Raiffeisen Jazz Klub

Színpad

Játszott a Trio Midnight három tagja, azaz Oláh Kálmán, Balázs Elemér és Egri János más-más formációkban is, a Balázs Elemér Group 2002-ben és 2003-ban is tartott lemezbemutató koncertet a Raiffeisen Jazz Klubban, s Balázs Elemér 2003 áprilisában két neves belga zenésszel, Steve Houbennel és Gregory Houbennel muzsikált itt.
Oláh Kálmán 2003 márciusában a Raiffeisen Jazz Klubban ünnepelte születésnapját két kitűnő osztrák zenész társával és Egri Jánossal. Most pedig, február 13-án este, másfél év után - amikor Balázs Elemért lefoglalták a saját együttesével készített lemezek, koncertek, ezért tavaly már úgy látszott, nem is áll össze többé a trió - először ismét együtt hallható a Trio Midnight.

A Trio Midnight

Az 1990-ben alakult együttes első CD-i után az On Track című album hozta meg az áttörést, azon a világhírű amerikai altszaxofonos, Lee Konitz játszott velük a budapesti felvételeken. Sínen vagyunk - hirdette a cím, s ezt már akkoriban valóban elmondhatták magukról. A trió itthon és külföldön egyaránt sikereket aratott, sok elismerést kapott: Umbria Jazz ('93, Olaszország), Marciac ('95, Franciaország.
1995-ben például elsők lettek a legfontosabb európai tehetségkutató versenyen, a belgiumi Hoeillartban, ahol Oláh Kálmán a legjobb szólista díját is megkapta. Ő szólóban, zongoristaként első lett a lengyelországi Kaliszban is, s hogy az 1995-ös esztendő még teljesebb legyen: ugyanabban az évben harmadikként végzett a floridai Jacksonville-ben, a Great American Jazz Piano versenyen - egyetlen európai döntősként. Ekkor elnyerte a Magyar Rádió eMeRTon díját is az év jazz szólistája kategóriában. Az 1995-ös év kiugró sikereit más, jelentős fesztiválbabérok követték, egyebek között 1998 és 2001 között minden évben a belgiumi Cineyben (Ciney Jazz Night), 1999-ben Karlovy Varyban. Oláh Kálmán pedig 2001-ben megkapta a Gramofon - Klasszikus és Jazz kiadó által alapított Magyar Jazz Díjat a hazai jazzéletben betöltött szerepéért.

Oláh Kálmán
Oláh Kálmán (zongora)

1970. március 7-én született Budapesten. 1990-ben végzett a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz Tanszakán, 2000-től a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanít. Játszott többek között Lee Konitz-cal és Tony Lakatossal (szaxofon), Randy Breckerrel és Dusko Gojkovich-csal (trombita), Jack DeJohnette-tel és Tommy Campbell-lel (dob), Pat Methenyvel (gitár).
Oláh Kálmán keresi a lehetőséget, miként lehetne közelebb hozni egymáshoz a klasszikus zenét és a dzsesszt. Első saját albuma, a Night Silence igazi mainstream felvétel, melyen három kürttel kiegészített szextettje és a Trio Midnight játszik. Miután részt vett különböző mainstream és fúziós együttesekben, különleges formációt hozott létre, melyben a trió egy vonósnégyessel egészült ki. Velük készítette el második albumát, Expected and Found címmel.
Másik fontos, stílusokon átívelő kísérletében Oláh Kálmán újrahangszerelte Bach, Bartók és Debussy műveit. Néhány közülük helyet kapott a Moments from my life címmel megjelent szólólemezén.
A koreai GOOD International lemezkiadó aztán megjelentette a Stuttgarti Kamarazenekarral közösen készített dupla albumát, melyen Bach Goldberg variációi hallhatók - kiegészítve Oláh Kálmán improvizációival. Első egész estés művét, a Concerto for Jazz Orchestra címűt 2001 februárjában mutatta be a Magyar Rádió a Budapest Jazz Orchestra közreműködésével. Ez a darab hűen tükrözi a magyar zongorista elkötelezettségét a kortárs zene iránt.

