A rock and roll bölcsőjénél - Bill Haley's Comets

Egyéb

   

Comets-kaland
   

   Még 1978-ban történt hogy egy akkor 6 éves kisfiúnak megengedték, hogy feltegyen egy korongot a lemezjátszóra. Ez nem volt más, mint egy rock and roll válogatás, mely a Rock around the clock c. dallal kezdődött. Nem tudni már, hogy mi volt az, ami megfogta a kölyköt, de azóta szinte mániája lett a Bill Haley's Comets. Már lassan 30 volt, mikor két társával, kikkel egy zenekarban játszott és akik hasonló Comets kórban szenvedtek külföldi turnéjuk alkalmával összefutottak a bálvánnyal, az együttessel, akiknek köszönhetik azt, hogy egyáltalán hangszert fogtak.
   
   Igen, ez a Comets volt. Lenyűgözve álltak a színpad előtt és itták magukba a muzsikát, amit ez a hat lassan már 80 felé járó "öregúr" produkált. Nem véletlen tettem idézőjelbe az öregurat, hiszen a Comets korukat meghazudtolva játszott a színpadon, hibátlanul megszólaltatva minden hangot a gitáron, zongorán szaxofonon és dobon. A gitáros hangszerével a hölgyek szemébe tükrözött és mikor a kiszemelt áldozat ránézett, cinkosan kacsintott egyet.
   
   A bőgős, akit a szakmában csak a nagybőgő nagyapjaként ismernek mindazon kötelező gyakorlatokat bemutatta, melyeket ő talált ki, azaz fektette, pörgette a nagy hangszert, felemelte a levegőbe, majd kedvenc szaxofonosát ráültette és keresztül-kasul húzta a színpadon. ...a három pesti srác meg csak állt és bámult. Pénzt, időt és fáradtságot nem kímélve még jónéhányszor meglátogatták az Üstökösöket európai koncertjeiken.
   
   A nagy elhatározás már régóta érlelődött, meg kell mutatni a magyar közönségnek, hogy ki az a hat ember, akiknek a rock and rollt köszönhetjük, kik azok akik 1954-ben rögzítettek egy dalt (Rock around the clock), mely teljesen felforgatta a világ addigi kulturális életét. Zenekarok százai alakultak és próbálták utánozni az új ritmust, levenni az új tempót. Énekesek gyakoroltak, és könyörögtek a Comets-nek, hogy legalább csak egy alkalom erejéig engedjék meg, hogy zenekarukkal egy pár dalt előadhassanak koncertjük előttük. Elvis isígy tett 1955-ben...
   
   Térjünk vissza a hirtelen elhatározáshoz. A három srác közül a bőgős mondta ki a végső szót, mikor 2003 tavaszán, a Rock and roll 50-ik születésnapján megkereste a Comets európai menedzserét, hogy szívesen látnák a zenekart Magyarországon. A Comets nagyon örült a meghívásnak és azonnal elfogadta azt. A fiúk pedig örömmámorban úsznak azóta is, gyeremekkori álmaik valósultak meg egy csapásra azzal, hogy legnagyobb kedvenceikkel, példaképeikkel játszhatnak együtt július 1-én a Kongresszusi Központban.
   Paszinger Zoltán
   

   
   Hölgyeim és Uraim!
   
   A Mystery Gang bemutatja az 50 éves Rock and Roll-t és szüleit a Bill Haley#8217;s Original Comets-et!
   
   1953-ban került fel először Rock and Roll sláger a Billboard TOP 100-ra. Ez a dal a Crazy Man, Crazy volt, előadói: Bill Haley and his Comets. Ezelőtt egy évvel 1952-ben született Rock This Joint c. slágerük volt az, amit Alan Freed Moondog Ball című műsorában először nevezett Rock and Roll-nak. 1954. április 12.-én pedig sarkaiból fordult ki a Föld addigi zenei és kulturális élete New York-ban rögzítették a Rock Around The Clock című számot, mely az óta is a földkerekség legnagyobb példányszámban eladott és játszott felvétele
   A világ egy nap alatt alapjaiban változott meg.
   A Comets előtt nem volt senki és utánuk csak utánzatok jöttek.
   
   Bill Haley 1981-ben elhunyt, de zenekara a Comets 1987-ben újra összeállt és azóta több, mint 3000 koncertet adott. 2003. július 1.-én a Mystery Gang Trio vendégeként a Budapest Kongresszusi Központban adnak koncertet.
   
   Ők az elsők:
   
   A Comets volt az első, akik világkörüli turnét adtak.
   A Comets volt az első, akik saját szerzeményű dalokkal jutottak el a nemzetközi slágerlistákra.
   A Comets volt az első, akik elsőként alapítottak saját kiadót. Egyébként ők voltak az első olyan fehér zenészek, akik feketékkel turnéztak együtt.
   A Comets volt az első, akik fiatal tehetséget hívtak előzenekarnak. Ez a fiatal tehetség Elvis Presley volt 1955-ben.
   A Comets volt az első, akik egymillió feletti lemezeladást produkáltak.
   
   Olyan dalok fűződnek a nevükhöz, mint: Rock Around The Clock, The Saints Rock And Roll, Shake Rattle and Roll, vagy a Rip It Up.
   
