Vannak olyan filmzenék, melyeknek néhány taktusa is képes felidézni a játékfilm egész hangulatát.
A zene- és filmesztéták egyaránt vallják: a filmzene annak ellenére elválaszthatatlan része a filmművészetnek, hogy nem vizuális élményt nyújt. Roby Lakatos, a nonkomformistának nevezett hegedűművész és együttese (Bontó Attila, Cséki Kálmán, Németh Oszkár, Bóni László, Bangó Ernő [Ernest] és a vendégként közreműködő, világhírű jazztrombitás, Till Brönner beültek előbb az 1940-60-as évek, majd a 1970-80-as évek mozijába.
A filmeket nézve kellő ihletet és muníciót szerezve a filmzenéket áthangszerelték és feljátszották.

Így született meg a Deutsche Grammophone gondozásában az As Time Goes By című album, a Casablanca (1942) legendás örökzöldjétől kölcsönözve a címet. A Casablancát követi Rózsa Miklós felejthetetlen keringője a Madame Bovary című filmből. Eljátsszák a lemezen például a Volt egyszer egy Amerika, a Keresztapa, a Hegedűs a háztetőn és a Magas, szőke férfi felemás cipőben nagy slágereit.
A cigánytábor az égbe megy főcímdala épp úgy hallható tőlük, mint Emir Kusturica Cigányok ideje című filmjéből a cigány himnusz, a "Djelem, djelem". Az album erénye, hogy jazz-zongora, jazztrombita, gitár, cimbalom, hegedű segítségével olyan muzsikát "kevernek ki", amely harmonikusan elegyíti a tradicionális cigányzene, a kávéházi, éttermi szalonzene, a klasszikus zene és a jazz jegyeit.
Ezzel a szigorúan nem kategorizálható hangzással képesek olyan mozi-pillanatokat előhívni emlékezetünkből, melyeket mindig szívesen idézünk fel.

A Csokoládé (2000) című film zenéjének feldolgozásával a francia jazzgitáros, Django Reinhardt és a hegedűs Stéphane Grappelli duója előtt tiszteleg Roby Lakatos. Grappellit különben példaképének is tekinti Roby, aki 1986 és 1996 között egy brüsszeli klubban bűvölte el közönségét együttesével.
Ezt követően kezdődött el nemzetközi karrierjük, sikertörténetük. Különböző fesztiválokon (ludwigsburgi és helsinki), a New York-i Central Parkban, a Carnegie Hallban is felléptek. 1998-ban készítették első CD-jüket a Deutsche Grammophonnal, mellyel exkluzív szerződésük van. 1999-ben "Lakatos: Live from Budapest" címmel jelent meg albumuk, mely 1999 májusában készült abból az alkalomból, hogy az együttes hosszú idő után fellépett Budapesten. A Thália Színházban a jazz, cigány és klasszikus elemeket ötvöző, nagy sikerű koncertet adtak.