SAKKOPERA - premier a MU Színházban

Színpad

Josefovics Iván - Urbán Gyula: SAKKOPERA - Szerelmi történet Auschwitzból

A Holocaust 60-ik évfordulójára íródott opera ősbemutatója.

Az opera librettója a valóságban megtörtént eseten alapszik, melyet a Der Spiegel lap néhány éve közölt. A személyek és a részletek most a zeneszerző és az író fantáziáján átszűrve jelennek meg.

A történet az auschwitzi táborban kezdődik. A táborban a parancsnokok sakkoznak "élő figurákkal". Akit leütnek, azt kivégzik. A lengyel sakkmester Márk, politikai fogoly, aki beleszeret az akkor érkező fiatal és szép zsidó lányba, Mariába. Márknak és Mariának sikerül megszökni a táborból, de Márk családja nem szívesen fogadja be Mariát. Az intrika és a kaland folytatódik

Szereplők:

Az énekesek többségében a Nemzeti Énekkar tagjai

Csapó József, Szántó Judit, Galgóczy Dóra, Boros Tibor, Gáspár István, Lisztes László, Viszló István Dóri Eszter, Barlay Zsuzsa, Mukli Gyula, Gerzsenyi Csaba, Czabán Angelika, Balogh Veronika

Közreműködik: Monarchia Zenekar

Vezényel: Blázy Lajos

Látvány és grafika: Balla Margit

Rendező: Urbán Gyula

Stelczer Zsuzsa - Holdlány 9 Josefovics Iván

Josefovics Iván zeneszerző, zongoraművész, 1968-ban hagyta el Magyarországot. Tíz évig Svédországban élt, majd egy éves guatemalai tartózkodás után a németországi Brémában telepedett le.

Tanulmányait Budapesten, illetve Svédországban, Göteborgban folytatta. Zeneszerzői tevékenysége a szimfonikus és a kamarazene területét öleli fel.

A klezmer zene iránti érdeklődése Németországban, a jiddis nyelv tanulmányozása során ébredt fel benne, és az idők folyamán az érdeklődés szenvedéllyé nőtte ki magát. A klezmer repertoár feldolgozásával fő törekvése az, hogy a klezmer muzsikát a nyugat-európai zenei hagyományokkal szintézisbe hozza. Ennek megfelelően a darabok főként polifónikusan hangszereltek, ez az a sajátosság amitől ez a zene és együttes alapvetően más mint a szokásos klezmer együttesek.

Stelczer Zsuzsa

A ma Németországban élő Stelczer Zsuzsa, művész családba született Budapesten. Öt éves korában festette első olaj képét. Ma akryl, homok, üveg, fém és fa anyagokat használ műveihez. Fontosabb kiállításai: Budapest, Győr, Sopron, Bréma, Hamburg, Amsterdam.

A most kiállításra kerülő műveinek témája kapcsolódik a bemutatásra kerülő operához.

A Josefovics Iván és Stelczer Zsuzsa művész házaspár jelenleg is Németországban, Brémában él.

Stelczer Zsuzsa - Holdlány 3Stelczer Zsuzsa - Holdlány 1 Blázy Lajos

Budapesten született. Zenei tanulmányait zongora és orgona szakon végezte. 1980-1991-ig a budapesti Zeneakadémia hallgatójaként először karvezetés szakon végzett, tanára Maklári József volt. Később a karmesterképző szakon Lukács Ervin növendékeként szerzett diplomát. 1991-ben a Ferencsik János emlékére rendezett verseny döntőse.

1991-1992 között a győri Nemzeti Színház karmestere, 1992-ben a debreceni Csokonai Színház karigazgatója, karmestere.

1993-2000 között a pécsi Nemzeti Színház zeneigazgatója.

2000-től a Monarchia Zeneművészeti Egyesület elnöke, a Zenekar karmestere és művészeti vezetője.

Stelczer Zsuzsa - Holdlány 8 Monarchia Szimfonikus Zenekar

A Monarchia Szimfonikus Zenekar a Monarchia Zeneművészeti Egyesület keretein belül jött létre 2000-ben. Az együttes tagjai már régóta, egyetemi éveiktől játszanak együtt, akik ma az ország legjobb szimfonikus zenekarainak muzsikusai.

A hazai zenei életben játszott kiemelkedő szerepe mellett sok külföldi fellépésnek tesznek eleget. A több évtizedes együttműködéssel, együttjátszással összecsiszolt, harmonikus zenekari hangzásmódot képvisel. Repertoárja a klasszikus művektől, a színpadi műveken keresztül, pl. operák, musicalek, operettek és egy speciális Strauss programtól a modern műfajokig terjed, minden stílusban otthonosan mozog. A zenekar hangsúlyozott figyelmet fordít a kortárs zeneszerzők műveinek megszólaltatására is.

Stelczer Zsuzsa - Holdlány 6 Urbán Gyula

Székesfehérváron született, 1963-ban végzett a prágai Színművészeti Főiskola /Akademie Múzickych Umení v Praze/ rendező-dramaturg szakán, mint ösztöndíjas,vörös-diplomával. Azóta az Állami Bábszinház, majd annak jogutódja, a Budapest Bábszinház rendezője.

Főbb rendezései: Petőfi:János Vitéz; Bartók:Falun; Arany:Toldi; Odüsszea; Kalevala; Urbán:Minden egér szereti a sajtot; Urbán:Nagy bujócska; Urbán: Kacsalaki rejtély; Urbán: A két kicsi pingvin. Rendezett Csehországban, Ausztriában, Dániában, Spanyolországban, Venezuelában, Nagyváradon, Törökországban, Kínában.A színházi munka mellett a Magyar Rádióban és a Magyar Televízióban rendezi, főleg saját darabjait. Színházi tevékenysége mellett jelentős irodalmi tevékenysége, regényeket, verseket, színdarabokat ír gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Tanított a venezuelai ZULIA egyetemen,a spanyolországi Universidad de Alcalá de Heneres egyetemen, a pamplonai Escuela de Teatro de Navarra főiskolán, a dániai LO-SKOLEN főiskolán, a UNIVERSITY OF CHICAGO egyetemen.

1995-ben a prágai egyetemen Master of Arts /MAGISTER/ tudományos fokozatot szerzett.

2000 óta a Magyar Bábjátékos Egyesületének az elnöke, 2004 óta az Union Internationelle des Marionettes councellorja.