Nemzetközi járat

Színpad

A városka főutcáján ugyanazok a kék-sárga transzparensek hirdetik a résztvevő színházak nevét, a Rákóczi-teremben ugyanazokon a kényelmetlen iskolai faszékeken ülve nézünk előadást, és a művelődési ház melletti büféasztaloknál ugyanazok kevergetik kis műanyagpohárban a kávéjukat, mint akik tavaly, tavalyelőtt meg azelőtt. (Egy változás azért feltűnik: a főutcai Corso Kávéház portálja felett új cégér hirdeti a Jobbikot. És talán az is új szín, hogy a fesztiválközpont mellett határon túli indiánok zenélnek a helyi gyermeksereg látványos örömére.)
 
A Magyar Színházak 22. Kisvárdai Fesztiváljának idei programja úgy gazdag, hogy menetközben szegényedett is. Az anyagi források beszűkülése miatt nem jöhetett el néhány nagyobb utaztatási költségű produkció, például az UNITER-díjas temesvári Rosencrantz és Guildenstern vagy az Újvidéki Veszedelmes viszonyok. Néznivaló így is maradt bőségesen. A Pécsi Országos Színházi Találkozó szinte nyaralófesztivál Kisvárdához képest, ahol egy nap akár öt színházi előadás is megtekinthető egymás után. Az addiktok számára ez maga a Kánaán.
 

gyergyoszentmiklos_figurastudioszinhaz_tel.jpg
Tél (a gyergyószentmiklósi Figura Színház felvétele)

Vegyük például a rekordokat döntögető csütörtöki napot, amely a Mady-babyvel indult ? erről a produkcióról még ejtünk szót, sőt legszívesebben csak erről beszélnénk. Utána a gyergyószentmiklósi Figura Színház három színésze mutatta be Béres László rendezésében Jevgenyij Griskovec Tél című darabját, némi csendes, télies unalmat csempészve a mind lestrapáltabb fesztiválozók álmos délutánjába. Az ébrenlétről ugyanakkor a szépséges Hópelyhecskét kedvesen megformáló bájos, kecses Vajda Gyöngyvér gondoskodott.

 

kisvarda_xxiimagyarszinhazakkisvardaifesztivalja_szekelyudvarhelyitomcsasandorszinhaz_magyaraholdon_mezeigabriella_szucs-olcsvarygellert_d_ati20100625031.jpg
Mezei Gabriella és Szűcs-Olcsváry Gellért a Magyar a Holdon című darabban

A következő műsorszámot a székelyudvarhelyiek szolgáltatták: Tasnádi István Magyar a Holdon című ?kvíz-show?-ját adták Tóth Árpád rendezésében, a szkafandert téve a nap viseletévé. (Tudniillik a Tél katonaszereplői is azt hordtak.) Este 9-re a kisvárdai nem szakmai közönség szélesebb köre a Várszínpad nézőtérén gyűlt össze, hogy a szórakoztató funkciójú off-program keretében a Temesvári Csiky Gergely Színház Ájlávjú című musicaljét lássa és élvezze Borbély B. Emília, Éder Enikő, Kiss Attila és Molnos András Csaba előadásában. A produkció kisvárdai stichje, hogy a rendező vajdasági vendégművész: Puskás Zoltán. A legteherbíróbbak éjjel fél tizenkettőkor még beültek a dunaszerdahelyi Gál Tamás estjére, amikor is a monoműfajban jártas színész A nagyidai cigányokat adta elő. Az ős-várdai Nánay István kritikus szerint idén ezért a produkcióért volt érdemes végignézni a fesztivált.

 

kisvarda_xxiimagyarszinhazakkisvardaifesztivalja_csikygergelyallamimagyarszinhaz_ajlavju_molnosandrascsaba_borbelybemilia_kissattila_edereniko_d_ati20100625001.jpg
Molnos András Csaba, Borbély B. Emília, Kiss Attila és Éder Enikő az Ájlávjúban
A legkülönlegesebb élményt talán mégis a Mady-baby buszszínházi előadása kínálta. Borbély B. Emília akár naponta kétszer is felszállt a mikrobuszra, hogy egy óra húsz percen át körbe-körbe utazzon nézőivel a városban, s ezenközben eljátssza Gianina Carbunariu Mady-baby című darabját, B. Fülöp Erzsébet rendezésében. Eleinte úgy tűnt, hogy mi, 18 utasok egy repülőgépen ülünk a román hősnővel, aki Dublinba tart, de aztán menet közben tovább kísértük őt, végig a prostituálódás útján, az erőszakos halálig.
 
