A magyar dráma napja - a huszonegyedik ünnep

Színpad

(MTI) - Az 1859-60-ban írt művet Paulay Ede rendezésében láthatta először a korabeli közönség. A főszerepekben Nagy Imre (Ádám), Jászai Mari (Éva) és Gyenes László (Lucifer) debütált a színpadon.

A magyar irodalom e jeles napjának megünneplését 1984-ben, a Magyar Írók Szövetsége kezdeményezte azzal a szándékkal, hogy ráirányítsa a közfigyelmet a magyar drámairodalom értékeire, ösztönzést nyújtson az értékek népszerűsítésére és megismertetésére, illetve új művek alkotására is serkentse az írókat.

A magyar dráma napján, kedden szakmai rendezvényt és díjátadó ünnepséget tartanak a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI), valamint a Színházi Dramaturgok Céhe szervezésében Budapesten.

Az OSZMI budai otthonában mutatják be Kárpáti Péter A kivándorló zsebkönyve című új drámakötetét. Az eseményen adják át a Szép Ernő-díjakat és a dramaturgok céhének elismerését.

Az első drámáért járó kategóriában a Szép Ernő-díjat Térey János veheti át a Niebelung-lakópark című trilógiáért. Spiró György eddigi drámaírói munkásságáért, Sütő András erdélyi magyar alkotó drámaírói életművért részesül a Szép Ernő-díjban.

A céh által alapított, az évad legjobb drámájáért odaítélt díjat Háy János, A Senák című művével érdemelte ki. A díjátadás utáni műsorban Hegedűs D. Géza előadásában hangzanak el versek Háy János válogatásában Térey János verseiből és Háy János költeményeiből Térey János szemezgetésében.

A Petőfi Irodalmi Múzeum a magyar dráma napjára időzítette a gondozásában tizenhét nyelven megjelentetett Hymnus és Szózat című többnyelvű CD bemutatóját.

A negyedszázados jubileumát ünneplő Budapesti Művelődési Központban Korunk kulturális kihívásai címmel rendeznek kerekasztal konferenciát.

Az Örkény István Színház - a volt Madách Kamara - első programján Nézzünk bizakodva a jövőbe# címmel tiszteleg a teátrum névadójának műveiből összeállított műsorral a szerző munkássága előtt a magyar dráma napján.

A Duna Televízió műsorán Örkény István Macskajáték című darabját tekinthetik meg a nézők a Pécsi Harmadik Színház előadásában.

A Nagyváradi Állami Magyar Színház Szigligeti Társulata a magyar dráma napját követő esten Kincses Elemér A csatorna című darabját mutatja be a Thália Színház Új Stúdiójában.

Az 1950-es 1960-as években játszódó mű a Duna-csatornához ítélet nélkül deportált magyar értelmiségiek tragédiájáról szól. Arról, hogy minden csapás ellenére miként emeltek maguk köré a hit, az erkölcs és a kultúra övezetéből védőburkot. Az előadást az erdélyi szerző rendezésében játsszák a Vendégségben Budapesten - határon túli magyar színházi estek sorozatban.