körút és Király utca sarkán lévő Pizza Hut étterem régóta állít méltó emléket a művészeti élet kiválóságainak.
Legutóbb Krencsey Marianne, az ötvenes-hatvanas évek filmcsillaga örökítette meg kézlenyomatát. A művésznőt, aki többek között a Liliomfi, a Gábor diák, a Két vallomás, a Szegény gazdagok, az Arany ember, a Fapados szerelem című filmek főszerepét játszotta, nagyszámban köszöntötték ismerősei, barátai virágcsokrokkal, s sokan eljöttek olyanok, akik máig őrzik alakításainak emlékét.
Eljött számos volt pályatársa, többek között a régi jó barát, Bacsó Péter filmrendező is tiszteletét tette. Horváth Ádám, a Színház és Filmművészeti Egyetem tanára köszöntötte a művésznőt, a megjelenteket, s emlékeztetett arra, hogy ha 37 évvel ezelőtt Krencsey Marianne - orvos férjével, dr. Nemes Gyulával - nem távozik Nyugat-Európába, később Amerikába, minden bizonnyal ujjlenyomatot vesznek tőle, s most nem kerülhetne tenyérlenyomata a Csillagok Falára. Szerencsére a közönség nem felejtette el Krencsey Marianne-t - mondotta Horváth Ádám -, hiszen szinte nincs olyan hét, hogy egy-egy televíziós csatorna ne tűzné műsorára valamelyik filmjét, amelyek máig maradandó alkotások.
Krencsey Marianne Horváth Ádám
Krencsey Marianne a rendszerváltás óta egyre gyakrabban tér vissza férjével Budapestre. Legutóbb mintegy két évvel ezelőtt látogatott haza hosszabb időre, amikor is Equinox - 2001 címmel a Puskin moziban bemutatták sok fotóval gazdagított, rendkívül impozáns életrajzi könyvét, amely a Glória Kiadó gondozásában jelent meg.
A művésznő nem véletlenül választotta a kötet címeként az Equinox szót, amely magyarul Napéjegyenlőséget jelent: a könyv az itthon eltöltött 35 évéről és a New Yorkban megélt 35 esztendejéről szól páratlan értékű dokumentumok, levelezések felhasználásával.
Krencsey vette a bátorságot, hogy elmondja saját tapasztalatait arról a korról, amelyet itthon meghamisítottak, amely számára tele volt hazugságokkal. Ezek elől a hazugságok elől is menekült, s fordított hátat karrierjének. A könyv végül is meggyőzi az olvasót: a művésznő és férje helyesen cselekedett, amikor a fájdalmas döntést meghozták, karriert, lakást, szülőket, barátokat itt hagyva elmentek egy bizonytalan világba. Miután a sors tehetséggel áldotta meg mindkettőjüket, kint is tudtak boldogulni, fiuk született, szép otthont és egzisztenciát teremtettek.
Természetesen Krencsey Marianne tudomásul vette, hogy Amerikában nem filmezhet és a pályája kettétört, mégis boldog embernek vallja magát, mert nyugodt lelkiismerettel tud reggelente a tűkörbe nézi. A könyv méltán kapott nagyon jó szakmai, kritikai elismerést.
A könyv sikere után most a Csillagok Falára is felkerült Kerencsey Marianne, ami azt bizonyítja, hogy a legnagyobbakat évtizedek múlva is a közönség szeretete övezi.