Örömzenélésnek tekinti a gyakorlást és a koncertezést

Egyéb

Kelemen Barnabás már három évesen hegedülni vágyott, s így gyermekkorának szerves részévé vált a muzsikálás.
Muzsikuscsaládban született, édesanyja Pertis Zsuzsa csembalóművész, édesapja Kelemen Pál gordonkaművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar tagja.
Kelemen Barnabás tizenkét éves korától a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Perényi Eszter növendéke, s rendszeres hallgatója többek között Isaac Stern, Igor Ozim, Sergiu Luca mesterkurzusainak.
"Ma már úgy szeretek gyakorolni - mondotta egy interjújában -, hogy igyekszem az adott darabot a lehető legtökéletesebben, a legnagyobb átéléssel játszani, úgy, mintha már koncerten lennék. Számomra nagyon lényeges, hogy úgy tudjak muzsikálni, hogy én magam is élvezzem a játékot. Talán a zenélés öröme a legfontosabb, s az, hogy az ember a partnerével, a partnereivel megtalálja a közös hangot."
Kelemen Barnabás karrierje indulását 1997-ben a Szigeti József Hegedűversenynek köszönhette, amelyen második díjat nyert.
1999-ben a salzburgi Mozart-versenyen első díjat nyert, majd Bogányi Gergellyel és Bogányi Tiborral az 1999-ben Kuhmóban megrendezett trióversenyen első helyezést ért el.
Ezt követően Bogányi Gergellyel két CD-re felvették Liszt összes hegedűre és zongorára írt művét. A Hungaroton gondozásában megjelent albumokra számos olyan művet is feljátszottak, amelyeket ekkor lehetett először lemezen meghallgatni.
A most megjelent Hungaroton Classic-kiadványon Johann Michael Haydn B-dúr, G-dúr és A-dúr hegedűversenyeit játssza Kelemen Barnabás.
Mai fejjel azt gondolhatnánk, hogy a híres Joseph öccseként és Mozart salzburgi pályatársaként Michael Haydn gyakran került hálátlan helyzetbe. Ez nem így volt, mert Michael Haydn tekintélye Salzburgban és Bécsben töretlen volt, hármójuk zenéjének összehasonlítása csupán a Mozart és Beethoven bűvöletében élő 19. századi zenetörténet-írást késztette leplezetlen lekicsinylésre, s így életműve ma is újrafelfedezésre vár.
Kelemen Barnabás különleges zenei tudásának, felfedezőkedvének köszönhető, hogy most megismerkedhetünk ezekkel a művekkel. Dicsérendő, hogy nem unos-untalan ismételt slágerszámokkal jelentkezett. Megnyerő technikai perfekcióval, hiteles, stílusos gesztusokkal dolgozik Kelemen Barnabás.
Az Erkel Ferenc Kamarazenekart (hangversenymester Bedő Lesták Eszter) maga Kelemen Barnabás vezényli roppant dinamikusan.
A fiatal hegedűfenomén játékában legközelebb a 2003-as Budapesti Tavaszi fesztiválon gyönyörködhetünk, amikor is a Zeneakadémián a Sir Neville Marriner által dirigált Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekarral fog játszani.