Oidipusz király bemutatója a Térszínházban

Színpad

A Térszínház november 27-én mutatja be Szophoklész: Oidipusz király című darabját Babits Mihály fordításában Bucz Hunor rendezésében.

A rendező Bucz Hunor gondolatai a Oidipusz király bemutatóról:
Szophoklész tragédiája ma színre állítható-e? Leporolható-e mindaz, amit a kultúra farizeusai elegáns cinizmussal ráhintettek?
Könyvtárnyi az irodalma annak, hogy a mai ember számára a hős helyett pojáca, a tragédia helyett katasztrófa, az együttérzés helyett elmagányosodás, a bűnbánat helyett bűnbakszerzés, a vezeklés helyett a terhelő adatok megsemmisítése, a teremtő szó helyett ámító szónoklat, nép helyett lakosság, nemzet helyett szavazó és adófizető bázis, nemzeti kultúra helyett az állam mindenkori ideológiája, hit helyett illúzió, balsors helyett pech, értelem helyett érdek, élet helyett lét adatott csupán.

Oidipusz, amikor végképp elszakad feleségétől, Iokasztétól, az életadó anyától is elszakad. A Földtől is. Magától az élettől. Szabad. És azt mondja: vagyok, aki vagyok. Már csak az igazság vezérli.
Mióta az Oidipuszt próbáljuk, a nagyanyámtól oly sokat hallott jegenyefák nem nőnek az égig közmondás új értelmet kapott. Eddig azt hittem, hogy csupán a zsarnokok kevélysége, önhittsége és önistenülése kap benne fricskát. Most már tudom, hogy nagyanyám mosolyában, ahogy mindezt mondta, vagy inkább bölcs bazsalygásában mindannyiunk csöndes figyelmeztetése vala, hiszen királyok vagyunk mindahányan és zsarnokai is csöpp életünknek, ha kell,ha olyannyira istentelenkedünk.

A Térszínház 1969-ben alakultunk, azóta közel félszáz bemutatót és több mint másfél ezer előadást tartottunk. 20 fős társulatunk 1987-től pályázati színházként működik. Az első négy évadban az MTA Soros Alapítványa támogatásával dolgoztuk ki azt az utazó, közművelődési színházi modellt, amit azóta is művelünk a különböző pályázatokon nyert támogatásokból. Színházi munkánkkal összhangban művészetpedagógiai kurzusokat, az anyanyelvi nevelést szolgáló továbbképzéseket és műhelyeket tartunk pedagógusoknak, hitoktatóknak, színjátszóknak és rendezőknek, Rendhagyó óráinkkal és cselekvő elemzéseinkkel az iskolai olvasmányokhoz nyújtunk gyakorlati segítséget. 1998-ban elnyertük az évad legjobb alternatív színháza díjat. Óbudán, a Zichy-kastélyban évente 100- 150 előadást tartunk, és ezen túl előadásainkkal járjuk az országot és a határon túli magyarlakta vidékeket.