Egy fiatal színésznő fantasztikus teljesítményének lehettünk tanúi, amivel meghódított egy teljes buszt, legyőzve azok ellenállását is, akik irtóznak a színházi interaktivitástól. Borbély B. Emilia lefegyverző elszántsággal és kemény munkával eltérített bennünket rendes nézői hozzáülésünktől. Ennek aztán olyan csodálatos pillanatokat is köszönhettünk, mint amikor Madynk leviharzott a buszról, hogy a művház előtt lébecolókat táncolásra, dalolásra késztesse, s történetesen egy kedves újvidéki színésznőt fogott partnerül. Ez Kisvárda. Vagyis ez a legszebb vonása. Hogy egy magyarul beszélő román hősnőhöz egy szerbül éneklő vajdasági magyar színésznő csatlakozik. (Bár lehet, hogy Elor Emina nem is szerbül énekelt, de az ember ragaszkodjon az emblematikus fikcióihoz!)
 
A délelőttök a szokott mederben zajlottak. Akadtak, akik a strand úszómedencéjében dolgoztak a kondíciójukon, mások a szakmai klubban időztek, hogy megosszák véleményüket a látottakról Béres Attila rendező vagy Upor László dramaturg vagy Szűcs Katalin Ágnes kritikus vitaindító szavai nyomán. (Talán volt olyan is, aki mindkét jóból kivette a részét, és vizes fürdőruhában ült a szakmai beszélgetésen.) A zsűri tagjainak ? Vándor Éva és Bán János színészek, Lendvai Zoltán rendező és Dömötör Adrienne kritikus ? feltűnően karikásodtak a szemeik, de kitartottak az utolsó előadásig és a döntéshozó értekezletig, ahol a következő eredményekre jutottak: 
 
A díjazottak
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Életmű-díjat adományozott a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Társulat tagjának, Halasi Erzsébet színművésznőnek valamint .a Kassai Thália Színház igazgatójának, Kolár Péternek.
 
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium  díját a zsűri döntése alapján a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház  kapta A mizantróp című előadásért.
 
A Szülőföld Alap díját megosztva  a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió  20/20 című előadása   és a Csíkszeredai  Csíki Játékszín Liliom című előadása kapta.
 
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díját  a  Három nővér című előadásáét a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata nyerte.
 
Kisvárda város díját a  Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatának A dög című előadása kapta.
 
A Nemzeti Kulturális  Alap meghívásos pályázatán való részvételt a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulata  nyerte el az  Ahogy tetszik című előadásuk alapján.
 
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza  Különdíját az Újvidéki Színház   kapta Az ember tragédiája előadásáért.
 
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza  által a legjobb szórakoztató előadásnak felajánlott díj  a  Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Ájlávju című előadásáé.
 
A Duna Televízió különdíját  ?  portréfilm a Duna TV Kézjegy című sorozatában ? a  20 éves jubileumát ünneplő Újvidéki Tanyaszínház  teljesítményének elismeréséül  a társulat  igazgatója, Magyar Attila kapta.
 
Kisvárda város közönségdíját a Kassai Thália Színház Valahol Európában című előadása nyerte el.
 
A legígéretesebb fiatal színész  számára alapított Teplánszky Kati-díjat megosztva  a Csíkszeredai  Csíki Játékszín   Liliom  című előadásában nyújtott alakításáért  Veress Albert és Benedek Ágnes kapta.
 
Dr. Oláh Albert, Kisvárda város polgármesterének díját  a Dunaszerdahelyi  Epopteia Társulás  Műhely  A nagyidai cigányok  című előadásáért  Gál Tamás nyerte. 
 
A legjobb  férfi főszereplő díját a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház  A mizantróp előadásában  - Alceste  megformálásáért   Pálffy Tibor, a legjobb női alakítás díját az ugyanebben az előadásban Célimene-t játszó Kicsid Gizella kapta.
 
A legjobb férfi mellékszereplő  díját a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának  A dög című előadásában   Pisti  szerepéért   László Csaba kapta, a legjobb női mellékszereplő Vicei Natália lett a   Szabadkai Népszínház  Safe House  című előadásban nyújtott  Mami-alakításáért 
 
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza  egyéni díját  az Újvidéki Színház   Az ember tragédiája-előadásban  Lucifer  megformálásáért  Elor Emina kapta.