Sokszínűség a Zempléni Fesztiválon

Színpad

Az augusztus 13-19. között zajló művészeti napok nyitó és záró eseménye között 5 tematikus nap, így a tánc, a régi zene, a világzene, az új zene és az opera napja várja a közönséget. A sárospataki nyitóhangversenyen Rossini-, Dvorak- és Sosztakovics-művek lesznek hallhatók a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar tolmácsolásában, Héja Domokos vezényletével, a fesztivált pedig a Liszt Ferenc Kamarazenekar sárospataki fellépése zárja. Magyarország egyik legrangosabb komolyzenei rendezvényének 2004-ben két olyan zenekar lesz a bázisa, amelyek az elmúlt években a legnagyobb ívű pályát futották be a magyar zenei életben: a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar és a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar.
A tervek szerint Sátoraljaújhelyen 14-én a Magyar Állami Népi Együttes Naplegenda című produkciójában, 15-én az Orfeo Kamarazenekar régi zenei koncertjében gyönyörködhetünk. 16-án, a világzene napján az East European World Music Festival kerül megrendezésre, ahol magyar, román, lengyel, cseh formációk lépnek fel. Népszerű és könnyen fogyasztható kortárs zenét kínál 17-én az új zene napja: a Budapest Saxophone Quartett és a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar előadásában - Hollerung Gábor vezényletével - többek között Szentpáli Roland e különleges előadói apparátusra írt műve kerül bemutatásra. A Honvéd Művészegyüttes Férfikara pedig a jazz világából ismert kortárs magyar szerzők az együttes számára írt, új műveit szólaltatja meg. Ritkán játszott, s talán kevésbé ismert Puccini-oprerával, a Le Villi-vel (A lidércek) találkozhat a közönség 18-án a Budapesti Akadémiai Kórustársaság és a Dohnányi zenekar jóvoltából a Sárospataki Vár udvarán.
A hagyományoknak megfelelően természetesen jelen lesznek a társművészetek is. A tervezett Zempléni legendák című irodalmi összeállítás mellett egyéb irodalmi programok is várják a közönséget. A képzőművészet is képviselteti magát: a jelenlegi elképzelések szerint egy nagyobb szabású Zene és képzőművészet c. kiállítás mellett elsősorban helyi művészek alkotásai láthatók majd. A nagykoncertek tradicionálisan fő helyszíne továbbra is Sárospatak, Sátoraljaújhely, Tokaj és Szerencs marad, ám lesznek új helyek is, s újdonságot jelent a sárospataki Fesztiválutca, melyet a templom és a várbejárat között alakítanak ki.