György, a jazz-dobos; István, a távol-keleti hangzások és hangszerek mestere; Zsolt, a rádiós-műsorvezető és Béla, a popénekes. Különös és tapasztalatokban gazdag életutak, folytonos megújulás, szenvedélyük megfordíthatatlansága jellemzi mindannyiukat.

Györgyöt ezen a nyáron ismertem meg: Zsámbékon dobolt a Grencsó Kollektívában, majd a Cseretői Jazz Fesztiválon volt beugró dobos, a Szigeten állandó zenekarával, a Lakatos Ágnes és triója formációval zenélt.
"Tizenéves koromban, az általános iskola hetedik, nyolcadik osztályában már elég sokat doboltam otthon. Az akkori divatos zenéket, a Deep Purple, Jimi Hendrix, Santana szerzeményeit hallgattam." - eleveníti fel emlékeit Jeszenszky György a Terasznak.
Egy lemezjátszó megvásárlása kitágította a zene határait: magyar, afrikai, indiai népzenei lemezeket hallgattak. Talán ez fordította érdeklődését a jazz felé. Autodidakta módon kezdett dobolni, majd zeneiskolát végzett, és húsz évesen felvételizett a jazz-tanszakra. Nagyon sokat játszott, Süle László - jelenleg Finnországban élő zongorista - muzsikája erősen hatott rá. 1986-ban volt végzős. Baló István hívta egy dob trióba játszani. Örömmel mondott igent.
A #8217;90-es évek elején Gadó Gábor és Regős István együtteseiben játszott. Napjainkban három állandó együttesben dobol: az Eqinox, a már említett Grencsó Kollektíva valamint Lakatos Ágnes triója ad "munkát" számára.
Szeret tanítani is, ennek kapcsán megtiszteeltetésnek vette, hogy meghívták a 2002. évi jazz-dobos verseny zsűrijébe. Partnere volt Binder Károlynak és izgalmas élményeket szerzett Deseő Csaba oldalán is.

Jeszenszky György
Tőle hallott Jeszenszky Istvánról. Vigyázat! Ez az István nem azonos az indiai zenék mesterével. Ez az István Jeszenszky Zsolt rokona, akiről Deseő elismerő módon nyilatkozta: kiváló basszusgitáros a Pista.
György tud Zsoltról, remek, elfogulatlan műsorvezetőnek tartja. "Diplomatikus és nem erőszakos, engedi a riportalanyát érvényesíteni." - mondja.

A tétel visszafelé nem igaz. Flipper Öcsit leszámítva, Zsolt nem ismeri "rokonait." Remélem, bocsánatos bűnnek tartják majd a kollégák, hogy eddig nem kerültek képbe - sajnálkozik a Terasznak Jeszenszky Zsolt (képünk).
Megerősíti, hogy az igazi rokon valóban létezik, Svédországban él.
Zsolt a MAHASZ munkatársa, oroszlánrésze van a valós lemezeladási adatok alapján készülő slágerlisták összeállításában. Ez egy másfél éve elkezdett projekt, melyben jelenleg mintegy száz hanglemezbolttal tart napi kapcsolatot. Ettől lesz igazán hiteles a lemezfogyások feldolgozása, a listák tartalma! Zsolt sokféle zenei műfajjal kerül nap mint nap kapcsolatba.
Kedvencei a nyolcvanas évek popzenéjéből valók, de néhány mai banda is megfogta őt. Hooters, Toto, Linkin Park, Disturbed, Matchbox 20 sorolja a zenekarokat. Róluk, az általuk képviseelt stílusról szól a Rádió Bridzs hullámain hallható műsora is.
Aktívan soha nem zenélt; jóllehet dédmamája és nagyanyja is kiváló zongorista volt, nem örökölte az előadói géneket. Azt viszont megerősíti a Terasznak, hogy szívesen lenne műsorvezetője egy alkalmi Jeszenszky Big Band koncertnek!

