Lippai Andrea flamenco estje a MOM-ban

Kultpol

Az együttes tagjai rendkívüli módon összedolgoznak. Ez elengedhetetlen ehhez a műfajhoz, amely pontos kidolgozottságot és ugyanakkor improvizatív készséget kíván.
A spanyol népzene ugyanis szorosan kötődik a tánchoz, sokkal szorosabban, mint bárhol a világon. Minden tartománynak megvan a maga jellegzetes dallamvilága, de Andalúzia a legmuzikálisabb tartomány. Innen származik a flamenco, amely mór, zsidó, cigány, baszk, görög elemeket ötvöz magába.
Legfőbb jellegzetessége, hogy ének és gitárjáték kíséri és a táncban ölt sajátos formát. Táncolhatják párosan, szólóban vagy csoportosan. Ezen az esten az első részben Lippai Andrea tanítványai (nem hivatásos táncosok) mutatták meg tudásukat. A második rész azonban teljes mértékben a táncosnőről szólt.
Aki kevés eszközzel - legyezővel, sállal, kendőkkel -, de tökéletes hitelességgel idézte meg a különleges spanyol atmoszférát.
Elsősorban mozdulatokkal, sajátos kézmozgással, gyönyörű ruhákkal, kopogó cipővel, de legfőképp egész személyiségével, amely sugározza a zene és a tánc harmóniáját. Lippai Andrea tánc közben tökéletesen azonosul azzal, amit kifejez: a Seguriyas-ban, a sirató balladában gyászoló asszonnyá változik, az Alegrias-ban a vidámságot és az örömet fejezi ki, a cante jondo-ban, ebben a mór cigányzenei hatásokat mutató koldusdalban vagy a rumbában cigánylányként látjuk viszont.
Nem lehet véletlen, hogy a műsorban számos magyarországi és balkáni eredetű cigánydal hangzik el, amely különleges rokonságot mutat a flamenco kialakulásában szerepet játszó vándorló "gitánók" zenéjével. A zenetudósoknak van még mit kutatniuk ezen a téren...

A nőiség diadala volt az est. A flamenco erotikáját az adja, hogy férfiak énekelnek és nő táncol. Megidézve a spanyol utcák és terek hangulatát, ahol az emberek - korra és nemre való tekintet nélkül - körülállják a táncost, oléznak és bravóznak, tapsolnak és maguk is táncra perdülnek, ahogy Carlos Saura filmjeiben láthatjuk.
A flamenco ugyanis rendkívüli módon bevonja a hallgatót és a nézőt, nem lehet kívül maradni. Talán ez magyarázza ma a világon óriási sikerét. A műfaj gyakorlatilag második reneszánszát éli, és hatalmas kultusza van Japántól Svájcig. Lippai Andreának köszönhetően pedig már idehaza is.

Fotó: Peti Péter (A fotók a 2001-es Táncpaletta gálán és sajtótájékoztatón készültek.)