   Bill Haley - (1925-1981)
   
   Bill Haley egy különleges, ellentétes figura volt, senki sem készített a Rock Around The Clock-hoz hasonló felvételt - nem csak az eladások tekintetében, hanem hatásában sem. Haley paradoxona az elfelejtettsége, dalaival 1954-ben felforgatta a világot, amíg Elvis sofőrködött vagy Chuck Berry fodrászként kereste kenyerét. Mégis sikertelenségre volt ítélve, hiszen tíz évvel volt idősebb Elvisnél, és külsejéért sem rajongtak a tinilányok, öltözete és jellegzetes kacsafrizurája inkább a joviális úriember külsejét kölcsönözte neki, mintsem egy Rock and Roll idolét. Mégis zenéje, zenekarának előadásmódja annyira új volt, hogy forradalmasította a könnyűzenét, a kultúrát, a filmművészetet. Egy új kort teremtett melyet ma is élünk. Haley sosem hagyta abba a zenélést, a Comets-el 1981-ben bekövetkezett haláláig folyamatosan játszott.
   
   

   A zenekar tagjai:
   
   Franny Beecher - gitár (1921. szeptember 29.)
   
   Francis "Franny" Beecher country gitárosként kezdte pályafutását. Olyan zenészekkel dolgozott és készített felvételeket a 40-es években, mint Benny Goodman vagy Gene Krupa. Franny 1955-ben csatlakozott a Comets-hez, gitárszólói ma már klasszikus iskolának számítanak. A Comets legidősebb tagja, sosem hagyta abba a zenélést, egyéni humora éles, mint a kés.
   
   Joey D#8217;Ambrosio - szaxofon, ének (1934. március 23.)
   
   Joey különböző jazz zenekarokban szaxofonozott, mielőtt 1953-ban a Comets tagja lett. Mivel ekkor még csak 19 éves volt az együttes kénytelen volt egy kicsit öregíteni őt, hogy az amerikai klubokban színpadra engedjék. Big Joe Turner (a blues főnöke) mondta róla: "A legfeketébb fehér szaxofonos". Joey sikeres üzletember a West Coast-on, a híres Las Vegas-i Caesar#8217;s Palace Casino igazgatója.
   
   Johnny Grande - zongora (1932. január 14.)
   
   Johnny nagyon fiatalon kezdett zongorázni, hamarosan a western accordion (western harmonika) mestere lett. 1949-ben Bill Haley, Billy Williamson és Johnny megalakították a Saddleman nevű együttest. Mindhárman valami újat szerettek volna játszani, melynek végeredményét már ismerjük Rock and Roll-nak hívják. Jelenleg éjszakai klubokat és éttermeket üzemeltet.
   
   
   Marshall Lytle - nagybőgő, ének (1933. szeptember 1.)
   
   Marshall Lytle, a nagybőgő nagyapja. Tex King-től tanult gitározni, aki a 40-es évek végén játszott együtt Bill Haley-vel a "Four Aces Of Western Swing" formációban. Marshall 1951-ben ismerkedett meg Haley-vel, aki azonnal meghívta a Saddleman-be, egyetlen feltételt szabva csupán meg kellett tanulnia bőgőzni. A legelső közös koncertjük előtt Bill megmutatta Marshallnak, hogy is kell a nagybőgőt megszólaltatni, úgy látszik sikeres volt a gyors oktatás. Marshall manapság saját ingatlanügynökséget vezet és mellette számtalan country felvételt készít.
   
   Dick Richards - dob (1924. február 12.)
   
   Dick Richards a 30-as évek végén csatlakozott a zenei iparhoz. Sofőrje és turnészervezője volt vak operaénekes édesapjának és annak csak vakokból álló zenekarának. Közben kis New Jersey-i klubokban dobolt helyi zenekarokkal. 1953 őszén lépett be a Comets-be. Bill mellett ő is gyakran mikrofonhoz jutott kivételesen jó hangja miatt. Kettős életet élt, Richard Boccelli néven éjszakai klubot üzemeltetett, sportedzősködött és színészként sok hollywood-i és brodaway-i produkcióban feltűnt.
   
   Jacko Buddin - ének, zongora, dob (1936. június 1.)
   
   Az Original Comets egyetlen nem eredeti tagja, aki angliában született és Bill Haley legnagyobb rajongója volt. A legmerészebb álma teljesült, amikor 35 évvel a Rock Around The Clock felvétele után felkérték, hogy legyen a Comets énekese. Korábban sikeres angol Rock And Roll zenekarokban játszott, kísérte Chuck Berry-t, multi-istrumentalista, gyakorlatilag minden hangszeren kiválóan játszik. Hangja egy-az-egyben, mint Bill Haley. Ő a nagy beugró a Comets-ben, dobol, zongorázik, amíg Dick vagy Johnny énekel.
   
   A Comets legidősebb tagja 82 éves, legfiatalabbja 69 a kor nem zavarja őket abban, hogy fergeteges, őszinte, másfél órás színpadi show-t adjanak elő. A Comets megmutatja mi a Rock and Roll, újra átélhetjük velük a rock, a Rock and Roll, a könnyűzene születését. Előadásmódjuk magával ragadó, semmihez sem hasonlítható érzéseket szakít fel a hallgatóságban
   
   Hölgyeim és Uraim!
   
   Önök megérezhetik milyen volt az, amikor a világ alapjaiban megváltozott.
   Önök ott lehetnek a Rock and Roll születésénél!
   
   
   A koncert programja:
   
   19.00 Kapunyitás
   20.00 Mystery Gang Trio
   21.00 Szünet
   21.30 Bill Haley#8217;s Original Comets
   23.30 Zárás
   
   Helyszín: Budapest Kongresszusi Központ
   Dátum: 2003. július 1.
   
   Sajtókapcsolat:
   
   Mystery Gang Trio
   Budapest
   Váci út 99.
   
   Telefonszám: (06)30-9961126 (Paszinger Zoltán)
    (06)20-3341297 (Csikány Tamás)
   
   Email: info@mysterygang.hu
   Internet: http://www.comets.hu
   http://www.mysterygang.hu/comets