"A két Jeszenszkyt (Györgyöt és Zsoltot - a szerk.) csak hallomásból ismerem, még nem volt alkalmam játszani velük. Szívesen venném a felkérést egy rögtönzött koncertre." - nyilatkozta a Terasznak Jeszenszky István (fotó), a "Világok hangja."
István élete bővelkedik talán a legegzotikusabb fordulatokban.
A nagyszülőktől örökölte a népzene szeretetét: kilenc évesen kezdett citerán játszani. Édesanyjától egy gitárt kapott: klasszikus és jazz irányzatokat játszott. Ettől fogva életét idős mesterek irányították. Tőlük tanulta a dalokat, a zenéket. Sorsa külföldre vetette, megismerkedett az improvizációs műfajokkal és a különleges muzsikákkal. Miért India? - kérdez vissza. Talán, mert mindig éppen a kellő időben találkoztam a kiváló zenészekkel és tanítókkal: El Shankarral, Ravi Shankarral, és jelenlegi mesteremmel, Sharan Rani kiváló sarod-zenésszel - mondja István.
A keleti zene annyira lenyűgözte, hogy Új-Delhibe költözött. A helyi zeneakadémia ösztöndíjasaként megismerkedett az életformával és a filozófiával is. 1994-ben a Delhi Nemzeti drámaiskola megbízta, hogy szerezzen zenét az Einstein című, Mohan Maharishi által rendezett színdarabhoz. "Nagyon érdekelnek az ázsiai rituális ünnepek, ha lehetőségem volt rá, filmeztem és zenét gyűjtöttem - idézi fel emlékeit. Indiából hazatérve különböző zenekarokban játszott, melyekkel többször koncertezett Svájcban, Hollandiában, Ausztriában és Magyarországon is!

Bácskai Gabriella és Jeszenszky István
A Benczúr házban Világok hangja - world music klubot tart minden hónap utolsó hétfőjén. Olykor meditatív, máskor dinamikus, újszerű élményeket adnak a közönségnek. Partnerei között szerepel Bácskai Gabriella - ének, Perger István - ütősök, Gerhard Rosner (Ausztria) - tabla, Vincze Pál - billentyűsök, Atul Keskar (India) - szitár.

"Amit nagyon fontosnak tartok, hogy legyen őszinte a hang, s tiszta lélekkel adjam át mindenkinek azt az ajándékot, amit a Mesteremtől megörököltem." - tesz hitvallást Jeszenszky István. Ezt a tiszta hangot, ezt az őszinteséget vallja Flipper Öcsi, becsületes polgári nevén Jeszenszky Béla Tibor, a negyedik előadóművész is. (fotók) Dunaújvárosban született 1962-ben, de négy éves kora óta Budapesten él. Habár hírnevet, rangot szerzett a Hungária és a Dolly Roll együttesekben, folyamatosan tanult csellózni és dobolni, valamint énekelni. Ez utóbbit Sík Olgától és Domahidy Lászlótól. Eddigi pályafutását tizenkét megjelent kis és nagylemez - összesen 2 640 000 eladott példány! - valamint számtalan szerzői és válogatáslemezen való közreműködés minősíti.

Zenésztársait hallomásból ismeri, ő sem utasítana vissza egy közös produkciót. Hosszas hallgatás után tavaly jelent meg első önálló lemeze, Tedd a szívedre a kezed címmel. A régi plakátok "lekerültek a falakról, és Öcsi megjárta a könnyűzenei karrier rögös útját. Volt fenn és lenn egyaránt, fény és árnyék váltakozott művészi pályáján és magánéletében." - írja a lemez ajánlójában egykori zenésztársa, Novai Gábor. A nagylemezen Öcsi nemcsak énekesként, hanem zeneszerző-szövegíróként is közreműködik, ezáltal páratlan zenei stílusvilágot teremt. Azt az őszinte, tiszta hangot hallhatja az érdeklődő, amiről István is beszélt - legközelebb október 20-án, Békéscsabán.

Slusszpoénnak hadd említsem a hatodik Jeszenszkyt, az örökifjú táncos-koreográfust, Jeszenszky Endrét. Újabb írásom talán csak páros portré lesz?

Fotók: előadók archív, Oszvald György