Rónai András - Csillag a Bocskain

Kultpol

Deák Gábor az Aura Kiadó vezetője üdvözölte a megjelenteket, a fentieken túl Hóvári Jánost a Magyar Köztársaság izraeli nagykövetét és a szerző számos barátját, pályatársát köztük Haumann Péter Kossuth-díjas színművészt, aki az üdvözlő szavak után részleteket olvasott fel a könyvből.
Lia Rónai Rónai András
A könyvbemutató helyszíne nem véletlenül lett kiválasztva:
"Szegény anyám mindig azt mondta, hogy a Tivoli mozinak köszönhetően jöttem világra.
- Rossz filmet adtak és otthon maradtunk - tette hozzá. Kilenc hónappal később megszülettem. Szüleim ugyanis ott laktak a szomszédos Király utcában"
írja a szerző.

Alább Judith Várnai-Shrorer(fotó) üdvözlő szavait olvashatják.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Nagyon örülök, hogy itt lehetek régi jó barátom, Rónai András könyvének bemutatóján.
Azzal kell kezdenem, hogy András nagyon nagy színész, fontos szerepet játszott Izrael művészeti életében és egyike azoknak a színészeknek, akik a legszebben beszélnek héberül, és ami nagy szó, nem felejtett el magyarul, ezért csodálom. Pedig fiatal fiúként érkezett Izraelbe, az állam megalakulásakor. 55 év óta ő az egyedüli magyar származású színész, aki az Izraeli Nemzeti Színház, a Habima vezető művésze lett. 1963 óta tagja a színháznak. Sok-sok főszerepet játszott a klasszikusokon át a modern szerzőkig, filmezett és számtalan rádiófelvétele is van. Az én generációm tőle tanulta és szerette meg a színházat.

Élvezetesen, jó humorral megírt könyvéből megtudhatjuk, hogy a galileai hegyekben, a Názáret fölötti Kfar Háchores kibucban kezdte izraeli életét. A "Valahol Európában" című világhírű magyar filmben 15 évesen ő játszotta Ficsúr szerepét. Ezt a filmet bemutatták Izraelben is, és ez a film eldöntötte karrierjét az új hazában is. Felvették a tiszti iskolába, majd a tábori színház tagja lett. Emellett részt vett Izrael önvédelmi háborúiban. Felesége, Lia az izraeli hadsereg nyugállományú alezredese. A Habimában találkoztak, Lia volt a színház főtitkára.
Rónai András sokat tett az izraeli-magyar jó kapcsolatokért is. A 23 éves diplomáciai kényszerszünet alatt megalapította az Izraeli Magyar Baráti Társaságot, amelynek sok izraeli közéleti ember is tagja volt. Ennek a társaságnak is köszönhető, hogy sikerült újra összekötni a szálakat és 1989 óta ismét diplomáciai kapcsolat van Izrael és Magyarország között. András munkásságát több kitüntetéssel ismerték el Izraelben, a többi között 1972-ben az Év Színésze lett, Magyarországon 1998-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztje kitüntetést. Rónai András élete és munkája szép példa arra, hogyan lehet valaki az új hazáért, Izraelért dolgozó művész, miközben megőrzi a magyar nyelvet és pesti mentalitását, olyan ember, aki a legnehezebb helyzetben sem veszti el humorát. András, az Isten tartson meg sokáig és kívánom, hogy sokan olvassák el a könyvedet.

Haumann Péter felolvas
Kovács László is elsősorban barátként érkezett és protokollmentes szavakkal emlékezett arra, hogy Rónai Andrásnak elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a két ország között helyreállt a diplomáciai kapcsolat.
Haumann Péter jellemző, humoros részleteket olvasott fel, amelyekből kiderült: Rónai Andrásnak nem véletlenül legjobb barátja Efráim Kishon (Kishont Ferenc) az ugyancsak Magyarországról - humoros írásaival és színdarabjaival - világhírűvé vált szerző.
Valahol Európában - Rónai A. baloldalon - Gábor Miklós jobboldalon
''Egerek és emberek'' Rónai A. - Gregus Zoltán
''Liliom
Kishont Ferenc - Lantos Olivér - Rónai A.

Fotók: Peti Péter és a könyvből néhány illusztráció.