Ekkor érkezett Pécsre a cseh-morva bányamérnök, Jaroslav Jicinsky, hogy a kor követelményeinek megfelelően korszerűsítse a széntermelést a városban. Jicinsky azonban nem pusztán modern ipari infrastruktúrát létesített. Vezetésével egy titkos társaság kezdte meg működését, tagjaik nevükben hordozták a változtatás iránti elköteleződésüket ? ők alkották az Utópia Kollégiumot. A Széchenyi akna impozáns épületeinek rejtekében feladatuk egy transzhumán gép működtetése volt. A gép azonban idővel feltalálói, sőt a város ellen fordult. Eljött az idő, hogy ismét irányításunk alá vegyük a szerkezetet!
A program első napján, április 30-án, (péntek) 14-19 óra között egy műholdvezérlésű városi túra során a pécsi szénbányászmúlt emlékei között és a belváros utcáin barangolva elevenedik meg az Utópia Kollégium története. A nap megkoronázásaként, 20.30-kor a Széchenyi aknán az Utópia Kollégium megnyitja kapuit és kezdetét veszi az előadás, a transzhumán gép felélesztése.
A harmadik napon, május 2-án, az Utópia Kollégium majálisa vár minden érdeklődőt Pécsbánya-telepen, a Gesztenyés utcai Közösségi Ház udvarán. A 15-kor kezdődő program betekintést nyújt a periferikus kisközösségek művészeti munkájába.
A három nap felvezetéseként április 30-án 15 órától a Nádor Galériában (Széchenyi tér) a városterápianemzetközi gyakorlatát vizsgáló szimpózium helyezi európai kontextusba a Krétakör pécsi tevékenységét.