Mákvirágok - bemutató a győri Nemzeti Színházban

Egyéb

Talán azért, mert az eredeti Proletárok elnevezés már a maga korában is megtévesztő volt. Az író ugyanis az ókori értelemben használta a szót: a rabszolgatartó Rómában a vagyontalan, élősdi szabadok alsó rétegét jelölték vele. Azóta Ingyenélők (ezzel a címmel mutatta be pár éve az Új Színház), vagy Mákvirágok a darab címe.
Gyöngyössy Katalin és Molnár Judit

Ezzel az 188O-ban a Nemzeti Színházban bemutatott művel indul Csiky drámaírói karrierje, amely magánéletében ahhoz vezetett, hogy otthagyta az egyházi pályát, kiugrott pap lett, és megnősült. Az írói életműben pedig nyitánya volt a további nagysikerű daraboknak: a Buborékoknak, a Mukányinak, a Cifra nyomorúságnak, a Nagymamának. Ma is állandó játszott szerzője honi színpadainknak.

Molnár Judit és Ungvári István

Győrben Illés István rendező mai színpadra alkalmazóként is szerepel a címlapon. Bár a darab Kis-Kovács Gergely díszletében és Hruby Mária jelmezeiben megtartja saját korát, a mai átirat nyilván a szűkítést fedi. Lerövidül az eredeti harmadik felvonás nagy drámai jelenete, ezért túl váratlanul érkezünk a happyendhez. Ez persze már az író hibája is, aki kemény kritikai realizmusa ellenére feloldja az ellentéteket. Boldog befejezést ad a szerelmeseknek, holott sokkal hitelesebb lenne a drámai vég. Csak legjobb drámájában, a Buborékokban viszi végig a dzsentricsalád összeomlását.

Gyöngyössy Katalin és Tahi Tóth Máté

A Mákvirágokban a címben szereplő díszes urak és hölgyek, akik mind szélhámosok - az egyik hadiözvegyként, a másik házasságszédelgőként keresi kenyerét - mind megmenekülnek, legfeljebb a társaság utálatától követve hagyják el a színt.
Csiky Gergely igazi szerepdarabot írt, jobbnál jobb figurákkal. Itt van mindjárt Szederváry Kamilla, a nagy 1848-as mártír özvegye, akit Gyöngyössy Katalin alakít, finom humorral, nem nélkülözve az iróniát sem. Azok előtt, akik ismerik titkát, cseppet sem zavartatja magát, csak ott játssza a nagyasszonyt, ahol meg kopasztani való pénztárcát sejt.
Méltó ellenfele a Zátonyi Bencét játszó Ungvári István, ez a nagyon tehetséges fiatal színész, aki szerepe szerint gátlástalanul gázol át feleségeken, férjeken, szerelmeken - mindezt azért, hogy a hétszilvafás jómódnak legalább a látszatát fenntartsa.

Mézes Violetta és Szilágyi István

Remek alakítás Maszlay Istváné, aki a buta és meggazdagodott vidéki urat játssza. Kellően naiv és szánandó, ahogyan a fő "mákvirág" csapdájába kerül. A jók oldalán kevesen állnak: elsősorban a valamikor maga is gazember Mosolygó Menyhért, a zugügyvéd. Tóth Tahi Máté alakításában a darab legrokonszenvesebb figurájává válik, aki összehozza a szerelmeseket, és leleplezi a cselszövéseket.
A két fiatal hálátlan szerepe Molnár Juditnak és Mesterházy Gyulának jutott, mindketten halványak is benne. A kitűnő karakterek közül kiemelkedik a tótul beszélő úri házaspár: Rupnik Károly kártyázó és Balog Judit csicsergő kettőse, valamint a felkapaszkodott Tulipán szabóék: Szűcs István és Baranyai Ibolya előkelőséget mímelő, nevetséges házaspárja.