Marton Frigyes 1928 - 2002

Kultpol

Marton Frici egy nagy korszak nagyon nagy embere, ezt kijelentem 64 évesen egy emberről, akivel végig éltem egy korszakot. Sok embert ismertem a szakmában, kevés olyant mint Ő, azt is elmondom, hogy miért. Azért, mert ismerte a színészeket, ahol lehetett támogatta őket, fontosnak tartotta, hogy a színész jól érezze magát, jó feladatot kapjon. Szinte nem ismertem olyant, akinek az volt az élete, hogy ezt a műfajt magasra emelje. Egy fontos időszak, melynek fontos embere volt. Tisztán látó, progresszív gondolkodású ember volt, ezt a műfajt sokkal fontosabbnak tartotta, annál, hogy csak nevettessen.

Ő mindig mondani akart valamit és ehhez keresett társat, mindig meg is találta: Komlós Jánost, akivel közösen dolgozott. Ők ketten csinálták meg azt, ami a Mikroszkóp lett, a közép-kelet-európai színházak közül az egyetlen ilyen volt.
Nagyszerű színészek léptek fel a kabaréban: Major Tamástól Várkonyi Zoltánig, Básti Lajos, Agárdi Gábor, Csákányi Laci bácsi stb. Mivel rendező volt Pécsett, ezért tudta, hogy mennyi tehetséges színész van vidéken. Marton Frici mint színházcsináló, sztárcsináló, kitalálta a humorfesztivált ezen belül: a vidéki színházak humorfesztiválját, előrébb lépett, így nemcsak a pesti színészek kerültek előtérbe.

Én is a vidéki humorfesztiválon bekerültem közéjük, csak tátott szájjal néztem, hogy dolgoztak. Nem érdekelte, hogy műfajilag ki mit képvisel, az érdekelte, hogy sikeres legyen. A táncdalénekes Koós Jánosból sztárt csinált. Hofi Géza életében is benne van, Komlós Jánossal együtt csináltak a humoristából politikai etalont, ami természetesen Géza tulajdonságain is múlott, ez nem volt egyoldalú dolog, de lehetőség is kellett hozzá, és kellő menedzselés, amit Marton adott. Ha tehetség volt valakiben, akkor azt úgy tudta menedzselni, hogy az illető sztár lett. Gondoljunk a mai sztárokra, Farkasházy, Sinkó, Selmeczi, Trunkó, Nagy Bandó különféle területeken dolgoznak, de mind a Marton-féle humorfesztivál szülöttei. Őt csak az érdekelte, hogy sikere legyen annak, akit felfedezett, mert rajta keresztül tudta elmondani azokat a gondolatokat, amelyeket Ő képviselt. Szilágyi Gyurival nagyon komolyan dolgoztak együtt a fiatalok megismertetésén.
Egyszer behívott egy szilveszteri kabaré előkészítésére, soha nem felejtem el, sorban mondták a nagy nevek, hogy mit akarnak írni, engem kihagytak, én meg mondtam, hogy mit szeretnék, és nem hagyták. Utána odajött hozzám, és azt mondta: te még kezdő vagy, te lopjál másoktól, ne tőled lopjanak. Régen úgy volt, hogy az író megírta a darabokat, a színészek meg előadták. Most mindenki előadja a saját írását, így megragad a nevük, és ezért hívják őket fellépni. Én régimódi vagyok, nekem az a véleményem: az író írjon és a színész adja elő, mert nem mindegyik író tudja jól előadni.
Nagyon kevés marad, ami látható egy emberből. Marton után nagyon sok, nagy dolog maradt, mindegyikünkben maradt belőle egy darab.

Martonnal együtt egy egészen másfajta korszak zárult le végérvényesen.