Balázs Elemér
Balázs Elemér (dob)

Balázs Elemér dobosként, zeneszerzőként eddigi másfél évtizedes pályája során a magyar dzsessz egyik kiemelkedő alakja lett. A dob mellett kitűnően játszik zongorán - a dallamhangszer ismerete dobstílusára is nagy hatással van. Számos nemzetközi dzsesszfesztiválon lépett fel, és olyan világhírű előadók mellett játszott egyenrangú zenészként, mint Steve Houben vagy Lee Konitz (szaxofon), Art Farmer (trombita, szárnykürt), Pat Metheny (gitár) vagy Al Jarreau (ének).
Első saját albuma, a Fly Bird 1995-ben látott napvilágot, ezt követte 1997-ben a My New Way. Aztán a Balázs Elemér Quintet Always That Moment című albuma komoly sikert aratott: egy szakmai szavazáson a 2000-es esztendő legjobb dzsesszlemeze lett.
2002-ben pedig megjelent a héttagúvá bővült, új felállású Balázs Elemér Group új CD-je, az Around The World, majd 2003-ban a következő albuma, az our worlds beyond - ezt a két albumot élő lemezbemutató koncerten is hallhattuk 2002-ben és 2003-ban a Raiffeisen Jazz Klubban.

Egri János
Egri János (nagybőgő)

17 éves kora óta aktív jazzmuzsikus. A popzenében is dolgozott, 1986-88-ig Katona Klári zenekarában basszusgitározott. Mellette párhuzamosan játszott Babos Gyula és Szakcsi Lakatos Béla zenekarában, ezután a Tomsits quartetben, majd a Kőszegi trióban muzsikált. Számos rangos nemzetközi fesztiválon vett részt, egyebek között 1993-ban Kanadában, a Toronto Jazz Festivalon.
Egri János első szólólemeze 1998-ban jelent meg Moods címmel, a második saját lemeze, a Soft Waves 2001-es kiadás. Érdekes, hogy a Moodsban a basszusgitár, míg az utóbbiban a bőgő szólal meg többször Egri János keze alatt. Egy biztos: mindkettőben remekelt.

Bacsó Kristóf Malek Andrea
Malek Andrea (ének)

Az 1968-ban született énekesnő pályáját meghatározta, hogy édesanyja Toldy Mária énekes, énektanár, akitől ma is fiatalok sora tanul. Édesapja, Malek Miklós pedig karmester, zeneszerző - így nem csoda, hogy lányuk 1982-86-ban a zeneművészeti szakközépiskolában, a "konziban" tanult. Igaz, zongora szakon. 1989-ban a Színház- és filmművészeti főiskola musical szakán diplomázott, de már ez előtt láthattuk őt a Vígszínházban, például a Játszd, újra Sam és Az ügynök halála című darabban. Aztán jött a Rock Színház társulata, főszerepek az Evita, a Nyomorultak, a Dorian Gray, a Chess című darabokban (az Evitával Németországban is turnézott, német nyelven). Láthattuk őt prózai szerepekben is a Nemzeti Színházban, szerepel a Magyar Televízió zenés műsoraiban, zenés önálló estjeivel pedig bejárta Magyarországot.
1991-ben Artisjus-díjat nyert, a következő évben pedig Emerton-díjat és Thália-díjat vehetett át. Első önálló CD-je 1993-ban jelent meg, ezt követte 1995-ben a Karácsonyra itt vagyok, 1996-ban az Ébredés és Karácsony című CD. Angol nyelven jelent meg az a dzsessz album, amelyen a legnevesebb magyar zenészekkel dolgozott együtt. Noha évek óta szinte folyamatosan Bécsben él, 2001-ben napvilágot látott új musical albuma itthon, A zene az kell címmel, s játszik a Chicago című darabban is. De közben mostanáig, 2004 januárjáig Bécsben láthatta őt a közönség, a Wake Up című, hatalmas sikert aratott darabban.

Bacsó Kristóf (szaxofon)

1976-ban született Budapesten. Szaxofon tanulmányait Ablakos Lakatos Dezső és Borbély Mihály irányításával kezdte el 1989-ben, tanult a Liszt Ferenc Zeneakadémia Jazz Tanszékén, majd a Conservatoire de Paris-ban és a Berklee College of Music-on, Bostonban.
1999-ban ő nyerte meg (Zana Zoltánnal holtversenyben) a Magyar Rádió Bartók adó-főszerkesztőség által szervezett 2. dzsessztehetség-kutató versenyt, amelyet ifjú szaxofonosoknak rendeztek.
1995 óta rendszeresen fellép Európa különböző országaiban, továbbá a tengerentúlon és Japánban is. Játszott mainstream, etno, kortárs és funk zenekarokkal és zenészekkel, köztük volt például Eddy Henderson, John Pattituci, Jeff Denson, az Eichinger Band, a Budapest Jazz Orchestra, Gadó Gábor és Winand Gábor zenekara, a Europlane Orchestra.