SVÉDÜLETES !

Színpad

 
A Svéd Nagykövetség kedves figyelmessége: 2005. áprilisától havi rendszerességgel hírlevelet ad ki Jenny Bergström (Cultural Coordinator) szerkesztésében, melyben aktuális programjairól és a Svédországgal kapcsolatos rendezvényekről tájékoztatja partnereit és az érdeklőket. A hírlevél magyar és svéd nyelvű változata a követség honlapján (www.swedenabroad.se/budapest) a Hírek események menüpont alatt található.
Mattias Andersson Per Olov Enquist
 
5. KORTÁRS DRÁMAFESZTIVÁL BUDAPEST (2005. április 21-28.) programjában két Svéd kortársszerző is szerepel:

Mattias Andersson Szex, drog, erőszak című darabját Almási-Tóth András rendezi április 23-án a Millenáris Fogadó Padlásán. Mattias Andersson részt fog venni a szombati felolvasáson és utána lesz egy kis beszélgetés vele, ahol a közönség és a sajtó rendelkezésére áll.

Lars Norén Háború című darabját Bodó Viktor rendezi április 25-én 19:00-kor a Millenáris Fogadó Padlásán.

A Nemzeti Színházban a Megyejárás - Csongrád - Szeged, Hódmezővásárhely program keretében a Szegedi Nemzeti Színház mutatja be 2005. április 23. (szombat) 19 óra - Stúdiószínpadon, Per Olov Enquist: A NAP HUSZONÖTÖDIK ÓRÁJA című színművét - Csak 16 éven felülieknek!

Per Olov Enquist

Svéd regény- és drámaíró, kritikus. 1934. szeptember 23-án született Hjoggböleben. Apját korán elvesztette, anyja tanítónő volt. 1955 és 1964 között az Uppsalai Egyetemen irodalmat hallgatott. Az egyetem után különböző svéd lapoknál dolgozott kritikusként.
Első regénye, a Kristályszem 1961-ben jelent meg. Irodalmi indulására a hatvanas évek modernista mozgalma volt nagy hatással. 1966-ban könyvet írt Rudolf Hessről. Hivatásos magasugró karrierje során szerzett tapasztalatait, az 1971-ben megjelent Sekonden című regényében dolgozta fel, melyben egy doppingoló atléta történetén keresztül azt vizsgálja, hogyan kényszeríti a társadalom a sportolókat az újabb és újabb rekordok hajszolására.

A NAP HUSZONÖTÖDIK ÓRÁJA - plakát
 
1975-ben jelent meg híres drámája, a Strindberg: Életjáték, melyben a nagy előd nőkhöz és szexualitáshoz való problematikus viszonyával foglalkozott. Drámája megzenésített változata a Broadway-n is nagy sikert aratott. Magyarul még az 1975-ös Tribádok éjszakája, és a Földigiliszták életéről című drámája jelent meg. Az 1970-es évek végén Koppenhágába költözött, ahol színpadra vitte Chez Nous című darabját. A botrányos sikerű darabban Enquist elsősorban a magas pénzügyi körök és a szenzációhajhász újságok tevékenységét vette célba.
1996-ban Enquist forgatókönyvet írt Jan Troell filmjéhez, a Hamsunhoz. A Magyarországon Hamsun: egy filmregény címen megjelent mű a Nobel-díjas norvég író utolsó, náciszimpátiája által beárnyékolt éveinek történetét tárja fel. 1999-ben jelent meg legutóbbi regénye, Az udvari orvos látogatása. Az aprólékos kutatómunkával megalapozott regény főszereplője Johann Friedrich Struensee német orvos, a himlőoltás specialistája, a gyengeelméjű II. Keresztély király udvari orvosa, aki miután megnyeri a királyi családot, Dánia tejhatalmú irányítójává válik.

TRAFÓ GALÉRIA

A meghívott kiállítóhelyek azon kívül, hogy bemutatják működési elvüket, módszereiket, a magyarországi kortárs művészeti élet szereplőivel, művészeivel, szakembereivel az együttműködés, lehetőségeit keresik, dolgozzák ki a program során.
Az első meghívott intézmény az Index, Stockholm egyik legfontosabb független, non-profit kiállítóhelye. Kiállításprogramjuk mellett, amelyet fiatal svéd, illetve már elismert külföldi művészekkel aktívan együttműködve alakítanak ki, nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs művészet bemutatásának egyéb formáira: előadásokat, workshopokat, vetítéseket, a művészet iránt érdeklődők számára oktatási programokat szerveznek.

A májusi együttműködés során két művészt hívunk meg. Henrik Haring;kanssonnal egy #8220;oktatási projekten" dolgozunk, melynek során a művész 5-6 éves gyerekekkel, egy helyi ornitológussal, és egy magyar művész együttműködésével fog madarakat megfigyelni. A művész a helyi megfigyelésre helyezi a hangsúlyt, videokamerával ellátott, kis fészkeket fog elhelyezni egy Budapesthez közeli erdőben, vagy egy budapesti parkban, ahol a gyerekek megfigyelhetik a madarakat, az ornitológus magyarázatának kíséretében, illetve utána kísérő programokkal, például múzeumba tett látogatással tesszük teljessé a megfigyelt madarakról alkotott képet.
Az egyhónapos recidency-re érkező Jesper Nordahl egy ongoing projekten dolgozik, melynek részeként egy krikettről szóló videoinstallációt mutat be, melyet az Index-szel koprodukcióban készített, de ott még nem mutatták be. Az Index programját Mats Stjernstedt, Helena Holmberg és függetlenként Andreas Gedin és Niklas Östholm szervezi.

RÉSZLETES INFORMÁCIÓ