Kultúrhajó a Petőfi híd budai hídfőjénél

Egyéb

Fullajtár Andrea és Rátóti Zoltán köszöntötte már a hajóhoz vezető hídon a művészetek képviselőit és a vendégeket. Demszky Gábor főpolgármester és Molnár Gyula polgármester vágta át az avatószalagot, majd a különböző művészeti ágak jeles képviselői a hajó oldalához vágott pezsgősüveggel végezték el az ilyenkor szokásos ceremóniát. A hajó belsejében, a 700 férőhelyes koncertteremben a hajó múltját bemutató filmvetítés keretében többen is mondtak köszöntő szavakat. Demszky Gábor főpolgármester a város egészséges terjeszkedéséről beszélt, amelynek révén a budai és pesti oldal már most is, de jövőben még inkább jelentős létesítményekkel gazdagodik.
Molnár Gyula elmondta, hogy mint országgyűlési képviselő gyakran járja az országot, és sokszor felteszik neki a kérdést: "Budapest melyik részén is vagy te polgármester, ott, ahol a Szabadságszobor van?!" S ilyenkor szokta sorolni azokat a létesítményeket, melyek a kerületen túlmutatva az egész főváros lakóinak életét gazdagabbá teszi. "Mostantól fogva ezt a hajót, ezt a művészeti központot is büszkén fogom említeni - mondotta a polgármester -, mint olyan létesítményt, amely a XXI. század nyitott, kreatív alkotóműhelye, és egyben a Duna-parti új egyetemi városrész egyik szép színfoltja."
Rátóti Zoltán Fullajtár Andrea
Az A38 eredetileg kőszállító hajó volt, az Artemovszk mérnökcsoport 38-as típusú uszálya. E minőségében csaknem 35 évig szolgált Ukrajnában, hogy aztán Szlovákián keresztül eljusson végső állomáshelyére, a Petőfi híd budai hídfőjéhez.
Az A38 ma már pompásan mutat: kitisztították a teljes rakodóterét, eltávolították a motorokat és a válaszfalakat, és többszintes szórakozóhelyet, vagy ahogy megálmodói tervezik, kulturális központot hoztak létre. Ebben a központban a szórakozás mellett a komoly- és könnyűzene, az irodalom, a képzőművészet, a film- és a színházművészet képviselői is rendszeresen bemutatkozhatnak.
A hajó 2000 négyzetméteres alapterületen, hat különálló helyszínnel várja mindennap reggel nyolctól éjjel háromig az érdeklődőket. A 700 férőhelyes, légkondicionált koncertteremhez 24 csatornás hangstúdió tartozik, emellett négy videokamera és óriás kivetítők nyújtanak magas színvonalú, korszerű szolgáltatást. A koncertterem felett elhelyezkedő első osztályú étterem óriási ablakaival, a Dunára nyíló panorámájával impozáns. Az étterem előtt és mellett szabadtéri bár és kávézó kapott helyet. A felső terekben újabb bárok, teraszok találhatók.
Az A38 a rakparton külön lámpát kapott, elősegítendő a közlekedést a gyalogosok számára. (Egyelőre nem derült ki, hogy a gépkocsival érkezők hol tudnak leállni, mert a budai hídfőnél a két közeli szabadtéri szórakozóhely miatt időnként egy gombostűt sem lehet leejteni.)
Molnár Gyula Demszky Gábor
A csaknem egymilliárd forintos befektetéssel létrehozott kulturális központot Bognár Attila álmodta meg, a projekt mögött egy magánszemélyekből álló befektetői csoport áll. Mint ahogy azt megtudtuk, a támogatók között van a főváros, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma is.
A grandiózus vállalkozás szellemisége nyitott: az európai kreatív művészetek hajója kíván lenni. A hajó programja is sokszínű lesz, kulturális projektmenedzsment-tanfolyam rendezését is tervezik.