Love and Sax

Egyéb

A szaxofon a swing korszak óta mind a mai napig a legelterjedtebb fúvós hangszer.
Mechanikai adottságai és hangszín-lehetőségei különösen jól alkalmazhatók a jazzben.
A szaxofonosok jelentős része több hangszeren is játszik, a leggyakoribb váltóhangszer a klarinét, a modern jazzben pedig a fuvola.
Csepregi Gyula egy életre eljegyezte magát a szaxofonnal.
Fiatal zenészként a Rádióban indult, játszott a Stúdió 11-ben, és pár éve Emerton-díjat is kapott, ami a legmagasabb szakmai elismerések egyike. A Kongresszusi Központban megtartott szólóestje Love and Sax címmel a hangszer diadala volt.
 
Bejött egy selyeminges, hosszú hajú, szemüveges fiú, kicsit lámpalázasan, - ami abban nyilvánult meg, hogy állandóan a haját és a szemüvegét igazgatta,- belekapott a szaxofonba, és hirtelen olyan hangulatot varázsolt maga köré, mintha egy füstös kis kocsmában lennénk, valahol Amerikában, a swing hőskorában.
Csupa szerelmes számot játszott: a Woment, a Without you-t, a Falling in Love-t, a Titanic és a Robin Hood című film zenéjét, Madonna egyik népszerű slágerét.
 
De a legnagyobb sikert saját szerzeményével aratta, amely fergeteges improvizációkra adott lehetőséget a muzsikusoknak: Ránki Zsoltnak (dob), Tóth Gyulának (gitár), Rátonyi Róbertnek (zongora).
Ő volt egyébként az est hangszerelője és karmestere is - közreműködött a Vonósegyüttes -, és vele játszották közösen Michel Legrand egyvelegét, ami ősbemutatónak számított.
Csepregi Gyula nemcsak humorizált, improvizált, hanem énekelt is, kissé rekedtes hangja olyan volt, mint egy öreg négeré a Harlemből.
A szaxofonjával, ezzel az intim és bensőséges hangszerrel csodákat művelt, néha úgy szólt, mint egy harmonika. A műsort stílusosan egy furulyával kezdte, megcsillantva sokoldalúságát a fúvós hangszerek területén.
Vendégeket is hívott: elsősorban jóbarátját, Dés Lászlót, aki valamikor maga is szaxofonosként kezdte a pályát, ma azonban ismert zeneszerző. Saját szerzeményét, A nagy utazást játszotta el Koltai Róbert filmjéből.
Közös muzsikálásuk az est egyik fénypontja volt. Kevésbe illett ebben a bensőséges hangulatú műsorba a másik vendég, a harsány Király Linda, aki egészen más stílust és előadásmódot képviselt.

Fotó: Bálint F Gyula (Terasz)